isteksiz-matematik-icin-4-ipucu

Öğrencilere gerçek matematik uygulamalarını göstermek zor kavramlarla mücadele etme istekliliklerini artırmaya yardımcı olur.

Bu üç alıntıyı düşünün:

  • “Ben okumuş biri değilim.”
  • “Okuma? Dokuzuncu sınıftan beri hiç okuma yapmadım! ”
  • “Ben okumam.”

Profesyonel bir ortamda böyle okuma hakkında konuşan birinin hayal etmek zor. Öyleyse neden “matematik yapmıyorum” demek sosyal olarak kabul edilebilir? Öğrencilerin ve yetişkinlerin matematik yetenekleri hakkında çok gerçek korkuları olduğu doğrudur, bu genellikle kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelen ve insanları basit matematik problemlerini bile kötü bir şekilde ele almaya yönlendiren bir zihniyettir . 

matematik

1. MATEMATİK VE SOSYAL ADALET KESİŞİMLERİNİ KEŞFETMEK

Bazıları sosyal ve politik konuları matematik içeriğine dokuma fikrini alay etse de, öğrencilerin güçlü adalet ve adalet duygusundan yararlanan gerçek dünya uygulamaları, sıkı matematik kavramlarına dalmak için güçlü güdülerdir .

Mahalle kütüphanelerinde bir kitapla sıkışıp kalmayı seven “matematik yapmıyorum”, örneğin sayımı tamamlamanın sayısız matematiksel anlamını anladıklarında ortaya çıkabilir. Ve bir daire, belirli bir noktadan eşit uzaklıkta olan tüm noktaların kümesidir, ancak bu nokta, düşük gelirli bir toplumda bir ilkokul olduğunda ve öğrencilerin sağlıklı bir markete erişmek için ne kadar yürümeleri gerektiğini anlamaları gerekir. yiyecek seçenekleri, yiyecek çöllerinin eşitlik sorunu, geometriyle uğraşacak kadar zorlayıcı olabilir.

2. SAĞLIKLI REKABETİN MOTİVASYON OLARAK KULLANILMASI

Yarışma sadece yarışmacılar yarışmak için motive edilirse çalışır ve matematik yarışmalarınız kimin en hızlı bitirdiğini veya en doğru cevapları kimin aldığını temel alıyorsa, bağımsız öğrencilerin başlamadan önce vazgeçmeleri için mükemmel bir kurulum oluşturdunuz.

Bu nedenle, rekabeti bir motivasyon stratejisi olarak kullanmak, öğrenciler kendilerine karşı rekabet ettiklerinde en iyi sonucu verir. Ardışık kaç soruyu doğru cevaplayabilirim? Haftada bir kez kendi rekorumu kırabilir miyim?

Rekabet, bir takım çabanın parçası olduklarında, bağımsız öğrenciler için de motive edici olabilir. Bir şey için, tek başlarına olmadıklarında bahisler biraz daha düşük. Başarıları, ne kadar az ya da küçük olsa da, farklı sınıflara karşı bir yarışmada bir sınıf toplamına sayıldığında, bu öğrenciler takımlarının başarılı olmasına yardımcı oldukları için daha motive olabilirler.

3. “MATEMATİK VE …” VURGULAMAK

“Matematik yapmıyorum” öğrencileri kesirlerden nefret edebilir. Ama müzik çalmayı seviyorlarsa, bu “matematik ve” için mükemmel bir fırsat: Kesirler ritmik kalıplarla, zaman imzalarıyla ve müzik parçalarındaki notaların uzunluğu ile kusursuz bir şekilde bağlantı kurar. Tom-hop sanatçıları, trigonometrik fonksiyonların grafiklerini öğrenci rapçilerini dakikadaki atımları anlamaya yönlendirirken frekans ve sınıf DJ’leri dönemi yavaşlamaya veya hızlandırmaya dayalı olarak değişen bir değer olarak tanımaya yönlendirir. döngü.

Matematik her yerde. Disiplinlerarası uygulamalardan faydalanın, çünkü “matematik yapmıyorum” öğrencisine matematiğe aşık olmak için zorlayıcı bir neden vermekten sadece bir “matematik ve” bağlantısı olabilirsiniz.

matematik

4. “MATEMATİK YAPMIYORUM” İNSANLARININ KÖK ALANLARINDA ÖNEMLİ OLDUĞUNU AÇIKLAMAK

Bir bilgisayar bilimi mezunu – matematikçi olarak, kariyerimin başlarında şöyle konuştu:

Öğrenci: Matematiği sevmiyorum.

Ben: Ancak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikteki kariyer için çok önemlidir.

Öğrenci: Size matematikten hoşlanmadığımı söylemedim mi? Neden hayatımı yapmak istemediğim bir şey yaparak geçirmek isteyeyim ki?

Neyse ki, bu soruya çok iyi bir yanıt var: Gelecekteki işgücü esnek, uyarlanabilir düşünürler gerektiriyor ve nasıl öğrenileceğini öğrenmek çok önemli. Matematik mücadelelerinden çıkarılan dersler öğrencilere büyük bir bacak kazandırır, çünkü nasıl mücadele edeceklerini, mücadele etmeye istekli olduklarını ve mücadeleyi zorlamak için başkalarıyla çalışmak için 21. yüzyıl işbirliği becerilerinden nasıl yararlanacaklarını bilirler.

Thomas Edison, nasıl öğrenileceğini öğrenmenin değerini örnekleyen “matematik yapmıyorum” biriydi. Akkor lambayı icat etse bile, Ohm yasası gibi bilimsel formülleri anlayamadığı için matematikte yetersiz olduğunu düşündü . 1.000’den fazla patente sahip olan bu kişi nasıl üretken bir mucit oldu? Edison ekipleri bir araya getirmek ve onları yaratıcı düşünmeye itmek konusunda harikaydı. Hataları ve şaşırtıcı sonuçları kutladı ve hikayesi “matematik yapmıyorum” ın alanlarında önemli bir rol oynayabileceğinin kanıtı.

Eğitimcilerin herkesin matematiğe derinden önem verdiği bir pi-in-sky dünyasını hayal etmesi sorun değil. Ancak rasyonel olmalıyız ve kontrolümüz dışındaki nedenlerden ötürü “matematik yapmıyorum” öğrencilerin neredeyse her zaman sınıflarımızda olacağını anlamalıyız. Bu dört güçlü ama pratik araç, eğitimcilerin öğrencilerin matematikle olan olumsuz ilişkilerini reddetmelerine ve onu olumlu bir hale getirmelerine yardımcı olabilir.

Matematik' i İsteksiz Öğrenenleri için 4 İpucu Matematik' i İsteksiz Öğrenenleri için 4 İpucu

Öğrencilere gerçek matematik uygulamalarını göstermek zor kavramlarla mücadele etme istekliliklerini artırmaya yardımcı olur.

Bu üç alıntıyı düşünün:

  • “Ben okumuş biri değilim.”
  • “Okuma? Dokuzuncu sınıftan beri hiç okuma yapmadım! ”
  • “Ben okumam.”

Profesyonel bir ortamda böyle okuma hakkında konuşan birinin hayal etmek zor. Öyle Öğretmen Tercihim