Kapat
Kişisel Gelişim için Yararlı Örnekler Kişisel Gelişim için Yararlı Örnekler Kişisel gelişim üzerinde çalışmanın birçok yolu vardır, ancak kişisel gelişim için belirli hedefler belirlemek başarıyı sağlayabilir. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Kişisel Gelişim için Yararlı Örnekler

Kişisel Gelişim için Yararlı Örnekler

Kişisel Gelişim için Yararlı Örnekler

Kişisel gelişim ve kişisel gelişim üzerinde çalışmanın birçok yolu vardır, ancak kişisel gelişim için belirli hedefler belirlemek başarıyı sağlayabilir. Hayat, engelleri, sık sık olduğu gibi hizmet ettiğinde , sık sık tekrar ziyaret ettiğiniz bir hedefe sahip olmak, sıfırlamanıza, önermenize ve şarj etmenize yardımcı olur.

Ayrıca, odaklanmanız ve planlarınızı takip etmeniz için motivasyon ve hesap verebilirlik sağlar. Hedef belirlemek bazen göz korkutucu bir görev gibi gelebilir . Bu nedenle, size yol boyunca yol gösterecek bir yol haritasına sahip olmanız yararlı olur. 

kişisel gelişim

Ne kadar motive oldunuz?

Daha önce bir hedef belirlediyseniz ve herhangi bir sonuç görmeden ayrıldığınız takdirde, değişiklik yapmanın iradeden daha fazlasını gerektirdiğini çok iyi biliyorsunuzdur . Hedeflere ulaşmak ve ulaşmak, lisanslı psikolog Catherine Jackson'ın motivasyon, plan üzerinde düşünme ve ortaya çıkabilecek olası zorlukları aşmanın yollarını gerektirdiğini söylüyor . 

Özel

Hedefinizi belirli hale getirdiğinizde, kendinizi başarıya hazırlarsınız. Hedefinizle ilgili ayrıntılı bilgi verirken kime, neye, nerede, ne zaman, hangi ve neden cevap vermeyi düşünün. 

Ölçülebilir

İlerlediğinizden emin olmak için hangi kriterleri kullanacaksınız? Başarılı olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız? Ayarlamalar yapmanız gerekip gerekmediğini nasıl bileceksiniz? Ölçebileceğiniz bir hedefe sahip olmak, yolda kalmanıza ve hedef tarihlerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Kişisel Gelişi İle Ulaşılabilir Olmak

Belirlediğiniz hedef ulaşabileceğiniz bir hedef mi? İşlerin kolay olmasını istemeseniz de, erişemeyeceğiniz hedefler belirlemekten de kaçınmak istersiniz. 

Gerçekçi veya Alakalı

Bu ulaşılabilir ile birlikte gider. Hedefiniz hayatınızla alakalı mı ve mevcut durumunuza göre gerçekçi bir şekilde başarabiliyor musunuz? Bu, daha önce belirlediğiniz ve ulaşamadığınız bir hedef olabilir, çünkü o zaman gerçekçi değildi. Ancak şimdi, farklı koşullar altında, bu hedef şimdi gerçekçi olabilir. 

Kişisel gelişim ile Zamanında ve Somut

Bir hedefin gerçekçi olması için, aynı zamanda bir zaman dilimi içinde topraklanması ve gerçek ya da somut olması gerekir. 

kişisel gelişim

Hedeflerinize Ulaşmak için İpuçları ve Stratejiler 

Bir amaca ulaşmak ve bir hedefe ulaşmak için çalışmak bir parça kağıt ve kalemden daha fazlasını gerektirir. Ayrıca bir gol atarken sahip olmanız gereken bazı beceriler de vardır. 

İlk ve en önemlisi, hedefinize ulaşmak için adımları planlayabilmeniz gerekir. Ve plan yürürlüğe girdikten sonra, sizi istediğiniz sonuca götürmeye yardımcı olan bağlılık ve odaklanmadır. Ancak, elbette, ortada bir yerde, kendini motive etme ve esneklik yatmaktadır . Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak diğer bazı ipuçları ve stratejiler. 

Pozitif Tonlu Kişisel Gelişim

Bir hedef belirlerken, arzunuzu olumsuz bir şekilde ifade etme cazibesinden kaçınmaya çalışın. Örneğin, “Çok fazla şikayet etmeyeceğim.” Yeniden ifade daha olumlu geliyor, “Günüm hakkında üç olumlu şey bulacağım ve yatmadan önce bunları yazacağım.”

Kişisel Gelişim İle Sonuca değil, sürece odaklanın.

Bu, hedef belirleme ve ulaşmanın en zor kısımlarından biridir. Bir hedefin doğası gereği, sonunda düşünerek başlarsınız. Ama gerçekten önemli olan oraya ulaşmak için attığınız adımlar. Diyelim ki istediğiniz sonuç 20 kilo vermek. Amaç bu. Ancak bu hedefe yönelik çalışma sürecinde, vücudunuzun sadece 15 kilo verdiğiniz bir ağırlıkta daha rahat olduğunu keşfedersiniz. Bu hedefe ulaşmada başarısız oldunuz mu? Sürecin gücüne inanıyorsanız hayır. 

Kendinizle Sözleşme Yapın. 

Hazırlık veya eylem aşamasında olsun, hazır olduğunuzda Jackson , başarı için kendinizle bir sözleşme yapmanızı önerir . 

Yeniye yer açmak için eski olanı temizleyin. 

Jackson doğru ayağa başlamak için, şimdiye kadar başardıklarınızı yansıtmak ve kendinizi affetmek ve geçmeyenler için pişmanlığı bırakmak iyi bir fikirdir. Yığılmayı zihninizden temizlemeye çalışırken, eviniz ve çalışma alanlarınızla aynı şeyi yapmak kötü bir fikir değildir. 

Kişisel gelişim ile ne istediğinizi görselleştirin

 Jackson, “Görselleştirme ve zihinsel egzersizler, beynin niyetlerini vücuda bağlayan aynı sinir ağlarının çoğunu uyarır, bu nedenle hedeflerinizi belirlemeye başlamadan önce düşüncelerinizi düzgün bir şekilde eğitmek için biraz zaman ayırın” diyor Jackson. Bu, hedeflerinizin hayata geçmesini kasten ve kasten hayal etmenize yardımcı olur.

Belirli Bir Plan Yapın

 Hedefinizi veya hedeflerinizi ve bunları gerçekleştirmek için gereken adımları listeleyin. Ardından, Jackson bunları gerçekçi son teslim tarihleriyle ulaşılabilir küçük adımlara bölmeyi söylüyor. “Gelecek hafta içinde başarmak istediğiniz ve sizi hedefe yaklaştıracak belirli şeyleri yazmak için her haftanın başlangıcından önce zaman ayırdığınızda bu daha kolay olur” diye açıklıyor. 

Görünür Olsun

 Hedeflerinizi adımlarla ve son teslim tarihleriyle sık sık görebileceğiniz bir yere koymak iyi bir fikirdir. Jackson, “Atmanız gereken hedefleri ve adımları görmek sizi bu konuda çalışmaya devam etmek için motive ve tutarlı tutacaktır” diye açıklıyor. Onun tavsiyesi mi? Haftalık ya da daha iyi günlük bak.

Kişisel gelişim ile Kendini ödüllendir

Hedefinize doğru adımlar atarken, kendinizi yol boyunca ödüllendirdiğinizden emin olun.

kişisel gelişim

Hedeflerinizi Gözden Geçirme ve Yeniden Değerlendirme

Kuralların istisnası olmadıkça, hedeflerinizi belirlemekle meşgul olmadan önce son bir şey, hedeflerinize ulaşmadan önce birkaç kez gözden geçirmeyi ve yeniden değerlendirmeyi planlayın, özellikle de daha golcü hedefler ise.

Bunu haftalık, iki haftada bir, aylık veya iki ayda bir tarih olarak ayarlayabilirsiniz. Bu gerçekten belirlediğiniz kriterlere ve hedefinize ulaşmak için ne kadar süre verdiğinize bağlıdır.

Bu incelemeyi yapmak için ne sıklıkta oturursanız oturun, en önemli şey, hedeflerinizin ve attığınız adımların hala alakalı ve gerçekçi olup olmadığını değerlendirmenizdir. 

Bu “hedeflerinizin olduğu tarih” aynı zamanda AAP'nin başarılı olma olasılığınızla eşit olduğu ilerlemenizi izleme şansı da verir . Bahsetmemek gerekirse, bu inceleme oturumları, her ikisi de bu süreçte kritik olan ayarlamalar yapma ve elde ettiğiniz başarıları kutlama şansı verir. 

Gittikçe büyüyen ve daha fazla gelişen özel ders piyasasına siz de ilk adımınızı öğretmentercihim.com ile atın!

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Psikolojik Danışmanlık Eğitmenleri
İlan Detayları