2021-tyt-biyoloji-konulari

TYT Biyoloji Konuları sizler için hazırlandı. TYT sınavında hangi konulardan sorumlu olduğunuz, hangi konulardan kaçar adet soru çıkacağı bloğumuz içinde bulunmaktadır. TYT Biyoloji konularına nasıl çalışacağınız hakkında sizler için bloğumuzda yer verdir.

İçerik Başlıklarımız:

 • YKS Nedir?
  • TYT Nedir?
  • AYT Nedir?
 • TYT Biyoloji Konuları
 • TYT Biyoloji Soru Dağılımı
 • TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır?
tyt biyoloji konuları

YKS Nedir?

YKS sınavı üniversiteye girmek için 2 oturumdan oluşan bir sınav türüdür. Sınava girmek için en düşük 12. sınıf öğrencisi olmanız gerekmektedir. Diğer adaylar için ise lise mezunu olmanız gerekmektedir.

2021 YKS Ne Zaman?

2021 YKS’nin 1. oturumu olan TYT sınavı 26 Haziran 2021 tarihinde yapılacaktır.

2021 YKS’nin 2. oturumu olan AYT ve YDT ise 27 Haziran 2021 tarihinde yapılacaktır.

TYT Nedir?

TYT sınavı YKS‘nin ilk adım oturumu olarak kabul edilir. TYT sınavı 120 sorudan oluşmaktadır toplam 135 dakika süreniz bulunmaktadır. Sınavda ilk 30 dakika ve son 30 dakika sınavdan çıkış yapamazsınız. TYT sınavı baraj puanı 180’dır.

TYT sınavı hakkında detaylı bilgi için diğer içeriğimiz olan TYT konuları blogumuzu inceleyebilirsiniz.

tyt biyoloji konuları

AYT Nedir?

AYT sınavı ise TYT sınavından bir gün sonra yapılmaktadır. Sınav toplam 160 sorudan oluşur. 60 sayısal bölümü için, 60 soru ise genellikle eşit ağırlık okuyanlar için ayrılmıştır. TYT sınavında 180 baraj puanını alan kişilerin AYT sınavının puanı açıklanır. AYT sınavında ise baraj puan ise 160’dır.

AYT konuları hakkında detaylı bilgi için AYT konuları blogumuzu inceyelebilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları Nelerdir?

TYT Biyoloji Konuları Konu Başlıkları

TYT Biyoloji konuları genel olarak 10 konu başlığı altında toplanmaktadır.

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

2011-2020 yılları arası hangi konudan kaçar adet soru sorulduğunu sizler için bir tablo haline getirdik.

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 3 3 1 2 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1 2 1 2 2 1 2
Madde Geçişleri 1 2 1 1 1 1 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1 1 1 2 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1 1 1 1 1 1
Kalıtım 2 1 2 2 1 2 1 2 2
Ekosistem Ekoloji 1 1 1 1 2 2 2 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1 1 1 2 1 1 2 3
SORU SAYISI 6 6 6 13 13 13 13 13 13 13

TYT Biyoloji Nasıl Çalışılır ?

Biyoloji, genellikle hem lise hem de üniversite düzeyinde zorunlu bir derstir. Bir noktada, her öğrenci onu almalıdır. Bazı öğrenciler biyolojiyi zor buluyor. Matematikte ve diğer birkaç konuda olduğu gibi, biyoloji öğrenmek birikimli bir süreçtir. Daha karmaşık biyolojik kavramları ve süreçleri anlamadan önce, temelleri anlamanız çok önemlidir. Aşağıda, biyoloji çalışma ve öğrenme yeteneğinizi geliştirmek için kanıtlanmış ipuçlarını ve stratejileri keşfedeceğiz.

YKS Konuları

Derslere hazırlıklı gel

Biyoloji ders kitaplarını okumak veya sınıf arkadaşınızın notlarını almak, eksik dersi telafi etmeyecektir. Biyoloji karmaşık, uygulamalı bir konudur. Açıklama ve deney gerektiren biyolojik sistemleri öğrenmeyi içerir. Biyoloji de kümülatif bir konudur. Bir sınıfta öğrendikleriniz, gelecekte öğrenecekleriniz için yapı taşlarını oluşturacaktır. Ders kitabını okuduktan, tüm laboratuvar ödevlerini tamamladıktan ve önceki dersten notlarınızı gözden geçirdikten sonra derse gelin. Hazırlıklı gelirseniz derslerden çok daha fazlasını alırsınız. Biyoloji derslerine düzenli olarak katılan öğrenciler, katılmayan öğrencilerden çok daha iyi performans gösterirler.

tyt biyoloji

Genelden özele git

Biyolojiyi herkes öğrenebilir, ancak bu her zaman kolay değildir. Biyoloji, fizik veya astronomi kadar matematik gerektirmez, ancak biyolojik sistemleri ve süreçleri anlamak yine de zor olabilir. Biyolojiyi etkili bir şekilde öğrenmenin anahtarlarından biri, belirli kavramlarla uğraşmadan önce genel kavramlara hakim olmaktır. Örneğin, Krebs döngüsünü anlamadan önce, hayvan hücresi yapısı hakkında temel bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Bir sonraki seviyeye geçmeden önce her yeni biyolojik kavramı ve süreci iyice inceleyin.

Laboratuvar süresinden yararlanın

Biyolojide bir teori var ama aynı zamanda pratik, uygulamalı bir bilimdir. Ders kitabınızı okuyarak veya bir dersi dinleyerek biyoloji teorisini öğrenmek bir şeydir, biyolojiyi laboratuvarda uygulamaya koymak tamamen farklı bir deneyimdir. Laboratuvarda biyolojik sistemleri ve süreçleri denemek, biyolojiyi öğrenmenin en etkili yollarından biridir. Laboratuvarda yaptığınız şey, kitapta okuduğunuzdan çok daha uzun süre sizinle kalacaktır.

Çizimleri ve diyagramları kullanın

Biyoloji, sınavınız, öğretmeniniz ve büyük olasılıkla kariyeriniz için anlamanız, ezberlemeniz, uygulamanız ve yeniden üretmeniz gereken karmaşık sistemler ve süreçlerle doludur. Görüntülerin, özellikle de çizimlerin ve diyagramların kullanılması, en zorlu biyolojik süreçlerin bile anlaşılmasını ve hatırlanmasını kolaylaştırabilir. 

tyt biyoloji konuları

Etkili okuyun veya amaçlı okuyun

Öğrenmek için biyoloji okumak, bölümleri gözden geçirmekten veya ana noktaları arayan sayfalarda gözlerinizi gezdirmekten çok daha fazlasını gerektirir. Başarılı biyoloji öğrencileri, her okuma ödevine ellerinde bir kalemle, yanlarında bir defterle saldırır, aktif olarak meşgul olur ve bir amaçla okur. Bir okuma ödeviyle her uğraştığınızda, not defterinize kelime dağarcığı, süreçler, kavramlar ve açıklamalar dahil olmak üzere önemli bilgileri yazın. Bir şeyleri yazmak (1) zorlu materyalleri işlemeye ve anlamaya yardımcı olur ve (2) elde tutma oranını iyileştirir. Notlarınız ayrıca sınavları gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

tyt biyoloji konuları
 • Terminoloji
  Alışılmadık terimleri ve yeni kelimeleri atlamak cazip geliyor. Bu cazibeye direnin. Bilmediğiniz terimleri ve kelimeleri not defterinize yazın ve sonra bunlara bakın. Bu sıkıcı görünebilir (çünkü öyle), ancak biyoloji öğrenmenin gerekli bir parçasıdır.
 • Kavramlar
  Ayrıntıları okuyun, ancak anlam için okuyun. Yeni bir kavramı okuduktan sonra, defterinize kavramın bir özetini kendi kelimelerinizle yazın. Bunu yapmak, kavramı anlamanızı geliştirecek ve sınava hazırlanmanız için size değerli bir araç sağlayacaktır.
 • Diyagramlar ve Çizimler
  Biyolojiyi incelemek için diyagramları ve çizimleri kullanmanın ne kadar etkili olduğunu tekrarlayamayız. Aynı şey biyoloji metinlerini okurken de geçerlidir. Biyoloji metninizde okuduğunuz süreçleri ve sistemleri temsil etmek ve açıklamak için resimler çizmek ve diyagramlar geliştirmek, anlamayı ve hatırlamayı geliştirecektir.

Nasıl ezberleyeceğinizi öğrenin

Biyoloji, pek çok doğa biliminin temelidir ve ozmoz ve difüzyondan homeostaza ve hücre biyolojisinden viroloji ve immünolojiye kadar sayısız konuyu kapsar. Gerçekten herhangi bir lisede veya büyük üniversitede öğretilen en çeşitli konu alanlarından biridir. (Pek çok öğrencinin biyoloji öğrenimini zaman zaman bunaltıcı bulmasına şaşmamalı.) Bu nedenle, biyoloji çalışması çok fazla kira, hatırlama ve bilginin ezberlenmesini gerektirir. Aşağıdakiler, biyoloji okurken bilgileri ezberlemek için kanıtlanmış ipuçlarıdır.

tyt biyoloji
 • Öğrenin
  şeyi anladığınızdan emin olmanın, onu başkasına öğretmekten daha iyi bir yolu yoktur. Başkalarına biyoloji öğretmek, bilgiyi kısa dönemli belleğinizden uzun süreli belleğinize taşır. Öğrendiğiniz dersleri bir başkasına öğretmek için her hafta zaman ayırın.
 • Kullanın
  Biyoloji, terminoloji ve özel kelime dağarcığı ile doludur. Yeni terminoloji öğrenmenin ve onu hatırlamanın en iyi yolu onu kullanmaktır. Yeni bir terim veya kelimeyle her karşılaştığınızda, onu yazın, arayın ve sonra bir cümle içinde kullanın. Birlikte çalışabileceğiniz bir sınıf arkadaşınız varsa, her hafta biraz zaman ayırarak yüksek sesle gözden geçirin ve karşılaştığınız yeni terminolojiyi tartışın.
 • Flash kartlar
  Flash kartlar, 1950’lerde olduğu gibi bugün de biyoloji öğrenmek için etkilidir. 20cmx30cmlik bir kartın bir tarafına ezberlemeye çalıştığınız terimleri ve kavramları, diğer tarafına da tanımlarını ve açıklamalarını yazın. Biyoloji üzerinde kendi başınıza veya başka bir sınıf arkadaşınızla bilgi kartları kullanarak çalışabilirsiniz.

Testler çözün

Aşağıdakiler, biyoloji sınavlarına hazırlanmak için en etkili yöntem ve stratejilerden bazılarıdır.

 • Geçmiş sınavları gözden geçirin
  Bir bilim olarak Biyoloji oldukça somuttur. Yeni teorilerle tanışmayı bekleyebilirsiniz, ancak bir lise veya lisans öğrencisi olarak öğreneceğiniz temel biyolojik ilkelerin ve kavramların çoğu zaten kanıtlanmıştır. Bu nedenle, biyoloji profesörlerinin ve eğitmenlerinin öğrencilere öğrettikleri ve sonra onları test ettikleri şey yıldan yıla pek değişmiyor. Biyoloji sınavlarınıza hazırlanmanın çok etkili bir yolu, eğitmeniniz tarafından uygulanan geçmiş biyoloji sınavlarında bulunan soruları gözden geçirmektir.

  Bununla birlikte, biyoloji sınavları oldukça farklılık gösterebilir, bu nedenle soruları ve cevapları ezberlememek önemlidir. Sınavınızda bulmanız muhtemel temel kavramları belirlemek ve bu kavramlar hakkındaki bilginizi test etmek için geçmiş sınavları kullanın. Geçmiş sınavlar size hangi soru formatlarını bekleyeceğiniz konusunda bir fikir verecektir (örn. Kompozisyon, çoktan seçmeli, doğru / yanlış, vb.) Elinize alabildiğiniz kadar çok eski sınavı gözden geçirin.
 • Laboratuvarlar
  Tüm laboratuvar notlarınızı inceleyin. Laboratuvarda hayvan hücresinin farklı kısımlarını incelemek için zaman harcadıysanız, büyük olasılıkla hayvan hücresinin farklı yapılarını etiketlemeniz ve ne yaptıklarını açıklamanız istenecektir.
 • Dersler
  Eğitmeniniz sınavı veren kişidir, bu nedenle en önemli ve ilginç bulduğu şeye çok dikkat edin. Ders kitabınız kadar önemli olduğu kadar, geri dönüp eğitmeninizin size sınıfta ve laboratuarlar sırasında öğrettiği her şeyi gözden geçirerek sınavda daha başarılı olacaksınız.
 • Ödevler
  Dönem için tüm ödevlerinizi gözden geçirin. Görevleriniz, eğitmeninizin en önemli olduğuna inandığı konuları kapsar. Bu nedenle, dönem boyunca tamamladığınız ödevlerden doğrudan gelen sınav sorularını bulacağınıza bahse girebilirsiniz.

Sende hemen Öğretmen Tercihim’i ziyaret et. Alanında uzman yüzlerce biyoloji öğretmeninden özel ders al. Eksiklerini gider. TYT sınavında başarıya ulaş.

2021 TYT BİYOLOJİ KONULARI VE SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK-MEB) 2021 TYT BİYOLOJİ KONULARI VE SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK-MEB)

TYT Biyoloji Konuları sizler için hazırlandı. TYT sınavında hangi konulardan sorumlu olduğunuz, hangi konulardan kaçar adet soru çıkacağı bloğumuz içinde bulunmaktadır. TYT Biyoloji konularına nasıl çalışacağınız hakkında sizler için bloğumuzda yer verdir.

İçerik Başlıklarımız:

 • YKS Nedir?
  • TYT Nedir?
  • AYT Nedir?
 • TYT Biyoloji Konuları
 • TYT Öğretmen Tercihim