odak-noktalarinizi-gelistirmek

Microsoft tarafından yapılan 2015 tarihli bir araştırmaya göre, ortalama bir insanın sekiz saniyelik dikkat süresi – Japon balığından daha az . Bu sayı, dijital bağlantımız ve beynin her zaman yeni olanı ve sırada ne olduğunu araştırması nedeniyle yıllar içinde küçüldü.

“İnsanların içinde bulunduğu ortam ne olursa olsun, hayatta kalma, neyin önemli olduğuna, genellikle neyin hareket ettiğine odaklanabilmeye bağlıdır. Bu beceri değişmedi, sadece çevrimiçi oldu ”diye yazıyor Microsoft Kanada için tüketici öngörüsü Alyson Gausby.

Öyleyse, işinize odaklanmanız gerektiğinde ne yaparsınız – etrafınızda hareket eden şeylere değil? Hack Your Brain yazarı Elie Venezky, çoğu insan için odağı artırmanın ilk ve en önemli adımı, görüş şeklinizi değiştirmektir .

“Odak bir kas ve onu inşa edebilirsiniz” diyor. “Çok fazla insan odaklanmadığı fikri altında çalışıyor ve bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline geliyor. Bu yanlış inancı bıraktığınızda, odaklanmaya çok daha gerçekçi bir yaklaşım getirebilirsiniz. ”

Zihniyet ve araçların bir kombinasyonu ile odaklanmayı teşvik eden bir ortam oluşturmak mümkündür. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak ve yapmanız gerekenler konusunda dikkatli olmak için sekiz püf noktası ve ipucu:

odak

1. BEYNİNİZİ HAZIRLAYIN

Görevden önce beynini sakinleştir, diyor Venezky. 

“Rahat bir pozisyonda oturmak için bir iki dakikanızı ayırın ve midenize derin nefes alın” diyor. “Bağdaş kurup oturmak ya da zikretmek zorunda değilsiniz. Çalışmanıza yaklaşmadan önce vücudunuzun sakinleşmesine izin verin. Gerçekten konsantre olmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz. ”

2. ODAĞINIZIN NEREDE OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLAYIN

Kâr amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Amerikan Verimlilik ve Kalite Merkezi’nin genel müdürü Ron Webb, Focus da dikkatinizin dağılmasına neyin layık olduğunu anlamayı da içeriyor . “Başarı, bu odağı nasıl çalıştığınızın akışına katıştırmaktır” diyor.

Webb, yıl, ay, hafta ve gün için odaklanmanızı neyin hak ettiğini belirlemek için zaman ayırmanızı önerir. Ardından takviminize bakın ve odaklanmaya ayrılan zamanı engelleyin.Odak ayrıca dikkatinizin dağılmasına neyin layık olduğunun anlaşılmasını da içerir.

“Bu, kişilerin son dakika, acil olmayan konular olan takvim davetleri gönderememelerini sağlıyor” diyor. “Bunlar odak katilleridir.”

3. 30 DAKİKA BOYUNCA FİŞİNİ ÇEKİN

Odak gerekiyorsa, e-posta ve sosyal medya oturumlarını kapatın. “E-posta ile yaşıyor ve ölseniz bile, kendinize bir iyilik yapın ve günün başında ya da öğleden sonra bir süre için 30 dakika çıkış yapın,” diyor bana yazar Jan Bruce, Quuibibrium: Calmer’a 14 Gün ve Daha Mutlu . “E-postaları iade etmek için her zaman kendinizi kesintiye uğratmadığınızda ne kadar yapabileceğinize inanamayacaksınız.”

odak

4. BİRAZ KAHVE AL

O sabah kahvesi sadece uyanmana yardım etmez; o gün odaklanmak yardımcı olur. Öğleden sonra bir dikkat artırıcıya ihtiyacınız varsa, bir kahve dükkanı koşusu hile yapabilir. Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada Fransız fizyolog Astrid Nehlig, kafein ve biliş arasındaki bağlantıyı tespit ediyor. Kafein öğrenme veya hafıza performansını iyileştirmezken, Nehlig fizyolojik uyarılmayı artırdığını fark etti ve bu da dikkatinizi dağılmaya daha az yatkın ve zorlu bir görev sırasında daha iyi dikkat çekmenizi sağladı.

5. TERMOSTATI KONTROL EDİN

Çalışma ortamınızda çok sıcak veya çok soğuksa, odağınızı etkileyebilir. Cornell Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada , işçilerin en üretken olduklarını ve 68 ila 77 derece arasında bir ortamda daha az hata yaptığını tespit etti. Finlandiya’daki Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nden yapılan bir başka çalışmada sihirli sıcaklığın 71 derece olduğu belirtiliyor. Termostatı kontrol etmezseniz, bir kazak veya fan getirmeyi seçebilirsiniz.

6. BAZI MÜZİĞİ AÇ

Çok fazla arka plan gürültüsü çok rahatsız edici olabilir, ancak Wake Forest Tıp Okulu ve Bilimsel Raporlarda yayınlanan Kuzey Carolina Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre , müzik çalma, kendi düşüncelerinize odaklanmanıza yardımcı olur. Yakalayış? Şarkıyı sevmek zorundaydın.

Araştırmacılar, “Müzikal tercihlerin benzersiz bir şekilde bireyselleştirilmiş fenomenler olduğu ve müziğin akustik karmaşıklıkta ve şarkı sözlerinin varlığında veya yokluğunda değişebileceği göz önüne alındığında, sonuçlarımızın tutarlılığı beklenmedikti.

Beethoven, Beatles veya Beastie Boys olsun, onu açın ve işe başlayın.

odak

7. KISA MOLALAR VERİN

Dikkat dağınıklığına yenilmek yerine, onu inşa etmek , Illinois Üniversitesi’nden bir çalışma önermektedir . Psikolog Alejandro Lleras, 50 dakikalık bir görev sırasında kısa molalar veren katılımcıların doğrudan çalışanlardan daha iyi performans gösterdiğini buldu.

Çalışma, “uyanıklık azalması” veya zaman içinde odağını kaybetme adı verilen bir fenomeni inceliyor. Uzun bir görevin ortasında kısa bir mola vermek beyne yeniden enerji verir.

Lleras, “Hedeflerinizi devre dışı bırakmanın ve yeniden etkinleştirmenin odaklanmanıza izin vermesini öneriyoruz” diye yazıyor. “Araştırmamız, uzun görevlerle karşı karşıya kaldığınızda, kendinize kısa molalar vermek en iyisidir. Kısa zihinsel molalar aslında görevinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. ”

8. DOODLE

Uzun bir toplantı veya konferansta oturuyorsanız, karalama yaparak odağınızı ve sanatsal becerilerinizi geliştirin. İngiltere’deki Plymouth Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre , karalamalar bilişsel performans ve hatırlamaya yardımcı oluyor.

Baş araştırmacı Jackie Andrade, “Doodling, insanları uyanık tutmaya veya sık sık can sıkıntısıyla ilişkili yüksek otonom uyarılmayı azaltmaya yardımcı olarak uyarımı en uygun düzeyde dengelemeye yardımcı oluyor.

https://www.ogretmentercihim.com/

Odak Noktalarınızı Geliştirmenin 8 Yolu Odak Noktalarınızı Geliştirmenin 8 Yolu

Microsoft tarafından yapılan 2015 tarihli bir araştırmaya göre, ortalama bir insanın sekiz saniyelik dikkat süresi – Japon balığından daha az . Bu sayı, dijital bağlantımız ve beynin her zaman yeni olanı ve sırada ne olduğunu araştırması nedeniyle yıllar içinde küçüldü.

“İnsanların içinde bulunduğu ortam ne olursa olsun, hayatta kalma, neyin önemli olduğuna, genellikle neyin hareket ettiğine odaklanabilmeye bağlıdır. Bu beceri değişmedi, sadece Öğretmen Tercihim