2021-tyt-biyoloji-konulari

TYT Biyoloji Konuları sizler için hazırlandı. TYT sınavında hangi konulardan sorumlu olduğunuz, hangi konulardan kaç adet soru çıkacağı bloğumuz içinde bulunmaktadır. TYT Biyoloji konularına nasıl çalışacağınız hakkında sizler için bloğumuzda yer verdir.

İçerik Başlıklarımız:

  • TYT Biyoloji Konuları
  • TYT Biyoloji Soru Dağılımı
  • TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?

TYT Biyoloji Konuları

TYT Biyoloji konuları genel olarak 10 konu başlığı altında toplanmaktadır. Aşağıda bulunan konuları inceleyerek kendinize özel bir ders programı oluşturabilirsiniz.

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre – Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz – Eşeysiz Üreme
Mayoz – Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

2011-2020 yılları arası hangi konudan soru sorulduğunu sizlere tablo haline getirdik. Bu tabloyu inceleyerek ağırlık vermeniz gereken konuları tespit edebilirsiniz.

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 3 3 1 2 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1 2 1 2 2 1 2
Madde Geçişleri 1 2 1 1 1 1 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1 1 1 2 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1 1 1 1 1 1
Kalıtım 2 1 2 2 1 2 1 2 2
Ekosistem Ekoloji 1 1 1 1 2 2 2 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1 1 1 2 1 1 2 3
SORU SAYISI 6 6 6 13 13 13 13 13 13 13

TYT Biyoloji Çalışmanın 5 Yolu

Biyoloji dersi lisede sayısal alana yönelmiş öğrenciler için zorunlu bir derstir. Diğer sayısal derslere göre biraz daha sözel konular barındıran Biyoloji dersine öğrenciler biraz ön yargılı yaklaşmaktadır. Ancak oldukça eğlenceli ve kolay olan Biyoloji dersine çalışırken kullanabileceğiniz birkaç yolu sizler için hazırladık.

1. Düzenli Ders Çalışın

Ders çalışırken belirli bir rutine sahip olun. Konu çalışmalarını belirli sıklıkta yapın. Yaptığınız çalışmalardan sonra soru çözmeyi ihmal etmeyin.

Belirli bir düzen ve doğrultuda hareket etmek sizi başarıya götürecek en kolay yoldur.

2. Çalışırken Not Almayı İhmal Etmeyin

Öğrencilerin büyük bir kısmı ders çalışırken not almıyor. Çalışırken not almak öğrendiğiniz bilgilerin hafızanızda daha kolay tutunmasını sağlayacaktır. Ayrıca düzenli not tutma alışkanlığı edinmeniz hayatınızın her yerinde işinize yarayacaktır.

3. Konu Tekrarı Yapmayı Aksatmayın

Bilgiler zaman geçtikçe unutulur. Çalıştığınız her konuyu unutmamanız için tekrar etmeniz gerekmektedir. Düzenli yapılan konu tekrarları sayesinde öğrenci öğrendiklerini kolay kolay unutmayacaktır.

4. Deneme Çözmeyi İhmal Etmeyin

TYT sınavında başarılı olmak istiyorsanız sık sık deneme çözmeniz gerekmektedir. Sık sık denemelere girmek problem çözme yeteneğinizi artırır. Ayrıca farklı soru tarzlarıyla karşılaştıkça gerçek sınavda başarı sağlama ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Denemelerin yanında ÖSYM TYT çıkmış sorular çözmeyi de asla ihmal etmeyin. ÖSYM’ nin soru sorma mantığı hakkında bilgi sahibi olmanız sizi rakiplerinizden önde başlatacaktır.

5. Gerektiğinde Profesyonel Yardım Alın

Biyoloji oldukça kolay bir derstir. Ancak bazı öğrencilerin için oldukça kompleks bir yapısı vardır. Biyoloji çalışırken takıldığınız yerleri arkadaşlarınıza ya da okuldaki öğretmenlerinize sormaktan asla çekinmeyin.

Sende hemen Öğretmen Tercihim’i ziyaret et. Alanında uzman yüzlerce biyoloji öğretmeninden özel ders al. Eksiklerini gider. TYT sınavında başarıya ulaş.

2021 TYT BİYOLOJİ KONULARI VE SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK-MEB) 2021 TYT BİYOLOJİ KONULARI VE SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK-MEB)

TYT Biyoloji Konuları sizler için hazırlandı. TYT sınavında hangi konulardan sorumlu olduğunuz, hangi konulardan kaç adet soru çıkacağı bloğumuz içinde bulunmaktadır. TYT Biyoloji konularına nasıl çalışacağınız hakkında sizler için bloğumuzda yer verdir.

İçerik Başlıklarımız:

  • TYT Biyoloji Konuları
  • TYT Biyoloji Soru Dağılımı
  • TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?
  • < Öğretmen Tercihim