evde-plates-yapmanin-onemi

Bir  spor salonuna gitmeden evde de pilates yapabilmek isteyen istermisiniz? Ya da günlük programı pilates derslerine yer ayırmak için oldukça dolu olan meşgul bir ebeveyn olarak dışarıda zaman harcamadan fit kalabilmek için günlük işlerinize dahil etmek mi istiyorsunuz ?

Evde pilates yapanlar için bunun birçok avantajı vardır. Zamandan kazanmanın yanı sıra dersleri için para tasarrufu da yapmış olursunuz. Bununla birlikte sabah kalkıp işe gitmek konusunda zorluk çekiyorsanız evinizin herhangi bir odasında yapacağınız hızlı bir egzersiz planlaması  sizin ilacınız olacaktır.

Yeni bir egzersiz veya hobi edinme konusuna gelince çevrenizden duyduğunuz tavsiye patlamaları nedeniyle düzgün bir başlangıç yapabilmek zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Etrafınızda sizin durumunuzdaki insanların kişisel tecrübeleri ve egzersiz teknikleriyle ilgili yüzlerce söylenti içerisinde boğulurken girişimde bulunabilmek ürkütücü olabilir.

Yeni bir spora başlarken kendi yolunuzu takip etmeniz önemlidir. Vücudunuzu dinleyin ve kendi gelişiminizi başkasınınkiyle ölçmeyin, tek rakibinizin kendiniz olduğundan emin olun.

Evde egzersizler yapmak tabii ki faydalıdır, fakat bunun öncesinde yeni başlayanlar için öğretmentercihim.com’da bulunan pilates eğitmenlerinden ders almayı düşünebilirsiniz.

Eğitmeninden ders almanın en büyük yararlarından birisi de size senin için en uygun teknik ve doğru yöntem hakkında tavsiyelerde bulunmasıdır. Bu da pilatese tamamen alışabilmenizi ve evde yalnız başınıza yapmaya çalışırken de kendinize güvenli olmanızı sağlar.

Egzersiz yöntemlerinin kökenini, evde yapılan egzersizlerin faydaları, evde yapmak için hazırlık ve de temel hareketlerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Pilates Hakkında detaylar;

Nedir? Çoğu kişinin düşündüğünün aksine pilates yoganın bir türü değildir.

Aslına bakarsanız, pilatesin kökenleri 20. yüzyıla dayanır, yoganın ise binlerce yıllık bir geçmişi vardır.

Yöntemi ismini mucidi Joseph Pilates’ten almıştır. Joseph Pilates bütün vücudunu güçlü ve sağlıklı yapmak ve tutmak adına Almanya’da dövüş sporu ve vücut geliştirme çalışmıştır. Kendisinin fit kalmak adına sahip olduğu bu motivasyonun kaynağı da küçüklüğünü astım, kemik hastalığı ateşli romatizma gibi vücudu harap bir duruma sokacak hastalıklarla geçirmesidir.

Jimnastik, boks ve dalış gibi gençlik yıllarında yaptığı türlü sporlar sayesinde kendisine öyle kaslı ve şekilli bir vücut yapmıştı ki anatomik çizimlerde modellik yapması için kendisine para ödeniyordu.

Pilates’in dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanan egzersiz tekniklerine hakim olması kendi yöntemi için bir temel oluşturdu. O yöntemin adı ise şu an “pilates” olarak bildiğimiz “kontroloji” idi.

Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde İngiltere’de sirk oyuncusu olarak çalışan Pilates Alman kimliğinden dolayı İngiliz kampında hapsedildi. Kampın revirinde ise sağlık görevlisi olarak çalışmak gibi bazı sorumluluklar aldı. O sırada hastalara eski güçlerini kazandırmak ve yaralarını kolayca iyileştirmek için bugünün pilatesi için kullanılan reformer ve Cadillac gibi ekipmanları geliştirdi.

Evde Pilates Neden Yapılır?

Egzersiz rutininizi evde de gerçekleştirmek için birçok sebep vardır. Belki de dışarıda katılabileceğiniz her derse katılmışsınızdır ve bu size yetmiyordur, ya da pilatesin temel prensipleri hakkında bilginiz vardır ve paradan tasarruf etmek için tek başınıza evde hareketleri yapmak istiyorsunuzdur.

Evde pilates yapmak için motivasyonunuz ne olursa olsun bunun bilmeniz gereken birçok faydası vardır:

 • Güne güzel bir başlangıç :Sabahları yataktan kalkıp güne başlamak için birazcık harekete ihtiyacı olan biriyseniz yorgun kaslarınızı esnetip enerji vermek için harika bir yöntemdir.
 • Rahatlık: Kendi evinizde en iyi spor kıyafetinizi giyip makyaj yapıp toplum içinde daha iyi görünebilmek saçlarınızı daha iyi görünmek için taramanıza gerek yok bunlara vakit harcamayın. Evde problemsiz ve rahat bir pilatesin tadını çıkarın!
 • Kendi yolunuzdan yapınKalabalık sınıflarında özellikle pilatesin kadınlara yönelik olduğunu düşünen erkekler içine kapanık olabilir. Bu nedenle evde pilates hareketleri yapmak sizin için kimse tarafından izlenmemek rahatlatıcı ise oldukça faydalı olabilir. Her şey istediğiniz gibi!
 • Bütçe tasarrufu yapın:  Spor salonu üyeliği hatta yalnızca tek seferlik dersler bile oldukça pahalı olmaktadır, bu nedenle evde kendiniz pilates yapmanız sizin için oldukça mantıklıdır.
 • Zaman tasarrufu yapın: Özel ve profesyonel hayatınız zaten oldukça yoğunsa bir de stüdyolara kadar gidip gelmeye vaktiniz olmayabilir.

Evde Yapmaya Başlamak

Evde yaptığınız egzersizler özellikle de stüdyo atmosferine alışkınsanız size kendinizi oldukça tuhaf hissettirebilir.

Fakat evde pilates dersleri almak konusunda kararlıysanız ve bunu rutininize eklemek istiyorsanız bilmeniz gerekenler şunlardır;

Temellerini Öğrenin

Kendi başınıza size en rahat hissettirecek şekilde pilates yapmaya başlamak için neyin doğru olup olmadığını ve pilatesin vücudunuzda bırakması gereken etkileri öğrenmek için en azından bu egzersizin temelleri üzerinde ders almalısınız.

Ders ve tavsiye alabileceğiniz yerleri sizin için sıraladık:

 • Eğitmen: Evde pilates hareketlerine başlamadan önce profesyonel tavsiye almanın en iyi yolu size en uygun eğitmeni bulmaktır. Stüdyosunda ya da sosyal tesislerde bir derse katılın ve hareketleri iyice öğrenip evde de gerçekleştirdikten sonra eğitmeninizle nasıl gittiğiniz hakkında konuşun. Bu. Bununla birlikte, pilatesi stüdyoda yapmak istemezseniz Öğretmentercihim.com size en uygun pilates eğitmeniyle yanınızda!
 • Fitness üzerine internet siteleri: Pratik anlamında eğitmen ile yaptığınız kadar sağlıklı olmasa da daha ulaşılabilir olması nedeniyle internet sitelerini de araştırabilirsiniz.
 • DVD ya da YouTube: Fitness videolarını yıllardır görürüz, ve de genellikte profesyoneller tarafından çekildiğinden evde pilates dersleri almaktan sonra en iyi yöntem olabilir. Kendinize DVD satın alabilirsiniz ya da YouTube’da size en uygun egzersiz videosu için küçük bir gezinti yapabilirsiniz.

Ekipmanlar

Pilatesin farklı bir güzelliği de uyarlanabilir olmasıdır.

İşte size evde de kullanabileceğiniz 

 • Pilates matı: Bu muhtemelen hali hazırda sahip olduğunuz gerekli bir malzemedir.  amacı zeminde ağırlığınızı desteklerken kaymanızı önlemektir. Aynı zamanda sert zeminde uzanırken yastık etkisi de yaratır.
 • Direnç bantları: Pilates stüdyolarında sıkça görebileceğiniz bir ekipmandır. Direnç bantını egzersizinize bağlı olarak ayağınıza ya da dizinize bağlayan ve karşı kuvvet uygulatın. Esneklik için de oldukça yararı bulunmaktadır.
 • Direnç halkası: Bu da evde bulundurmanız için gayet uygun boyuta sahip başka bir pilates aletidir. Sihirli çember olarak da bilinen direnç halkaları pilates yapan kişilerin merkezlerini bularak direnç sağlamalarına yardımcı olur.

Yeni Başlayanlar İçin Evde Plates Hareketleri

Pilatese tamamen sıfırdan başlayanlar için ne yapacaklarını kestirememe durumu normaldir.

İşte size her çeşit pilates rutininde karşılaşmanız muhtemel üç temel pilates hareketi:

 • Pilates Topuyla Yanlara Dönme Hareketi

Bu karın kaslarınızı güçlendirirken sırtınızın üst ve alt kısmı için de masaj görevi görür!

Sırtınız topun üzerinde olacak biçimde topun üzerinde uzanın. Ayaklarınız yerde olsun dizlerinizin 90 derece bükülmüş ve ellerinizi göğüs hizasında yukarı kalkmış olması gerekir. Bu şekilde kollarınızı ve gövdenizi bir yana döndürün, kollarınız yere paralel seviyeye geldiğinde durun ve başlangıç pozisyonuna dönün.

Unutmayın, Öğretmentercihim.com bulunduğunuz şehirde size en uygun eğitmenini seçerek bu hareketleri uzmanından öğrenebilirsiniz.

Evde Pilates Yapmanın Püf Noktaları Evde Pilates Yapmanın Püf Noktaları

Bir  spor salonuna gitmeden evde de pilates yapabilmek isteyen istermisiniz? Ya da günlük programı pilates derslerine yer ayırmak için oldukça dolu olan meşgul bir ebeveyn olarak dışarıda zaman harcamadan fit kalabilmek için günlük işlerinize dahil etmek mi istiyorsunuz ?

Evde pilates yapanlar için bunun birçok avantajı vardır. Zamandan kazanmanın yanı sıra dersleri için para tasarrufu da yapmış olursunuz. Bununla birlikte sabah kalkıp işe gitmek konusunda zorluk çekiyors Öğretmen Tercihim