pomodoro-teknigi

Pomodoro tekniğini duydunuz ve elbette daha fazlasını bilmek istiyorsunuz..

Aslında, pomodoro tekniğini basit bir zamanlayıcı, kağıt ve kalemden başka bir şeyle de uygulayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği nedir?

Pomodoro tekniği, odağınızı ve üretkenliğinizi arttıracak bir zaman yönetimi çerçevesidir. Sizi buna konuya karşı mücadele etmek yerine, sahip olduğunuz zaman içinde çalışmaya teşvik eder.

25 dakikalık bloklarda (pomodoro seansları denir) ve 5 dakikalık verilen aralarla çalışmaktan başka bir şey yapmadan her gün bir başarı duygusu ile tamamlayıp bitireceksiniz.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği, zamanı izlemek isteyen serbest çalışanlar, daha etkili çalışmak isteyen öğrenciler ve iş yerinde veya kişisel projelerinde kendilerini geliştirmek isteyen herkes tarafından popülerdir.

Teknik basit, ancak çok etkilidir.

Neden domates? 🍅

Pomodoro, domates için İtalyanca kelimedir. Pomodoro tekniği Francesco Cirillo tarafından 25 dakikalık seanslarını ölçmek için domates zamanlayıcısı kullandığında bir üniversite öğrencisi olarak bu tekniği geliştirildi. Bu aralıklar pomodoros olarak bilinir ve teknik onun adı haline getiridi.

Pomodoro tekniği nasıl çalışır?

1. Bir görev seçin:

uzun süredir üstesinden gelmeye çalıştığınız görevi hatırlıyor musunuz? Hadi bunu yapalım.

2. Odaklanma:

Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin !

E-postaları kapatın, sosyal medyayı kapatın, telefonunuzu açın ve rahatsız etmeyin özelliğini açın, kapıyı kapatın. Dikkat dağıtan şeyleri yönetmeyi öğrenmek, pomodoro tekniğinin size öğreteceği anahtar becerilerden biridir, sonuç olarak sadece 25 dakika.

3. İş:

Bir görev seçin, 25 dakikalık bir zamanlayıcı başlatın ve işe başlayın. Pomodoro tekniğini kullanırken duraklama kavramı yoktur, tüm oturum için seçtiğiniz göreve sadık kalın ve geri dönmemeniz gereken dikkat dağıtıcı şeylere dikkat edin.

4. Kısa Mola:

Pomodoro Tekniği

Aferin. Süreniz tamamlandı. Masanızdan beş dakika uzaklaşın, zihninizi temizleyin, bacaklarınızı gerin veya bir temiz hava alın.

5. Tekrarlayın:

Başka bir konu için zamanlayıcıyı yeniden başlatın.

6. Uzun Mola:

Dördüncü seansınızdan sonra 20 dakikalık bir mola verin ve tamamen tekniğe yeniden başlayın.

Neden Kullanılır?

Bazen büyük bir görevle veya bir dizi görevle karşı karşıya kaldığınızda, başlamak veya motivasyonu korumak zor olabilir. Çalışmayı kısa aralara bölerek görevi daha da iyi yönetilebilir hale gelebilirsiniz, bir ayağı diğerinin önüne koymak meselesi haline gelir.

Süreç, beyninizi odaklanmak üzere eğitmek için çalışır ve sayısız dikkat dağıtıcıya rağmen ilerleme kaydetmenize yardımcı olur.

Bazen saf irade yeterli değildir, ancak pomodoro tekniği sizi sorumlu tutacaktır.

“Mükemmeliyetçilik eylemi önler. Bir şeye mükemmel bir çözüm bulana kadar beklemek sadece bir erteleme şeklidir. 

Staffan Noteberg

 Pomodoro Tekniğini Denemek İçin Nedenler:

Ulaşılamayan görevleri yönetilebilir parçalara bölmek için icat edildi, böylece yapmanız gereken tek şey başlamak, pomodoro gerisini yapmanıza yardımcı olacak.

Düşük Verimlilik:

Zamanın nereye gittiğini ve bunun için ne göstermeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Pomodoro tekniği bunu çabucak ortaya çıkaracaktır.

Kolayca Dikkati Dağılan:

E-postadan, blog yayınına, sosyal medyaya tıkladığınızda gününüz kaybolur, ancak kendinizi tükenmiş, hayattan kopmuş ve ilerlemenizle hayal kırıklığına uğramış hissedersiniz.Boşa zaman harcadığını biliyorsun.

Gittikçe büyüyen ve daha fazla gelişen özel ders piyasasına siz de ilk adımınızı öğretmentercihim.com ile atın!

Pomodoro Tekniği Nedir,Neden Kullanılır? Pomodoro Tekniği Nedir,Neden Kullanılır?

Pomodoro tekniğini duydunuz ve elbette daha fazlasını bilmek istiyorsunuz..

Aslında, pomodoro tekniğini basit bir zamanlayıcı, kağıt ve kalemden başka bir şeyle de uygulayabilirsiniz.

Öğretmen Tercihim Öğretmen Tercihim