konsantrasyon-unuzu-gelistirmek

İş yerinde zorlu bir görevden geçmeyi, önemli bir sınav için çalışmayı veya titiz bir projede zaman geçirmeyi zor bulduysanız, konsantrasyon olma yeteneğinizi artırabilmeyi dilemiş olabilirsiniz.

Konsantrasyon şu anda üzerinde çalıştığınız veya öğrendiğiniz her şeye yönelttiğiniz zihinsel çabayı ifade eder. Bazen dikkat süresi ile karıştırılır, ancak dikkat süresi bir şeye konsantre olabileceğiniz süreyi ifade eder.

Konsantrasyon

Konsantrasyonu etkileyen faktörler

Hem dikkat süresi hem de konsantrasyon birkaç nedenden dolayı değişebilir. Bazı insanlar dikkat dağıtıcı şeyleri ortaya çıkarmak için daha zor zamanlar geçirir. Yaş ve uyku eksikliği konsantrasyonu etkileyebilir.

Çoğu insan yaşlandıkça işleri daha kolay unutur ve azalmış konsantrasyon hafıza kaybına eşlik edebilir. Sarsıntı gibi kafa veya beyin yaralanmaları ve bazı zihinsel sağlık koşulları da konsantrasyonu etkileyebilir.

Konsantre olmaya çalışırken hayal kırıklığına uğramak kolaydır, ancak yapamazsınız. Bu, daha uzak bir rüyada daha fazla yapmanız gerekenlere odaklanmaya eğilimli stres ve tahrişe yol açabilir .

Bu size tanıdık geliyorsa, konsantrasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacak araştırma destekli yöntemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Konsantrasyonu etkileyebilecek bazı koşulları da ele alacağız ve konsantrasyonu kendi başınıza artırmaya çalışmak yardımcı olmaz gibi görünüyorsa atılacak adımlar.

1. Beyninizi eğitin

Belirli oyun türlerini oynamak, konsantre olmakta daha iyi olmanıza yardımcı olabilir. Deneyin:

 • sudoku
 • çapraz bulmaca
 • satranç
 • yapboz bulmacalar
 • kelime arama veya karıştırma
 • hafıza oyunları

A sonuçları 2015 çalışması 4,715 yetişkinden beyin eğitimi aktivitelerine günde 15 dakika, haftada 5 gün harcama yapmanın konsantrasyon üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Beyin egzersizi oyunları, çalışma ve kısa süreli belleğinizin yanı sıra işleme ve problem çözme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Konsantrasyon

Çocuklar

Beyin eğitimi çocuklar için de işe yarayabilir. Kelime bulmaca kitabına yatırım yapın, birlikte bir bilmeceyi tamamlayın veya hafıza oyunu oynayın.

Renklendirme bile çocuklarda veya yetişkinlerde konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Daha büyük çocuklar, yetişkin renklendirme kitaplarında bulunanlar gibi daha ayrıntılı boyama sayfalarının tadını çıkarabilirler.

Daha yaşlı yetişkinler

Beyin eğitimi oyunlarının etkileri özellikle yaşlı yetişkinler için önemli olabilir, çünkü hafıza ve konsantrasyon genellikle yaşla birlikte azalır.

Araştırma 2014 10 yıl sonra katılımcıları 2.832 yaşlı yetişkin izledi. 10 ila 14 seans arasında bilişsel eğitimi tamamlayan yaşlı yetişkinler, biliş, hafıza ve işleme becerilerini geliştirdi.

10 yıl sonra, çalışma katılımcılarının çoğu, günlük aktiviteleri en azından daha iyi olmasa da, denemenin başında tamamlayabileceklerini bildirmiştir.

2. Oyununuzu açın

Beyin oyunları, konsantrasyonu geliştirmeye yardımcı olabilecek tek oyun türü olmayabilir. Daha yeni araştırmalar, video oyunları oynamanın konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

29 kişiye bakan bir 2018 çalışması , bir saatlik oyun oynamanın görsel seçici dikkati (VSA) geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar buldu. VSA, etrafınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları göz ardı ederken belirli bir göreve konsantre olma yeteneğinizi ifade eder.

Bu çalışma küçük boyutu ile sınırlı olduğundan, bu bulgular kesin değildir. Çalışma ayrıca VSA’daki bu artışın ne kadar sürdüğünü de belirlemedi.

Çalışma yazarları, video oyunlarının beyin aktivitesini artırmaya ve konsantrasyonu artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini araştırmaya devam etmek için gelecekteki araştırmaları önermektedir.

bir 2017 incelemesi video oyunlarının bilişsel işlev üzerindeki etkilerini inceleyen 100 çalışmaya baktı. İncelemenin sonuçları, video oyunları oynamanın, artan dikkat ve odaklanma dahil olmak üzere beyinde çeşitli değişikliklere yol açabileceğini göstermektedir.

Bu derlemede, video oyunu bağımlılığı ve şiddet içeren video oyunlarının olası etkileri de dahil olmak üzere, çalışmaların çok çeşitli konulara odaklanması da dahil olmak üzere çeşitli sınırlamalar vardı. Video oyunlarının faydalarını araştırmak için özel olarak tasarlanmış çalışmalar, bu bulguların desteklenmesine yardımcı olabilir.

Konsantrasyon

3. uyku geliştirmek

Uyku yoksunluğu, hafıza ve dikkat gibi diğer bilişsel işlevlerden bahsetmemek için konsantrasyonu kolayca bozabilir.

Bazen uyku yoksunluğu sizin için çok fazla soruna neden olmayabilir. Ancak düzenli olarak iyi bir gece uykusu almamak işyerindeki ruh halinizi ve performansınızı etkileyebilir.

Çok yorgun olmak bile reflekslerinizi yavaşlatabilir ve diğer günlük görevleri yapma veya yapma yeteneğinizi etkileyebilir.

Zorlu bir program, sağlık sorunları ve diğer faktörler bazen yeterli uyku almayı zorlaştırır . Ancak çoğu gecede önerilen miktara mümkün olduğunca yaklaşmaya çalışmak önemlidir.

Birçok uzman, yetişkinlerin her gece 7 ila 8 saat uyumasını öneriyor.

Aldığınız uykuyu iyileştirmenin de faydası olabilir. Birkaç kısa ipucu:

 • TV’yi kapatın ve yatmadan bir saat önce ekranları kaldırın.
 • Odanızı konforlu ama serin bir sıcaklıkta tutun.
 • Yatmadan önce yumuşak müzik, sıcak bir banyo veya bir kitapla rahatlayın.
 • Yatağa git ve hafta sonları bile her gün aynı saatte kalk.
 • Düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan hemen önce ağır bir egzersizden kaçının.

Sağlıklı uyku alışkanlıkları hakkında daha fazla ipucu burada bulabilirsiniz .

https://www.ogretmentercihim.com/

Konsantrasyon' unuzu Geliştirmek için 12 İpucu Nedir ? Konsantrasyon' unuzu Geliştirmek için 12 İpucu Nedir ?

İş yerinde zorlu bir görevden geçmeyi, önemli bir sınav için çalışmayı veya titiz bir projede zaman geçirmeyi zor bulduysanız, konsantrasyon olma yeteneğinizi artırabilmeyi dilemiş olabilirsiniz.

Konsantrasyon şu anda üzerinde çalıştığınız veya öğrendiğiniz her şeye yönelttiğiniz zihinsel çabayı ifade eder. Bazen dikkat süresi ile karıştırılır, ancak dikkat süresi bir şeye konsantre olabileceğiniz süreyi ifade eder.

Öğretmen Tercihim