ogrenme-teknikleri-nelerdir

İçinde yaşadığımız dünya, her yıl ortaya çıkan yeni disiplinler ve becerilerle sürekli gelişen bir dünyadır. Öğrenecek çok şey ve çok az zamanla, doğru öğrenme tekniklerini kullanmak şarttır.

Ama işte vurucu:

Okulda öğrenme hakkında öğretilenlerin çoğu yanlış.

Aslında araştırmalar, üniversite öğrencileri tarafından kullanılan öğrenme tekniklerinin çoğunun tamamen etkisiz olduğunu göstermektedir. 

Aynı araştırma, aslında faydalı olan bir avuç öğrenme stilini de ortaya koydu. Bu makalede, bu yöntemleri ve farklı bir beceri seti elde etmede benim için çalışan birkaç diğer yöntemi açıklayacağım.

Bu makalenin sonunda, her şeyi etkili bir şekilde öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm öğrenme stillerinin farkında olacaksınız.

öğrenme

En İyi Öğrenme Teknikleri

Çoğu insan okuma ve vurgulama gibi temel öğrenme tekniklerini kullanır. Ama ya ikisinin de yararsız olduğunu söylesem?

Gördüğünüz gibi, zihninizin bilgiyi korumak için bundan çok daha fazlasına ihtiyacı var. Araştırmaya göre, en iyi öğrenme teknikleri şunlardır:

1. Dağıtık Uygulama

Eskiden büyük bir test yaptığınızda ve tüm geceleri sadece geçmek için çektiğinizde üniversitede hatırlıyor musunuz? Şansınız, ertesi sabah, çalıştığınızın yarısını bile hatırlamamanızdı.

Ama yapsanız bile, muhtemelen ertesi gün her şeyi unutacaksınız.

Şimdi, bu, tek amacınızın bir sınavı geçmek olabileceği akademik bir ortamda iyi çalışıyor. Ama bir beceri öğrenmeye çalıştığınızda bu biraz zorlaşıyor.

Çünkü sadece bir beceriyi sıkıştıramazsınız… bir spor veya bir müzik aleti çalmak istediğiniz her beceriyi mükemmelleştirmek zaman alır.

Dağıtılmış uygulama devreye giriyor. Bu öğrenme tekniğinde, öğrenme oturumlarınızı tekrar öğrenmeye başlamadan önce hatırı sayılır bir zaman geçecek şekilde dağıtmanız gerekir.

Merak ediyor olabilirsiniz:

Bir sonraki öğrenme oturumuma başlamadan önce ne kadar zaman ayırmalıyım?

Günde bir şey iyi çalışmalıdır. Yani, keman çalmayı öğreniyorsanız, alternatif günlerde seanslar yapabilirsiniz.

Bu, zihninizi odaklanmış düşünme biçimine dönüştürür. Odaklanmış modda, aktif olarak öğreniyorsunuz (yani keman çalıyor). Ancak dağınık modda, bir sonraki oturuma kadar bekliyorsunuz ve son oturumda ne öğrendiğinizi, nasıl çalıştığını ve hangi hataları yaptığınızı düşünüyorsunuz.

2. Uygulama Testi

Üniversiteye geri döndüğümde, sınıftaki herkesin nefret ettiği bir profesör vardı. Ve neden olmasınlar; her hafta 2 test aldı!

Ve biliyor musun?

Tüm sınıf, konusunda en yüksek puanı aldı. Uygulama testinin gücü budur.

Bu yöntemde, kasıtlı olarak pratik oturumları hazırlıyor veya materyalleri inceliyorsunuz ve öğrendiklerinizi yardım almadan hatırlamak için kendinize meydan okuyorsunuz.

Uygulama testi ile ilgili ilginç bir şey, gerçek testi sık sık emmenizdir. Ancak bu hatayı yaptıktan sonra, düzeltmek ve hatırlamak daha kolaydır.

Bir çok insan kendilerini test etmekten korkuyor çünkü zayıflıklarını açığa vurmaktan korkuyorlar.

Ancak bu, pratik testinin tüm noktasıdır; zayıf noktalarınızı vurgulamak, böylece üzerinde çalışabilirsiniz.

Ek olarak, pratik testi öğrendiklerinizi kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçirmenizi sağlar.

Yine de, uygun bir test ortamında gerçek bir teste ihtiyacınız yoktur. Neyi öğrenmeye çalıştığınıza bağlı olarak, öğrendikleriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey denemek veya cevaplamak için kendinize meydan okuyun.

Öğrenme Tarzınız Nedir?

Bu Öğrenme Stili Sınavına Katılın ve Daha Hızlı Öğrenmek İçin Öğrenme Stilini Öğrenin

Bu testlerdeki performansınızı takip edin ve rekabet edecek başkalarınız yoksa kendi benliğinizle rekabet etmeye çalışın. Dediğim gibi, “en büyük rekabetiniz aynadadır”.

öğrenme

3. Interleaved Uygulaması

Bu benim için en ilginç öğrenme tekniklerinden biri… çünkü kısmen bana aynı anda iki şeyi öğrenmem için bir neden sunuyor.

Serpiştirilmiş uygulamada, alternatif olarak bir şeyi gözden geçirir veya pratik yaparsınız.

Diyelim ki Fransızca konuşmayı öğreniyorsunuz. Belirli bir günde, bu beceriyi tek seferde pratik yapmayacaksınız.

Bunun yerine, biraz Fransızca çalışacak ve daha sonra Fransızca öğrenmeye başlamadan önce dikkatinizi başka bir beceriye yönlendireceksiniz.

Dağıtılmış uygulama yöntemi gibi, bu teknik de odaklanmış ve dağınık düşünme yöntemi arasında geçiş yapmanızı sağlar .

Ancak, serpiştirilmiş öğrenme tekniği başka bir fayda sağlar; hatırlamanız ve pratik yapmanız zorlaşır.

Ve hepimiz biliyoruz ki uygulama seanslarınızı ne kadar zor yaparsanız o kadar iyi öğrenirsiniz.

4. Kendi Kendine Açıklama

Şimdiye kadar, neredeyse tüm öğrenim türlerinde çalışan bazı değerli öğrenme tekniklerini tartıştık.

Kendini açıklama, evrensel bir yöntem olmasa da, hala umut verici sonuçlar gösteren bir yöntemdir.

Bu teknikte, kendinize ne öğrenmeye çalıştığınızı açıklıyorsunuz. Bu, akademik veya teorik materyalleri incelerken daha uygulanabilir.

Kendini açıklayanlar kendilerini bir öğretmenin yaptığı gibi öğretir. Dolayısıyla, işletmeniz için Muhasebeyi öğrenmeye çalışıyorsanız veya farklı pazarlama teknikleri üzerinde çalışıyorsanız, kendinize nasıl ve neden çalıştıklarını açıklamayı deneyin.

Açıklamalarınızın çok anlamlı olup olmadığı konusunda fazla endişelenmeniz gerekmiyor. Aslında, kendinizi açıklamaya başladığınızda muhtemelen nereye gittiğinizi bile bilemezsiniz.

Ancak yaptığınız gibi, var olduğunu bile bilmediğiniz ayrıntıları ve kavramları ortaya çıkaracaksınız. Bu yöntem özellikle derin düşünürler ve kavramsal öğrenenler için kullanışlıdır.

5. Ayrıntılı Sorgulama

Ayrıntılı sorgulama [2]kendini açıklamaya benzer bir öğrenme stilidir. Bu nedenle, teorik öğrenme için de daha geçerlidir.

Bu yöntemde öğrenirken kendinizi sürekli sorgulayabilirsiniz. Dolayısıyla, belirli bir teknik veya çözüme rastlarsanız, kendinize “neden?” Gibi sorular sorarsınız. ve cevabı kendinize açıklamaya çalışın.

Muhasebe öğrenmeye çalıştığınız önceki örnekte, “XYZ Business neden kârlıdır?” Gibi sorular sorabilirsiniz. Muhasebe bilginiz açısından açıklayınız.

Bu yöntemin en büyük dezavantajı, çok fazla zaman tüketmesidir. Ne olursa olsun, sahip olanlar için yararlıdır.

6. Erişim Uygulaması

Öğrenim Bilimcileri tarafından ortaya konan bir yöntem olan geri çağırma pratiği, [3]bu listedeki diğer birçok tekniğe benzer. Bununla birlikte, listemizde ayrı bir konum korur, çünkü öncelikle öğrenmediğiniz zamana odaklanır.

Geri alma pratiğinde, çalışma veya öğrenme oturumundan sonra öğrendiklerinizi hatırlamaya çalışırsınız. Bu, gerçek bir uygulama veya test ortamı olmadan konuyla ilgili her türlü bilgiyi kurtarmak için zihninizi zorlar.

Alıştırma pratiği, becerinizi veya bilginizi gerçek yaşam senaryosunda kullanmak zorunda kalırsanız nasıl davranacağınız konusunda iyi bir fikir verecektir.

Ya Çalışmayan Öğrenme Teknikleri?

Bilimsel olarak etkili olduğu kanıtlanmış tüm öğrenme yöntemlerini kapsadığımıza göre, tamamen yararsız olan bazı yaygın öğrenme tekniklerini hızla ele alalım.

Ve kendim demiyorum; çalışmalar, bu yöntemlerin geniş kapsamlı pratik uygulamalara sahip olmadığı sonucuna varmıştır. [4][5]

İlk ve en önemlisi işe yaramaz öğrenme tekniği vurgulamak ve altını çizmektir. Araştırmalar, her iki yöntemin de öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olmadığını göstermektedir.

İkincisi, anımsatıcılarımız var. Bu teknik, karmaşık bir kavramı hatırlamak için anahtar kelimeleri belirli bir sırada ezberlemeyi içerir.

Çalışmalar bu yöntemin belirli durumlarda yararlı olduğunu bulsa da, çok fazla pratik kullanımı yoktu.

Şaşırtıcı bir şekilde, yeniden okuma, araştırmacılar tarafından yararsız görülen başka bir öğrenme yöntemidir. Tekrarlama öğrenmenin anahtarı olmasına rağmen, [6] araştırmalar, yeniden okumanın çok yararlı bir tekrarlama yöntemi olmadığını göstermektedir.

Tekrarlama peşinde olduğunuz şeyse, pratik testini denemenizi (ve tekrar denemenizi) öneririm.

öğrenme

Size Uygun Bir “Mix” Oluşturma ve Genişletme

Kendinizi bir öğrenme tekniğine çok fazla bağlamak çok fazla soruna neden olacaktır.

Neden?

Öğrenmeye yaklaşımınızda çok katı olacaksınız.

Başarılı insanların karakterlerinde akıcılık var. İhtiyaca göre uyarlamayı ve kalıplamayı öğreniyorlar.

Ne öğrenmeye çalıştığınıza bağlı olarak, farklı öğrenme stilleri kullanmanız gerekebilir. Bunun için, bu yöntemlere yaklaşmak için uyarlanabilir olmanız gerekir.

İlk olarak, sizin için hangi öğrenme stillerinin çalıştığını anlayın – bu sizin “karmanız” dır. Şimdi, hangi öğrenme tekniklerini üzerinde çalışmanız gerektiğini değerlendirin ve genişletmeye çalışın.

Bu, bu makalede bahsedilen tüm öğrenme tekniklerinde mükemmel olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, hangi öğrenme stillerinin sizin için çalıştığını ve hangileri üzerinde çalışmanız gerektiğini bilmek , hızlı büyüme için çok önemlidir.

https://www.ogretmentercihim.com/

Öğrenme Teknikleri Nelerdir Kullanımı ? Öğrenme Teknikleri Nelerdir Kullanımı ?

İçinde yaşadığımız dünya, her yıl ortaya çıkan yeni disiplinler ve becerilerle sürekli gelişen bir dünyadır. Öğrenecek çok şey ve çok az zamanla, doğru öğrenme tekniklerini kullanmak şarttır.

Ama işte vurucu:

Okulda öğrenme hakkında öğretilenlerin çoğu yanlış.

Aslında araştırmalar, üniversite öğrencileri tarafından kullanılan öğrenme tekniklerinin çoğunun tamamen etkisiz olduğunu göstermektedir. 

Aynı araştırma, aslında faydalı olan bir avuç Öğretmen Tercihim