Kapat
Özel Ders Eğitimi Özel Ders Arayanlar, Ders Verenler Özel Ders Eğitimi Özel Ders Arayanlar, Ders Verenler Özel Ders Nedir? Nasıl olmalıdır. Özel ders alırken veya verirken dikkat edilmesi gerekenler, merak edilenler nelerdir ? Nasıl Özel Alabilirim ? Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Özel Ders Eğitimi Özel Ders Arayanlar, Ders Verenler

Özel Ders Eğitimi Özel Ders Arayanlar, Ders Verenler

Özel Ders Eğitimi Özel Ders Arayanlar, Ders Verenler

Özel ders, bireyin kendini eksik gördüğü alanlarda ya da kendini geliştirmek istediği konularda dışardan yardım alarak gerçekleştirdiği eğitim metodudur. Sınava hazırlanan öğrencilerin tercih ettiği bu eğitim metoduyla, öğrenciler hazırlandıkları sınavlara daha yüksek hedeflerle girmektedirler.

Bire bir ve grup halinde verilen derslerin öğrenciye birçok katkısı vardır. Bunların başında, öğrencinin sınıf ortamında anlamadığı konularda bulunan eksiklerin giderilmesine olanak sağlar. Aynı zamanda öğrencilerin dersi çok daha iyi pekiştirmelerine de aracı olmaktadır.

https://www.ogretmentercihim.com/ ‘da aradığınız tüm dersler için öğretmen bulabilirsiniz.

online ders

İçerikteki Başlıklar:

Özel Ders Arayanlar

• Özel ders Neden Gereklidir?

Kimler ders almalıdır?

Öğretmen Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

• Özel Ders Almanın Olumlu Etkileri

• Eğitimde Özel Ders Almanın Önemi

Özel Ders Verenler

Özel Ders ile Nasıl Para Kazanılır?

• Özel ders vermek için bir belgeye ya da öğretmenlik diplomasına ihtiyaç var mı?

• Öğrenciyim DersVermek İstiyorum. Peki Nasıl Yapabilirim?

Özel Ders Arayanlar

Özel ders Neden Gereklidir?

Genel olarak okul derslerine destek sağlamak için öğrenciye sağlanmaktadır. Ancak bazı bireyler kişisel gelişim ve hobi edinmek amacıyla ders almaktadırlar.

Özel Dersle;

• Verimli bir biçimde bilgiye erişebilir.

• Kendine olan özgüvenin artar.

• Ders veren hocanın sizinle daha iyi iletişim kurmasını sağlar.

• Eksik olan konularınızın daha detaylı anlatılmasına yardımcı olur.

Ders Alan Öğrenciden Beklenti

Dersten sonra öğrenciden derste öğrendiklerini tekrar etmesi beklenmektedir. Yapılan araştırmalar düzenli ve sık tekrar ile bilginin daha kolay öğrenildiğini ortaya koymaktadır. Öğrenci, dersten sonra öğrendiklerini tekrar etmeli ve konuyla alakalı soru çözümü gerçekleştirmelidir.

Kimler ders almalıdır?

Öğrenciler ek ders alıp almama konusunda belirli tedirginlikler yaşamaktadır. Aşağıda kimlerin ders alması gerektiğinden detaylıca bahsedilmiştir.

• Dikkat dağınıklığı olan öğrencilere uzmanlar tarafından ek ders tavsiye edilmektedir. Bu öğrenciler uzmanların önerdiği ders metotlarının dışına çıkmamalıdır.

• Kendini geliştirmek ve hobi edinmek isteyen bireylerde ders sayesinde yeni şeyler öğrenebilir.

• Okulda herhangi bir dersin öğretmeni, öğrencinin öğrenme konusunda sorunlar yaşadığını düşünüyorsa öğrenci mutlaka ek derse yönlendirilmelidir.

• Yeni işe giren çalışanlar bulunduğu pozisyondan daha yüksek mevkilere gelebilmek için sektörüyle ilgili ders alabilir. Örneğin; yabancı dilden ders alarak dil gelişimine katkıda bulunabilir.

Öğretmen Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel eğitim veren öğretmeni seçerken dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıda detaylı anlatılmaktadır.

• Öğrencinin dikkatinin toplanması konusunda başarılı olabilecek öğretmen bulunmalıdır.

• Daha önce eğitimciden hizmet alan kişilerin yorumları dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

• Ders fiyatları da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bazı öğretmenlerin yüksek ders fiyatları istediği bilinen bir gerçektir.

Özel Ders Verenler ile Daha Yüksek Not Avantajı

Ders alan ve öğretmenin söylediklerine harfiyen uyan öğrencilerin sınavlarda daha yüksek not aldığı bilinen bir gerçektir. Öğrenciler bu sayede özgüven kazanacak ve ders çalışma istekleri artacaktır.

Özel Ders Almanın Olumlu Etkileri

Bire Bir Ders Almak Eğitim Kalitesini Yükseltir

Öğrenci bire bir dersle okulda anlamadığı konuları daha rahat kavrayabilecektir. Takıldığı yerlerde öğretmenine sorular sorarak problemleri büyütmeden çözebilecektir.

Odaklanma Problemi Aşılır

Kalabalık sınıf ortamı öğrencilerin büyük kısmını kötü etkiler. Sınıf ortamında öğrenciler çekingen olabilir ve soru sormaktan korkabilirler. Özel dersle bu problemlerin tamamını ortadan kaldırılır.

Odaklanma problemini aşmanın diğer metotlarını öğrenmek için;

İlgi Çekici İçeriklerle Ders Canlı Tutulur

Daha interaktif geçen dersler sayesinde öğrencinin bilinci hep açık tutulur. Öğrenci bu sayede odaklanmayı ve dinlemeyi öğrenir.

özel ders

Farklı Bakış Açısı Geliştirir

Sorulara farklı bakış açısıyla bakabilen öğrenci problem çözmede daha kabiliyetli olur. Bu sayede ilerleyen yaşlarda bile karşılaştıkları her problemi rahatlıkla çözebilirler.

Ezberi değil öğrenmeyi sağlar

Öğretmen bire bir ders ile öğrenciye ezberi değil, öğrenmeyi vaat eder.

Verimli Sonuçlar Elde Edilir

Düzenli ders alan bireylerin uzun vadede başarılı olduğu gözlenmiştir.

Özel ders alanı belirlenirken doğru kararlar verilmelidir. Öğrencinin rahat hissedeceği özel ders alanı dersten alınan verimi artıracaktır.

Özel Ders Fiyatları Uygun Eğitmenler Bulunabilir

Ders fiyatları, bazı öğretmenler tarafından yüksek tutulsa da uygun fiyatlarla ders veren öğretmen bulmak doğru yerlere bakılırsa oldukça kolaydır. Özel ders fiyatları dersten derse farklılık gösterse de ana branş derslerinde genellikle bir aralık arasına sabitlenmiştir. https://www.ogretmentercihim.com/ ile en uygun ders fiyatlarını görebilir, öğretmeninizi karşılaştırma yaprak seçebilirsiniz.

Eğitimde Özel Ders Almanın Önemi

Alınmış olan ders tüm konuları kapsamayıp sadece eksik görülen konulardan seçilmelidir. Örneğin; bir öğrenci matematik özel ders veya İngilizce özel ders almak istiyor. Ders alırken tüm konulardan almak yerine eksik olduğunu düşündüğü konudan ders alabilir.

Matematik öğretmenlerine ders talep etmek için https://www.ogretmentercihim.com/online-ozel-ders/lise-matematik

İngilizce öğretmenlerinden ders talep etmek için https://www.ogretmentercihim.com/online-ozel-ders/ingilizce

Öğretmen eksik görülen konu ile ilgili öğrencinin geçmiş konularda bilmesi gereken tüm konuların üzerinden geçip hızlı şekilde asıl konuya gelmelidir. Kısacası hız problemlerini anlamayan bir öğrenciye kümeler konusunu anlatmak vakit kaybına sebep olacaktır. Bu yüzden ders nokta atışı bir çözüm olduğu için öğrenci kısa sürede anlamadığı konuları anlamış ve soru çözümlerine başlamış olacaktır.

Ayrıca verilen ders öğrencide etkili bir sonuç vereceği için tekrardan öğrencinin bu konular hakkında bir sıkıntı yaşaması engellenir. Bütçe olarak baktığımızda her bütçeye uygun, kendinize veya çocuğuna ders aldırabilirsiniz.

Özellikle eğitim sistemi bu kadar sık değişirken, ders almak öğrenciler için gerçekten çok büyük bir önem taşımaktadır. Ders, bireye yöneliktir. Bireysel farklılıklar, ihtiyaçlar dikkate alınarak verilir. Bu noktada ders almanın getirdiği maddi yükümlülükler zorunluluk olarak görülmelidir. Önemli olan öğrencinin gelişimi ve kendisini değerli hissetmesidir.

Yapılan dersler sayesinde öğrenci ve öğretmen arasında sıkı bir bağ kurulur. Oluşan bu sıcak diyalog, öğrencinin konuyu daha dikkatli dinlemesini, anlayamadıklarını daha rahat şekilde sorabilmesini sağlamaktadır.

İlköğretimde Ders Aldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlkokul dönemindeki çocuklar, yaş itibari ile oyun çağındadır. Bu çağdaki çocukların derslere uyum sağlaması, uzun süren ders saatlerinde sıkılmadan kalması çoğunlukla mümkün olmaz. Bu sıkıntılı geçen okul saatleri üzerine çocuğa ders aldırmak ise, bazen işkenceye dönüşebilir. Bunun yaşanmaması için çocuğun ders alacağı öğretmen ile güçlü bir iletişim kurması esastır. Online ders yerine yüz yüze ders tercih edilerek küçük çocukların iletişim bilgileri güçlendirilebilir.

İlkokul çocuğuna ders verecek bir öğretmen, çocuğu sıkmadan ve bazen oyun yöntemine başvurarak ders anlatmayı bilmelidir. Modern eğitim sisteminde küçük yaşlardaki öğrencilerin dersleri iyi kavraması ve bunu yaparken sıkılmadan, uygulanan çok sayıda metot bulunuyor. Eğer çocuğunuza aldırdığınız derslerden olumlu sonuçlar almak isterseniz, mutlaka deneyimli ve donanımlı bir öğretmen seçmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

Böylelikle öğrencinin kavraması kolaylaşacak ve öğrenme gerçekleşecektir. Aynı şekilde öğretmenin soracağı sorularda da ders öğretmenine karşı yanlış yapma konusunda bir çekinme durumunun olmadığını görülür.

İlköğretimde Takviye Olarak Verilen Ders Branşları

İlköğretimde çocukların okul sürecine uyum sağlamaları bazen güç olabiliyor. Bunun sebebi çocukların belki ilk kez annelerinden ve evlerinden ayrı kalarak, hiç tanımadıkları kimselerle dolu bir ortamda bulunmalarıdır. Bu ortamda çocuklar kaygı ve tedirginlik hissederken, anlatılan dersleri anlayamayabiliyor. Bunun aşılması için yaygın bir yol olan ders seçenekleri içerisinde ilk olarak çocuğa okuma ve yazmayı sevdirmeyi hedefleyen dersler dikkat çekiyor.

Çocuğa uygulanan ders saatlerinde eğlenceli hikâye kitaplarının okutulması gerekir. Böylelikle okumayı daha hızlı ve pratik yollardan öğrenmesi sağlanabilmektedir. Bu alanda çalışan bir öğretmen konu hakkında donanımlı olacağı için öğrencinin ilgisini çekecek yöntemleri, doğru biçimde kullanacaktır. Öğrenciye kısa zamanda hem okulu hem de okuma ve yazmayı sevdirecektir.

İlköğretimde ek ders için ilk akla gelen branş matematiktir. Bir öğrenci alacağı dersler sayesinde bu yaşlarda matematik derslerini sevecek ve gerçekten de başarabildiğini görecektir. Temelden ders alarak başladığı matematik yolculuğunda sayılarla arası her daim iyi kalacaktır. Bu öğrenci ilerleyen yıllarda birçok öğrencinin zorlandığı matematik dersini sevecek ve zorlanmadan bu dersi başaracaktır.

İngilizcenin artık bir evrensel bir dil olması sebebiyle aileler çocuklarına küçük yaşta İngilizce ders aldırmayı başladılar. Okullarda ilk sınıflardan itibaren anlatılmaya başlanan İngilizce, öğrencilerin çekindiği bir ders olmaya başladı. İngilizce dersle bu durumun önüne geçmeyi amaçlayan aileler İngilizceyi eğlenceli hale getiren öğretmen aramaktadırlar.

online ders

İlkokul veya Ortaokulda Sınıf Seviyesinin Altında Kalan Bir Öğrenciyi Nasıl Kurtarabiliriz?

Bazı öğrenciler belirli noktalardan sonra okulda geçirdikleri zamandan nefret etmeye başlar. Bu hem eğitim hayatlarını hem de geleceklerini büyük ölçüde etkiler. Ders verenler bu durumla daha önce karşılaştıklarından ders almak isteyenlere nasıl yaklaşacaklarını bilirler.

Ders verenler aşağıdaki yöntemlerle öğrencinin motivasyonunu yükseltebilir.

• Hatalarını önemsizmiş gibi gösterir.

• Yapılan hataya öğrencinin iyi tarafından bakabilmesini sağlar.

• Öğrencinin seviyesine göre kısa vadeli planlar düzenler.

• Öğrencinin sorunlarını dile getirmesini sağlar.

• Öğrenciyle saygı çerçevesinde ilişki kurar. Okulun, eğitimin, öğrenmenin önemini aktarır.

• Öğrenciye ilerlemesini göstermek için alıştırmaları gittikçe zorlaştırır.

• Öğrencinin öz güvenini tazelemek için aylık değerlendirmeler yapar.

• Öğrencinin başarısını asla göz ardı etmez.

Özel Ders Verenler

Özel Ders ile Nasıl Para Kazanılır?

Özel ders vermek hemen hemen hepimizin aklında geçmiştir. Kendimizi yetkin gördüğümüz konularda veya eğitimini aldığımız branşlarda ders vererek para kazanmayı düşünmüşüzdür.

 

Özel ders Vermek İsteyen Öğretmenler

Öğretmen Tercihim’de ders veren çok sayıda öğretmen, müzik, sanat, dil, pazarlama veya yazılım ve kodlama gibi alanlarda uzmanlaşmış eğitmenlerdir.

Özel ders vermek istiyorum diyen öğretmenlerin sayısı büyük bir artış göstermektedir.

Aşçılık, fotoğrafçılık gibi akademik eğitim haricinde alanlarda ders verebilirsiniz. Bu konuda ders almak isteyen öğrenciler sizden sertifika, katılım belgesi isteyebilirler.

Ders vermek isteyen öğretmenler artık yüz yüze ders kadar online ders vermeyi fikir olarak benimsemiş ve bu konuda çalışma yapmaya başlamışlardır.

Öğretmenler eğer başarılı ders öğretmeni olmak istiyorsa kendilerini oldukça geliştirmiş olmalıdırlar. Öğrencinin taleplerine göre online ders ve yüz yüze ders vermeye hazır olmalıdırlar. Öğrenciye ve veliye kendisinin özel öğretmen olduğunu hissettirmeli ve bu konuda efor sarf etmelidir.

Özel ders vermek için bir belgeye ya da öğretmenlik diplomasına ihtiyaç var mı?

Özel ders verenlerin genellikle kendi alanında belirli akademik geçmişleri, ön lisans ve lisans düzeyinde belgeleri bulunabilir. Bunun yanı sıra kişi uzun süredir ilgili olduğu, bilgi birikimini aktarabileceği konularda da herhangi bir belgeye ihtiyacı olmadan ders verebilir.

Örneğin, uzun yıllardır gitar çalmakta olan kişi gitar öğretmeni olarak ders vermek isteyebilir. Yurt dışında yaşamışsanız ve herhangi bir dil konusunda kendinizi yetkin görüyorsanız İngilizce özel ders verebilirsiniz. Matematik konusunda kendinize güveniyorsanız Matematik özel ders verebilirsiniz. Burada önemli olan nokta öğrencinize bilgi seviyenizi ve aktarım gücünüzü göstermenizdir.

Öğrenciyim Ders Vermek İstiyorum. Peki Nasıl Yapabilirim?

Özel ders arayanlar gün geçtikçe çoğalmaya başladı. Öğrenciyken hepimizin zaman zaman ek gelire ihtiyacı olmuştur. Bu durumu yaşadığımızda aklımıza ilk gelen, eğitim seviyesi daha düşük olan insanlara okul dersleri konusunda yardımcı olmak adına ders vermek olmuştur. Genelde üniversitede ders vermek isteyen öğrenciler daha fazladır. Eğitimine devam etmekte olan bireyler ilköğretim, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilere eğitim verebilir

Özel Ders İlanı Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Öğretmen ders vermeyi düşünüyorsa aracı kurum ile çalışabilir. Bu şekilde ders ilanı verdiğinizde hizmetinize başlarken ileride de size müşteri kazandıracak birçok öğrenciden referans almış olursunuz.

Kendinize uygun öğrencilerin sizi bulması için;

www.ogretmentercihim.com adresinden öğretmen profili oluşturabilirsiniz. Üstelik öğretmen arayışında olan öğrencilerin oluşturduğu ders ilan taleplerini görerek öğrenciler için aday öğretmen olabilirsiniz.

Özel Dersle Bir Topluluğu Geliştirmek

Özel ders, öğretmenlerin öğrencileri ile istedikleri çalışma şeklinin nasıl oluşturulacağı konusunda biraz farklı düşünmelerini sağlar.

Geleneksel sınıflarda, çoğu öğretmenin istenen çalışma şeklini oluşturabilmek için kullandığı bazı standart uygulamalar vardır. Online derse standart uygulamalar yerine daha stratejik metotlar uygulanmalıdır.

Online özel ders verirken derste dikkat dağınıklığı olmamasına öğretmen dikkat etmelidir. Online özel ders, öğretmen ve öğrenci yan yana olmadığı için öğrencide rehavete sebep olabilmektedir. Eğer öğretmen öğrenciye online ders sırasında özel olduğunu hissettirirse artık kendisini özel öğretmen olarak görmeye başlayabilir.

https://www.ogretmentercihim.com/

Yazıyı Paylaş
Yorumlar

Öğrenci Koçluğu Eğitmenleri

İlan Detayları