hizli-okuma-teknikleri

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma, kelimeleri tek tek tanımlamak yerine bir sayfadaki cümleleri veya cümleleri bir kerede hızlı bir şekilde tanıma ve emme işlemidir.

E-postalar, raporlar ve işteki web siteleri ya da evde sosyal medya, kitaplar ve dergiler olsun, işlediğimiz bilgi miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Muhtemelen bu bilgiyi daha hızlı bir şekilde ele almak için baskı hissediyoruz, böylece “döngüde kalabiliriz”  bilinçli kararlar almak.

Çoğu insan dakikada ortalama 250 kelime okur, ancak bazıları doğal olarak diğerlerinden daha hızlıdır. Ancak, okuma hızını artırmak bu hızı iki katına çıkarabilir.

Şimdi okumanızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz bazı becerileri keşfedeceğiz.

hızlı okuma

Hızlı Okuma

Tüm hızlı okuma tekniklerinin ortak bir yanı vardır: “alt seslendirme” olarak bilinen bir süreç okurken kafanızdaki her kelimeyi telaffuz etmekten ve “duymaktan” kaçınırsınız. Bunun yerine, kelimeleri söyleyebileceğinizden daha hızlı anlayabileceğiniz için satırları veya kelime gruplarını “gözden geçirirsiniz”.

Kendinizi alt seslendirmekten alıkoymanın bir yolu, tek tek sözcüklerden ziyade kelime bloklarına odaklanmaktır. Yüzünüzü gevşeterek ve sayfadaki bakışlarınızı “yumuşatarak” veya genişleterek bunu yapın, böylece kelimeleri tek, ayrı birimler olarak görmeyi bırakırsınız. Bunu uygularken, gözleriniz sayfa boyunca daha hızlı atlar.

Ardından, bir satırın sonuna yaklaştığınızda, çevresel görüşünüzün son kelime kümesine dikkat etmesine izin verin. Bu, okumanızdaki duraklamaları durdurmaya yardımcı olur (genellikle tam noktalarda), yani bir sonraki satıra daha hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz.

Şimdi okuma hızınızı artırmak için üç yönteme bakalım:

1. İşaretçi Yöntemi

Utah okul öğretmeni Evelyn Nielsen Wood, hızlı okumanın öncülerinden biriydi. 1950’lerde, okurken çizgi boyunca parmağını süpürürse 2.700 wpm’ye kadar okuyabildiğini iddia etti.

Bu, İşaretçi yöntemi olarak bilinir ve bazen “elle ilerleme hızı” veya “meta yönlendirme” olarak da adlandırılır. Her satırın altında bir kart tutmak ve okurken sayfayı aşağı çekmek de işe yarar.

2. İzleyici ve Kalp Pili Yöntemi

Bu, kalemi hala açıkken bir kalemi tuttuğunuz ve gözünüzü kalemin ucunun üstünde tutarak her satırın altını çizin veya izlediğiniz İşaretçi yönteminin bir çeşididir. Bu, her bir satıra attığınız hızı artırmanıza ve kelimelere odaklanmanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Kelimelerin altını çizip çizmediğiniz seçimdir.

Her bir satıra bir saniyeden fazla harcamayı ve sonraki sayfalarla hızınızı artırmayı deneyin. Muhtemelen ilk başta çok az bilgi tuttuğunuzu göreceksiniz, ancak beyninizi eğitirken ve teknikle daha rahat hale geldiğinizde, anlayışınız gelişmelidir.

Not:

İşaretçi ve İzleyici-Kalp Pili yöntemlerinin bir avantajı, geri dönme ve cümleleri tekrar okuma ihtiyacınızı azaltmalarıdır – “regresyon” olarak bilinen hızlı okuma engelidir.

3. Tarama (veya Önizleme) Yöntemi

“Tarama”, gözlerinizi sayfadan aşağıya – genellikle merkezden aşağı – hızlıca hareket ettirmeyi ve gittiğinizde belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini tanımlamayı içerir. Bunlar anahtar cümleler (genellikle her paragrafın ilk cümlesi), adlar, sayılar veya tetikleyici kelimeler ve fikirler olabilir. Çevresel görüşünüzü genişletmeyi öğrenmek bu konuda yardımcı olabilir.

Her kelimeyi okumazsınız, ancak gözünüz temel fikri kavramanıza izin vermek için önemli olana inecektir. Zihin haritası kullanmak yararlı olabilir  aldığınız bilgileri düzenlemek için.

Ne Zaman Hızlanmalı?

Bu tekniklerin hepsi daha hızlı okumanıza yardımcı olabilir, ancak elde etmeye çalıştığınız şeyler için uygun mudur?

Etkili hızlı okuma, hız ve anlama arasındaki dengedir. Araştırmalar , ne kadar hızlı okursanız, özellikle de ayrıntıların hatırlanması söz konusu olduğunda, daha az bilgi aldığınızı bulmuştur.

Bu nedenle, karmaşık bir yasal veya teknik belgeyi okuyorsanız, zaman için itilmiş olsanız bile, hızlı okuma açıkça cevap değildir. Benzer şekilde, okuduğunuz materyal yeni ya da yabancıysa ya da başka birine öğretmeniz gerekiyorsa yavaşlamak mantıklı olacaktır.

Bununla birlikte, sadece sunulan temel argümanları veya sonuçları anlamanız gerektiğinde, bir hızlı okuma tekniği kullanmak işe yarayabilir.

Bu, özellikle, daha az meşgul olduğunuzda geri dönüp daha yavaş bir şekilde yeniden okumak istediğinizde olabilir. Aslında, bir çalışma bir metni gözden geçirmenin ikinci kez kavrayışınızı geliştirebileceğini öne sürdü.

Genel olarak, bir şeyi ezberlemek istiyorsanız, 100 wpm’den daha az bir şekilde yavaşça okumalısınız. Öğrenmek için normal bir oran 100-200 wpm’dir ve anlama için 200-400 wpm’dir.

Hızlı okuma normalde yaklaşık 400-700 wpm hızında yapılır. 500-600 wpm’nin üzerindeki herhangi bir şey anlamadan ödün vermek anlamına gelir, ancak bu kişiden kişiye değişir.

Hızlı Okuma Nasıl Geliştirilir

Hızlı okumanın “nasıl” ve “ne zaman” olduğunu bilmek başarının sadece ilk adımıdır. Size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Dikkat dağıtan şeylerden kaçının. Odaklanabilmeniz için olabildiğince az kesinti ve dikkat dağınıklığının olduğu bir ortam oluşturun  tamamen önünüzdeki kelimelere.
  • Sakin ol. Hangi tekniğin sizin için en iyi işe yarayacağını görmek için karmaşık olmayan bir romanı veya basit bir çevrimiçi makaleyi okuyun. Ne kadar hatırladığınızı veya anladığınızı ölçün ve şu anda ne kadar hızlı okuduğunuzu görmek için bir zamanlayıcı ayarlayın.
  • Daha önce okuduğunuz kelimeleri yazın. Bu, gözlerinizin daha önceki kelimelere geri dönmesini ve okumanızı yavaşlatmasını önlemenize yardımcı olur.
  • Metinden ne istediğinizi bilin. Kaydırma yöntemini kullanıyorsanız, ilgili kelimeleri, cümleleri veya kelime öbeklerini gördüğünüzde dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğünüzde bu yararlı olabilir. Daha sonra bu noktalarda yavaşlayabilir veya vurgulamak için daire içine alabilirsiniz, ancak aksi takdirde sayfa boyunca hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz.
  • İlerlemenizi kıyaslayın. Bu şekilde uygulamanızın işe yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz. Öğretmentercihim.com da online birçok özel ders öğretmeni vardır.
  • Uygulama, uygulama, uygulama. İyi olmak için hızlı okuma alıştırması yapmalısınız. Kendinizi ne kadar eğitirseniz, o kadar doğal hissedeceksiniz.

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir ? Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir ?

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma, kelimeleri tek tek tanımlamak yerine bir sayfadaki cümleleri veya cümleleri bir kerede hızlı bir şekilde tanıma ve emme işlemidir.

E-postalar, raporlar ve işteki web siteleri ya da evde sosyal medya, kitaplar ve dergiler olsun, işlediğimiz bilgi miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Muhtemelen bu bilgiyi daha hızlı bir şekilde ele almak için baskı hissediyoruz, böylece “döngüde kalabiliriz”  bilinçli kararlar a Öğretmen Tercihim