bolunebilme-kurallari

Bölünebilme kuralları, matematikte dört işlem kurallarından oluşan önemli konulardan biridir. Bölünebilme kurallarını iyi yapabilmek için bölme ve çarpma işlemlerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Eğer çarpma ve bölme işlemlerini iyi yapabiliyorsanız, bu konuda asla zorluk çekmezsiniz. Bu yazımızda sizlere bölünebilme kurallarını detaylı olarak anlatarak, örnek sorular üzerinden pekiştirme yapılacaktır.

Bölünebilme Kuralları

Kurallara geçmeden önce kalansız bölme işleminin nasıl olduğunu hatırlayalım bir doğal sayının kalansız olarak yani “0” kalacak şekilde bölünmesi gerekmektedir. Eğer bölme işleminde kalan bir sayı kalırsa kalanlı bölme işlemi olmaktadır.

2 ile Bölünebilme Kuralı

Bölmek istediğiniz sayı 2 ile tam bölünüyorsa (0,2,4,6,8) 2 ile bölünebilme kuralına uymaktadır. kısa bir yol olarak bir doğal sayının birler basamağı çift ise kurala uymaktadır.

Örnek olarak 240, 346, 548 992 son rakamları çift olan sayılar yani 2 ile kalansız olarak bölünüyorlar.

3 ile bölünebilme kuralı

3 ile Bölünebilme Kuralı

Bölmek istediğiniz doğal sayının rakamlarının toplamı 3 ve ‘ün katlarından oluşuyorsa 3 ile bölünebilme kuralına uymaktadır. Bir örnek üstünden pekiştirelim.

342= 3+4+2=9 yani 3’ün katlarından biridir yani 3 ile bölünebilme kuralına uymaktadır.

4 ile Bölünebilme Kuralı

Bölmek istediğiniz doğal sayı 00 veya 4’ün katlarından oluşuyor ise 4 ile bölünebilme kuralına uymaktadır.

6700, 4508, 8916 gibi sayılar 4 ve 4’ün katılarından oluştuğu için 4 ile kalansız bölünmektedir.

5 ile Bölünebilme Kuralı

Bölmek istediğiniz sayı 0 veya 5 ise bu sayı 5 ile kalansız olarak bölünmektedir. Eğer kalanlı olarak bölünüyorsa 5 ile bölünebilme kuralına uymamaktadır.

Örnek olarak 8900, 8105, 55 doğal sayıları 5 ile kalansız olarak bölünebilmektedir. Buda 5 ile bölünebilme kuralına uymaktadır.

6 ile bölünebilme kuralı

6 ile Bölünebilme Kuralı

6 ile bölünebilme kuralı bir sayı 2 ve 3 ile tam bölünebiliyorsa 6 ile de tam bölünebiliyordur. Bölünebilme kuralı için sayı basamaklarının toplamı 3 ve 3’ün katlarından oluşacak birler basamağı ise çift bir saydan oluşmalıdır.

Örnek olarak ise 7452= 7+4+5+2=18 basamaklarının toplamı 3’ün katlarından oluşmaktadır. Son olarak birler basamağı çift sayıdan oluşuyor bu nedenle 6 ile kalansız olarak bölünebilmektedir.

9 ile bölünebilme kuralı

9 ile Bölünebilme Kuralı

Bölmek istediğiniz sayının basamakları 9 veya 9’un katlarından oluşuyor ise 9 ile bölünebilme kuralına uymaktadır.

Örnek olarak 6+6+3+7=21 yani bu sayı 9’un katından oluşmaktadır.

10 ile Bölünebilme Kuralı

Bölmek istediğiniz doğal sayının son rakamı 0 ise bu 10 ile bölünebilme kuralına uymaktadır. Eğer birler basamağında 0’dan farklı bir rakam bulunuyor ise bu kurala uymamaktdır.

Örnek olarak 7690, 122340, 3450 sayıları bölünebilme kuralına uymaktadır.

özel ders

Sizlerde bölünebilme kuralları ile alakalı özel ders almak isterseniz veya diğer konulardan eksiklerinizi kapatmak isterseniz Öğretmen Tercihim’de bulunan 17,000’den fazla öğretmen arasından sana ve bütçene uygun olan öğretmeni seçerek özel derse başlayabilirsin.

Bölünebilme Kuralları Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri Bölünebilme Kuralları Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Bölünebilme kuralları, matematikte dört işlem kurallarından oluşan önemli konulardan biridir. Bölünebilme kurallarını iyi yapabilmek için bölme ve çarpma işlemlerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Eğer çarpma ve bölme işlemlerini iyi yapabiliyorsanız, bu konuda asla zorluk çekmezsiniz. Bu yazımızda sizlere bölünebilme kurallarını detaylı olarak anlatarak, örnek sorular üzerinden pekiştirme yapılacakt Öğretmen Tercihim