ogrenme-teknikleri

Yaşadığımız dünya, her yıl ortaya çıkan yeni disiplinler ve becerilerle sürekli gelişen bir dünyadır. Öğrenecek çok şey ve çok az zaman olduğu için doğru öğrenme tekniklerini kullanmak çok önemlidir. Öğrenme tekniği ile sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı içerisinde TEOG ve YKS ye girecek olan öğrenciler ve mezunlar için öğrenme tekniklerini ele aldık. Zamanı iyi değerlendirmek için en etkili teknikleri sizin için ele aldık. Gelin beraber inceleyelim.

Kısaca Başlıklarımız:

  • Pomodoro Tekniği
  • Zaman Boksu
  • Pareto Tekniği veya 80/20 Kuralı
  • İki Dakikalık Kural ve Zaman Cepleri
  • Kurbağayı Yiyin
Öğrenme Tekniği

1.Pomodoro Tekniği

En popüler verimlilik yöntemlerinden birine Pomodoro Tekniği ‘ dir. Daha verimli olabilmek için odaklanarak çalışmanın gücünden ve sık sık aralardan yararlanmak için harika bir yoldur. Doğru, daha fazla üretkenlik için daha fazla mola . Bunun arkasındaki fikir, çoklu görev yaparken birçok şeyden rahatsız olmanız ve hiçbir şey yapmamanızdır. Pomodoro Tekniği ile, tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak bir öğeye lazer odaklanırsınız. Pahalı seminerlere, kitaplara veya uygulamalara ihtiyacınız yoktur; tek ihtiyacınız olan bir zamanlayıcıdır.

Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın ve 25 dakika boyunca bir iş öğesine odaklanın. Zamanlayıcı kapandığında, tuvalete gitmek, telefonunuzu veya e-postanızı kontrol etmek, biraz su almak, telefon görüşmesi yapmak için beş dakikalık bir mola verebilirsiniz – ne istersen, ama sadece beş dakika! Her 25 dakikalık çalışma seansına ve beş dakikalık molalara “Pomodoro” denir ve dördüncüden sonra, toparlanmak için 15 ila 30 dakikalık bir mola verebilirsiniz.

Pomodoro Tekniğinin püf noktası, molalarınızı, zihinsel olarak dikkatinizi dağıtan tüm şeylerle başa çıkmak için kullandığınızdan emin olmaktır, bu nedenle çalışma dönemlerinizde bunları düşünmemelisiniz. Zaman engelleme, kendinizi dinlenmiş ve dinç hissetmenizi sağlayacak metotdlar için etkili bir verimlilik hilesidir.

Detaylı bir anlatım için sizlere yardımcı olacak pomodoro tekniğini sunuyoruz iyi seyirler dileriz.😊

2.Zaman Boksu

Zaman boksu, küçük görevler veya kesintilerle kolayca dikkati dağılan insanlar için başka bir harika yöntemdir. Araştırmalar, bu ısırık boyutlu görevlerin veya kesintilerin konsantrasyonu 30 dakikaya kadar bozabileceğini buldu! Bu, e-posta bildirimleri kadar yaygın bir şeyin (işinizin ne kadarının e-posta yoluyla yapıldığına bağlı olarak her dakika gerçekçi bir şekilde görünebileceği), günün her saati, günün her saati dikkatinizin dağılmasına neden olabileceği anlamına gelir! Bu, gerçek işinize odaklanmak için çok az zaman bırakır.

Zaman boksu ile, belirli işler için belirli süreleri ayırarak günlük planlarınıza karşı sorumlu olursunuz. Örneğin, birinci görev 9-10: 30 arasında, ikinci görev 10: 30-1 arasında, üçüncü görev 2-4 arasında, vb. Bu, sadece 45 dakika (odaklanmış!) Sürecek bir şey üzerinde saatlerce çalışmanızı önler. İşin istediğiniz kadar uzun süreceği söyleniyor. Daha önce yaptığınız aynı işi iki veya üç gün içinde yapmak için bir hafta alabileceğinizi hiç fark ettiniz mi? Çünkü bir şeyi ne kadar uzun süre yapmak zorunda kalırsak o kadar çok zorlarız. Her bir görevi tamamlamak için belirli bir zaman ayarlayarak ve buna bağlı kalarak çalışmanız daha erken yapılacaktır.

3.Pareto Tekniği veya 80/20 Kuralı

Bu teknik, çabaların ve faaliyetlerin sonuçlarının anlaşılması için analitik bir yaklaşım kullanır. Pareto İlkesi (veya 80/20 kuralı) her durumda, belirli bir durum veya sistemden elde edilen çıktının yüzde 80’inin girdinin yüzde 20’si tarafından belirlendiğini belirtir. Örneğin, bir girişimcinin zamanının yüzde 20’si çıktılarının yüzde 80’ini verecektir (ve çıktının geri kalan yüzde 20’si zamanlarının sadece yüzde 80’inden elde edilebilir!)

Diyelim ki bir saha güvertesinde çalışıyorsunuz ve potansiyel yatırımcılarınızın gördüğü en büyük saha güvertesini oluşturmak için 100 saate ihtiyacınız var. 80/20 kuralını uygularsanız, bunun üzerine 20 saat geçirerek elde edilen kalitenin yüzde 80’ini elde edebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, bu yüzde 80 kaliteyi 100’e çıkarmak için bunun üzerinde 80 saat daha çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Verimlilik açısından mantıklı olmazdı. Pareto İlkesi, yatırımcılarınızın önünde A sınıfı desteyi almanızı ve kalan 80 saati diğer önemli projeler üzerinde çalışmanızı söyleyecektir. A ve A + arasındaki fark, fark ettiğiniz tek şey olabileceğiniz tüm çanları ve ıslıkları koymak için harcanacak zamana değmez.

4.İki Dakikalık Kural ve Zaman Cepleri

İki dakikalık öğrenme tekniği, gün boyunca sahip olduğunuz o küçük cepleri işe yaratır. Fikir, iki dakika veya daha kısa sürede yapılabileceğini bildiğiniz tüm bu küçük, hızlı görevleri kabul etmek ve bunları yapmaktır. Erteleme görevleriyle birlikte gelen ve bunları sürekli olarak bitmeyen bir yapılacaklar listesine eklemekle birlikte gelen psikolojik yük, geldiklerinde yaptığınızdan daha fazla zaman alır. Bir görevi hemen tamamlamak, aslında daha sonra geri dönmekten daha az zaman alır.

Aynı şekilde, zaman ceplerinde 120 saniye veya daha az olan görevler yapmak günlük üretkenliğinizi de büyük ölçüde artırabilir. Zaman cepleri planlanmış etkinlikleriniz veya çalışma oturumlarınız arasındaki sürelerdir; hatlarda ya da lobilerde beklemek, işe ya da toplantılara gidip gelmek, erkenden randevu almak, vb.

Öğrenme Tekniği

5.Kurbağayı Yiyin

Bu öğrenme tekniği, verimlilik tekniği için en iyi isimle bir ödül olsaydı, kolayca Frog Eat‘e giderdi, ancak ilginç ismin sizi kandırmasına izin vermeyin. Bu strateji, günün erken saatlerinde üretkenliğinizi artırmanın harika bir yoludur, böylece hiçbir şey sizi en önemli görevlerinizden kurtaramaz.

İsim, her gün canlı bir kurbağa yemek zorunda kalırsanız, uyandığınızda bunu yapmalısınız, böylece günün geri kalanında daha kötü bir şey olmasını önler. En önemli göreviniz genellikle en çok dehşete düşürdüğünüz ve artık zorlayamayacağınız kadar zorladığınız görevdir. Mümkün olduğunca üretken olmak istiyorsanız, İşinizi tanımlayın ve sabah ilk iş olarak yapılacaklar listenizden çıkarın. 

6.1-3-5 Kural

Bu öğrenme tekniği, hemen ele alınması gerekmeyenlere yetişmeden günün en önemli görevlerine odaklanmanıza yardımcı olarak çalışır. Örneğin, her güne sadece bir büyük eşya, üç orta eşya ve beş küçük eşya başarıyla tamamlayarak başlayın ve günlük yapılacaklar listenizi yalnızca bu dokuz öğe ile oluşturun.

Gün için beklentiler belirlemek, odakta kalmanızı kolaylaştırır ve görevleri önem veya aciliyetle akılda tutmaya başladığınızda, iş yükünüze öncelik vermek daha kolay olacaktır. Gerçek şu ki, tabağınızda ne kadar göreviniz olursa olsun, günde sadece 24 saat var, bu yüzden yapabileceğiniz çok fazla şey var. 1-3-5 kuralıyla, küçük bir işletme yürütmenin öngörülemezliğinin zamanınızı kontrol etmesine izin vermek yerine hangi projeleri yapacağınıza karar verirsiniz.

Gerektiğinde kendinize değişiklik yapma esnekliğine izin vermeyi unutmayın. Günleriniz toplantılarda geçiyorsa, listeyi kısmanız (ve belki de 1-2-3 kuralı olarak adlandırmaya başlamanız gerekebilir). İşletmeniz genellikle son dakika istekleri veya siparişleri içeriyorsa, bunları hesaba katmak için her gün bir orta veya iki küçük görevi açık bırakmanız gerekebilir.

7.Zinciri kırma

Bu öğrenme tekniği üretkenliğe yardımcı olmaz, ancak kötü alışkanlıkları benimsemeye veya bunlardan kurtulmaya yardımcı olur ve tutarlılığı teşvik eder. Jerry Seinfeld tarafından ünlü hale getirildi, tek bir hedefe ulaşmak için her gün çaba göstermeye alışmak için kullanılır.

Jerry Seinfeld ne hissettiği ya da ne yaptığı önemli değil, her gün en az bir şaka yazdığını söyledi. Kendini sorumlu tutmak için bir takvim kullanır ve günlük şakasını yazdıktan sonraki tarihte büyük bir eski X’i işaretler. Fikir, tamamlanan bir görevi tanımlayan her tarihte tutarlı bir haç veya çizgi kümesine sahip bir takvim görerek, ‘zinciri kırma’ ve görevi atlama olasılığınızın düşük olmasıdır. Yani, her gün bir kitap yazmaya veya satış yapmaya çalışıyorsanız, bu sizin hilenizdir.

Günlük proje, görev veya randevu listeniz uzun olduğunda, nereden başlayacağınızı veya en çok neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmek zordur. Umarım bu sekiz teknikten biri bunu anlamanıza yardımcı olacaktır!

Etkili Çalışma İçin Neler Yapılmalı ?

İşiniz veya okuduğunuz bölüm ne olursa olsun, hepimiz nasıl etkili olacağımızı ve profesyonel hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı öğrenmek istiyoruz. Ancak gerçek üretkenlik, yapılacak görevleri kontrol etmek isteriz. Önemli olan daha fazlasını yapmakla ilgilidir. Neyse ki, bir gelişme görmek için yapmanız gereken tek şey günlük çalışma alışkanlıklarınızda birkaç değişiklik yapmak, bu yüzden bu basit ipuçlarıyla başlayın ve üretkenliğinizin yükselişini izleyin. 

Yukarıda bahsettiğimiz teknikleri uyguladığınız zaman çalışmalarınız da nasıl bir artış ve zaman kaybı önleme olduğu gözle görülür şekilde görülecektir.

Genel bir ders çalışma alanında odaklanmanızı engelleyecek teknolojik aletleri kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. En çok kullanılan pomodoro tekniği ile bir çalar saat veya telefon alarmı ile 25 dk ders çalışıp 5 dakika mola verebilirsiniz. bunula ilgili youtube’ da binlerce video bulunmaktadır. Derslerde anlamadığınız ve ders konularında yetersiz kaldığınız yerler varsa Öğretmen Tercihim sayesinde bu sorunu çözebilirsiniz.

Sitede bulunan binlerce eğitmen sayesinde ister özel ders ilanı oluşturun, ister branşınız ile alakalı eğitmenden ders talebinde bulunun. Eğitmenler oluşturduğunuz ders talebine 24 saat içinde geri dönüş yapmaktadır. Eğitmenler özel ders ilanınıza başvuru yaptığı taktirde kısa mesaj ile size bir bildirim göndermekteyiz. Ders talebini karşılıklı onayladığınız anda online eğitime başlayabilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/

Öğrenme Tekniği İle Etkili Çalışma Öğrenme Tekniği İle Etkili Çalışma

Yaşadığımız dünya, her yıl ortaya çıkan yeni disiplinler ve becerilerle sürekli gelişen bir dünyadır. Öğrenecek çok şey ve çok az zaman olduğu için doğru öğrenme tekniklerini kullanmak çok önemlidir. Öğrenme tekniği ile sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı içerisinde TEOG ve YKS ye girecek olan öğrenciler ve mezunlar için öğrenme tekniklerini ele aldık. Zamanı iyi değerlendirmek için en etkili teknikleri sizin için e Öğretmen Tercihim