Kapat
LGS 2021 Tercihleri Nasıl Yapılır? E-okul LGS Tercih Sayfası LGS 2021 Tercihleri Nasıl Yapılır? E-okul LGS Tercih Sayfası 2021 LGS tercihleri nasıl yapılır?2021 LGS tercih robotu nedir? LGS Tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Akıllara takılan 10 soru ve cevapları Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / LGS 2021 Tercihleri Nasıl Yapılır? E-okul LGS Tercih Sayfası

LGS 2021 Tercihleri Nasıl Yapılır? E-okul LGS Tercih Sayfası

LGS 2021 Tercihleri Nasıl Yapılır? E-okul LGS Tercih Sayfası

LGS tercihleri öğrenci ve velilerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Öğrencilerin lise ve dolaylı olarak üniversite hayatlarını da etkileyecek olan tercihler ile ilgili merak edilenleri yanıtladık.

Tercih yapacak olan adaylar, MEB tercih robotu kısmından puan ve yüzdelik dilime uygun okulları tercih edecekler.

” LGS tercihleri ne zaman? LGS tercihleri ne zaman bitecek? 2021 LGS tercihleri ne zaman açıklanıyor? LGS tercih nasıl yapılır? LGS tercih robotu ve LGS tercih kılavuzu 2021, LGS tercih 2021, Lise tercihi nasıl yapılır 2021 , LGS tercihlerini kim yapacak? LGS tercihleri 2021 , E-okul LGS tercih 2021 , LGS tercih e okul ” gibi tercih süreci hakkında merak edilen tüm soruları içeriğimizde cevapladık.

İçerikte bahsettiğimiz başlıklar:

 • 2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?
 • 2021 LGS Tercih Robotu
 • 2021 LGS Tercih Kılavuzu
 • 2021 LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
 • LGS Tercihleri İlgili Merak Edilen 12 soru ve Cevapları

2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

LGS tercih yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Özellikle ” LGS tercih nerden yapılıyor? LGS tercih nasıl yapılır 2021 , LGS tercih sonuçları 2021 ” gibi merak ettiğiniz soruların cevapları için içeriğimizi okumaya devam edin.

Lise Giriş Sınavı tercih sisteminin iki farklı yerleştirme alternatifi bulunmaktadır. İlki Yerel Yerleştirme dediğimiz adrese dayalı yerleştirmedir. Bu yerleştirme türünden sınava girmeyen öğrenciler de yararlanacaklardır.

Öğrenciler yerel yerleştirme sayesinde adreslerine yakın olan en az 1 en fazla 5 okulu seçebilirler. (Eğer sınav sonucu ile yerleşmek isterseniz ilk olarak bildirmeniz gerektiğini unutmayın.) Ancak bu okullardan en fazla aynı türden 3 tanesini yazabilirsiniz. Örneğin 5 tercihi de  doldurmak istiyorsanız, 3 tane Anadolu Lisesi, 1 adet Meslek Lisesi, 1 tane Anadolu İmam Hatip Lisesini tercih şeklinde yazabilirsiniz.

LGS tercihi için yüzdelik dilim her sene farklılık göstermektedir. Bu durumu etkileyen özellikler arasında kapanan okullar, açılan okullar, öğrenci başarısı gibi etkenleri gösterebiliriz. E-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaprak lgs puanlarınızı inceleyebilirsiniz.

lgs tercih robotu

2021 LGS Tercih Robotu

“LGS Tercih Robotu nedir?” veya “LGS Tercih Robotu nasıl kullanılır? LGS tercihleri nerede yapılacak?” gibi soruların cevapları için okumaya devam edin.

Sınav sonrası tercih robotundan çıkma ihtimali yüksek olan okulları tespit edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Tercih Robotu girişini yapmanız gerekmektedir. Daha sonra istenen bilgileri girerek Tercih Robotu kısmına gelin.

Sorguladıktan sonra tercih listeleme kriterlerinden “Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu Liseleri Tercih Listesi, Fen ve sosyal bilimler tercih listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri” seçeneklerinden istediğinizi işaretleyin. Ardından il ve ilçe kısmını seçin. En alt kısımdan yüzdelik dilim seçtikten sonra listele butonuna tıklayın. Seçtiğiniz kriterlere uygun liseler sıralansın. Size de istediğiniz liseyi tercih etmesi kalsın.

Tercih işlemleri yapılırken üç farklı yerleştirme işlemi kullanılmaktadır:

 • Merkezi Yerleştirme: Sınava giren öğrenciler dışındakiler yapamaz. Bu yerleştirme türünden yararlanma için LGS sınavına girmelisiniz.
 • Pansiyonlu Yerleştirme: Bütün öğrenciler tarafından isteğe bağlı olarak yapılan yerleştirme türüdür.
 • Yerel Yerleştirme: Herkesin yapması gereken bir yerleştirme türüdür. Bu yerleştirmeyi sınava giren veya sınava girmeyen bütün öğrenciler yapmak zorundadır.

Bütün öğrenciler ilk olarak yerel yerleştirme ile yerleştirilirler. Çünkü yerel yerleştirme yapılmadan merkezi tercih işleminden yararlanamazsınız. Yerel yerleştirme sistemi, adresinizde bulunan okullar içerisinden tercih yapmanızı sağlar. Bu kısımda en fazla tercih yapabileceğiniz sayı, 5’tir. Genelde seçim ilk 3 tercihte yapılanlar arasında olmaktadır. Eğer aynı okul türünden tercih yapmak istiyorsanız, bunu en fazla 3 tercih şeklinde yapabilirsiniz. Yani Anadolu Lisesi tercih ederken en fazla 3 tanesini aynı okul türünden tercih edebilirsiniz.

Yerel yerleştirmeden sonra merkezi yerleştirme için tercih yapabilirsiniz. Merkezi yerleştirme yaparken de en fazla 10 okul tercih edebilirsiniz.

LGS sonucları ne zaman acıklanir

2021 LGS Tercihleri Ne Zaman?

2021 LGS tercihleri 05-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. LGS tercihleri 16 Temmuz 2021 saat 17.00'den itibaren tamamlanmış olmalıdır.

2021 LGS Tercih Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” nda LGS tercih kılavuzu ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

27 Mayıs 2021 tarihinde LGS sınav yerleri açıklanacaktır. Bu tarihten itibaren sınav giriş belgenize ulaşabilirsiniz. LGS sınav giriş belgesinde; sınav bölgesi, öğrencinin bilgileri, sınav binası, salon ve sıra numarası yer almaktadır. Kılavuzu iyi inceleyerek LGS tercih yapma kısmını gönül rahatlığıyla doldurabilirsiniz.

2021 Lise Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2021 LGS tercihleri 5-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Tercihler https://eokul.meb.gov.tr/ ya da ortaokul müdürlüklerinden bizzat yapılabilecektir.

lgs sınav tarihi

 

2021 LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Lise Giriş Sınavından sonra heyecanla sınavın açıklanmasını bekleyenler! 2021 LGS Sınavı sonuçları, MEB’ in ilanına göre 30 Haziran 2021 tarihinde şeklindedir. 5-16 Temmuz arasında yapılacak olan 2021 LGS tercih sonuçları ise 26 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacaktır.

LGS Tercihleri İlgili Merak Edilen 12 soru ve Cevapları

LGS tercihleri hakkında sık sorulan soruları sizin için derledik. Tüm bu sorular dışında kafanıza takılan her türlü durumda bize yazmayı unutmayın.

1) Tercihleri okul müdürlüklerine onaylatmak zorunlu mu?

Tercihlerin okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra çıktılarının imza ile alınması gerekmektedir. Ancak bunun için özellikle kendi okulunuza gitmeniz gerekmiyor. Türkiye’ de bulunan ortaokullardan herhangi birinin müdürlüğüne onaylatmanız yeterli. Aksi takdirde LGS tercihleriniz geçersiz sayılacaktır.

2) Tercih danışmanlığı süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü desteğiyle oluşturulan tercih danışmanlığı birimlerinde uzman rehberlik ekibi yer almaktadır. EBA üzerinden ister online ister uzaktan olacak şekilde isteyen öğrencilere danışmanlık verilecektir.

lgs kaç tercih yapılır

3) LGS kaç tercih hakkım var?

Toplam 20 tercih hakkına sahipsiniz. Bu yerleştirmeler;

 • 10 adet merkezi yerleştirme
 • 5 adet yerel yerleştirme
 • 5 adet pansiyonlu okul yerleştirmesi şeklindedir.

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler için durum biraz daha farklı işlemektedir. Merkezi sınava girmeyenler 5 adet yerel, 5 adet pansiyonlu yerleştirme tercihi yapabileceklerdir.

4) Tercih listesinde aynı okul türünden kaç tane bulunabilir?

Merkezi yerleştirme yaparken herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak pansiyonlu okul tercihi ve yerel yerleştirme esnasında aynı okul türünden

5) Yerel yerleştirme tercihi zorunlu mu?

Öteki tercih alanlarının açılması için yerel yerleştirme tercihi yapmak zorundasınız.

6) LGS tercihlerini kendi okulumuzda yapmak zorunda mıyız?

Tercih yaptıktan sonra tercihlerinizi Türkiye’ de yer alan okullardan birine onaylatmak zorundasınız. Onay için kendi okulunuza gitmenize gerek yoktur. Önemli olan herhangi bir okulun müdürlüğünün onaylamasıdır. Aksi takdirde tercihleriniz geçersiz sayılacaktır.

7) LGS tercihi yaparken hangi okulları tercih edebilirim?

Lise Giriş Sınavından sonra tercih edebileceğiniz okulları; Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi şeklindedir.

Merkezi yerleştirme ile alan okullar dışında diğer tüm okulları tercih edebilirsiniz.

8) LGS tercihleri nereden yapılacak?

MEB LGS tercih işlemlerini e-Okul ( E okul LGS tercih ) internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tercihlerden sonra yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2021 tarihinde duyurulacaktır.

NOT: Tercihlerinizi okul müdürlüklerine onaylatmayı unutmayın!

9) LGS yüzdelik dilimi nedir?

Yüzdelik dilim, lgs sıralamanızın yüzde şeklinde ifade edilmesidir. Yani sizin Türkiye genelinde veya yaşadığınız ildeki sıralamanız yerine yüzde olarak ifadesidir.

Çünkü taban puanları sınava giren öğrencilerin başarısına göre her yıl değişmektedir. Bu nedenle yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Ancak yüzdelik dilimlerin de değişebileceğini unutmayın. Yeni açılan okullar, okulların kontenjanları, okulların kapanması gibi nedenler yüzdelik dilimlerde değişikliklere sebep olur.

10) Tercih yaparken puan mı önemli yüzdelik dilim mi?

Okul tercih ederken dikkat edilmesi gereken puandan çok yüzdelik dilimdir. Çünkü yüzdelik dilimler sıralamada nerede olduğunuzu göstermektedir. Tercih esnasında da girmek istediğiniz okulların yüzdelik dilimlerine bakmanız gerekmektedir. Tercihler bu yüzdelik dilimlere göre yapılacaktır. Her sene okulların yüzdelik dilimleri farklılık göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu yüzdelik dilimleri tercih dönemine yakın yayımlamaktadır.

11) İkinci Yerleştirme Nedir?

İlk yerleşme sırasında yerleşemeyen veya yerleştiği okuldan memnun olmadığı için değişiklik yapmak isteyen öğrenciler içindir. Yerleştirmeye esas ikinci nakil tarihi için MEB resmi bir açıklama yaptıktan sonra güncelleme yapacağız.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Semih 08-06-2021 11:32:35

Sınav çok kolaydı artık sınav sonuçlarının açıklanması bekliyorum

Cevapla
ÖğretmenTercihim 08-06-2021 11:41:34

İstediğiniz puan türünü almanızı dileriz.

Burak 08-06-2021 13:15:06

Bu yıl tercih danışmanlığı online mı olacak ? Kesin bilgi midir ?

Cevapla
ÖğretmenTercihim 09-06-2021 11:28:03

kesin ve net bir bilgi geldiği taktirde içeriğimiz güncellenecektir.

Serpil 15-06-2021 11:30:48

LGS Sonuçları bir açıklansa da tercihlerimi yapsam çok heyecanlıyım

Cevapla
ÖğretmenTercihim 15-06-2021 12:09:24

LGS sınav sonuçları 30 Haziran' da açıklanacaktır.

Sevim 17-06-2021 11:05:16

Tercihlerin açıklanmasına kısa bir süre kaldı. Açıklansa da bir rahatlasam

Cevapla
ÖğretmenTercihim 17-06-2021 11:31:44

30 Haziran'da sonuçlar açıklanacaktır. Emeklerinin karşılığını alacaksındır.

Yunus 21-06-2021 12:00:35

9 gün sonra sonuçlar açıklanacak. Heyecanla bekliyorum

Cevapla
ÖğretmenTercihim 21-06-2021 12:07:00

Emeklerinizin karşılığını alacaksınızdır, Yunus Bey

Feridun 25-06-2021 12:29:20

Sınavların açıklansın da tercihlerimizi artık yapalım

Cevapla
ÖğretmenTercihim 25-06-2021 12:33:22

5 gün sonra emeklerinizin karşılığını alırsınız

LGS Eğitmenleri
İlan Detayları