Kapat
E - Kurs ve Kurs'un Önemi E - Kurs ve Kurs'un Önemi Kurs ve E-kursun önemini sizler için hazırladık. Kurslar hakkında verdiğimiz önerilere hemen göz atın. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / E - Kurs ve Kurs'un Önemi

E - Kurs ve Kurs'un Önemi

E - Kurs ve Kurs'un Önemi

Kurs Nedir?

İnsanların ihtiyaç duyduğu bilgileri veya becerileri kazanması amacıyla belirli bir zaman diliminde gerçekleşen eğitim faaliyetlerine kurs denilmektedir.

Robotik kodlama, yaratıcı drama, işaret dili kursları gibi alanlarda kendini gösteren kurslar, insanlara fayda sağlayabilmek için oluşturulmaktadır.

E-Kurs Nedir?

Okul, dershane gibi kurs yerlerine gidemeyen insanlar için uzaktan eğitim aracılığıyla gerçekleşen kurslara e-kurs denilmektedir. Hemen hemen her yüz yüze olan dersler uzaktan eğitim kursları sayesinde de gerçekleşmektedir.

Salgının büyük etkisiyle Türkiye’de yüz yüze eğitime ara verilmesinden dolayı insanlar online eğitimler ile derslerine devam etmektedir. Evde daha fazla vakit geçirmeye başlayan, bu vakti öğrenerek değerlendirmek isteyen insanlar uzaktan eğitim arayışına başlamaktadır.

Kendini geliştirmek ya da yeni şeyler öğrenmek isteyenler, istedikleri özel derslere e-kurs ile ulaşabilmektedir. MEB sertifikaları için MEB sertifika programları olan eğitimlere de katılabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar sunan kurslar insanlara yarar sağlamaktadır. Bununla birlikte insanlara üniversite uzaktan eğitim sertifika programları içeren online eğitimler de oldukça yararlıdır.

 

Kurs ve E-Kurs Nasıl Yapılır?

Resmi ve özel kuruluşların insanlara yarar sağlamak amacıyla geliştirdiği eğitim platformları insanlar tarafından oldukça ilgiyle karşılanmış durumda. Covid-19 nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de salgından etkilenmiş, eğitim alanında büyük değişimler gerçekleşmiştir. Okullarda eğitime ara verilmesiyle hem resmi hem özel kuruluşlar toplumun eğitimden geri kalmaması için çalışmalara başlamış, birçok sistem ile çözüm üretmeye odaklanmıştır.

Özel kuruluşlar, kişisel eğitimlere yönelik kurslarda hız kaybetmeden eğitime devam etmektedir. Birçok alanda kendini gösteren kurs ve e-kurs sayesinde insanlar daha rahat bir şekilde eğitim almaktadır. Yüz yüze ya da uzaktan eğitim almak isteyen insanlar öncelikle eğitim şeklini belirlemelidir. Yüz yüze kurs ya da uzaktan alacağınız e-kurs alanını bilmelisiniz. İlgi alanlarınızı keşfetmeniz eğitim sürecinin önemli unsurlarındandır.

Eğitim yönteminin şekil değiştirdiği şu zamanlarda insanların ilgisini çeken birçok alan vardır. Bunlardan biri olan koçluk alanına açıklık getirelim.

Koçluk, insanların hayatlarının her alanında değerlendirilip yönlendirilmesini sağlayan uzmanlık alanıdır. Bu uzmanlık alanları, ilişki koçluğu, nefes koçluğu, eğitim koçluğu, hayat koçu gibi alanlardan oluşmaktadır.

 

Eğitim koçluğuna ilginiz varsa eğitim koçluğu sertifikası, öğrenci koçluğu eğitimi için ücretsiz sertifikalı eğitimler ile sertifika sahibi olabilirsiniz. Bunların yanında üniversitelerin online sertifika programları da bir diğer seçeneğiniz olabilir.

 

Kurs ve E-Kurs Almak İsteyenler İçin 10 Öneri

  • Kurs alma yöntemini belirleyin. Yüz yüze kurs ya da e-kurs seçin, size uygunluğu açısından değerlendirip karar verin.
  • Ders almak istediğiniz alanı seçtiğinizden emin olun. Neye ihtiyacınız olduğunu, hangi alanlarda kendinizi geliştirmek istediğinizi iyi bilin.
  • Aradığınız ders branşı için seçeceğiniz öğretmenlerin yetkinliklerini araştırın. Öğretmenin size uygun olup olmadığını bilmeniz eğitim süreci için çok önemlidir.
  • Verimli bir eğitim istiyorsanız kurs merkezlerinin ya da internet sitelerinin araştırmasını titizlikle yapın.
  • E-kurs almayı planlıyorsanız dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı bir çalışma alanı yaratın.
  • Eğitim öncesinde ders saatleri ve ödemeleri kararlaştırın. Ders saatinde hazır olun, ödemeler konusunda herhangi bir sorunun yaşanmasına izin vermeyin.
  • Öğretmenle tanışma esnasında kendinizden bahsedin, öğretmenin kendini tanıtmasına fırsat verin. Bilgi düzeyinizin ne olduğu, hedeflerinizin ne olduğu hakkında ona bilgiler sunun.
  • Öğretmeninizle çalışma planı oluşturun, bu plana mümkün olduğunca uyun.
  • Öğretmenin verdiği ödevleri ve görevleri aksatmamanız çok önemlidir. Her ders sonrasında öğrendiğiniz konuları tekrar etmeniz bilgilerin kalıcılığını artıracağından dolayı, düzenli olarak tekrar etmeyi unutmayın. · Online eğitim programları sonrasında dersin verimli geçip geçmediğini sorgulayın. Dersi daha başarılı kılmak için neler yapabileceğinizi düşünün, dersi kapsamlı olarak değerlendirin.

Alanında uzman binlerce eğitmenin bulunduğu Öğretmen Tercihim'i ziyaret et. Dilediğin eğitmenden dilediğin zaman özel ders al.

 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Matematik Eğitmenleri
İlan Detayları