Kapat
Sınav Kaygısı Ve Belirtileri Nelerdir? Örnekler Sınav Kaygısı Ve Belirtileri Nelerdir? Örnekler sınav kaygısı ve belirtileri nelerdir tedavi yöntemleri ve tedavi şekilleri Sınav Kaygısının Üstesinden Gelmeye Yardımcı Yollar Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Sınav Kaygısı Ve Belirtileri Nelerdir? Örnekler

Sınav Kaygısı Ve Belirtileri Nelerdir? Örnekler

Sınav Kaygısı Ve Belirtileri Nelerdir? Örnekler

Sınav kaygısı, sınav karşısında korku, endişe, gerginlik ve hatta fiziksel hastalık duyguları ile karakterize edilen bir performans kaygısı biçimidir. Birçok kişi bir sınavdan önce stres veya endişe yaşar. Aslında, biraz gerginlik aslında en iyisini yapmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu sıkıntı o kadar aşırı hale geldiğinde, bir sınavdaki performansa gerçekten müdahale ederse, sınav kaygısı olarak bilinir .

sınav kaygısı

Sınav Kaygısı Belirtileri

Sınav kaygısı belirtileri önemli ölçüde değişebilir ve hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Bazı öğrenciler sınav kaygısının sadece hafif semptomlarını yaşarlar ve yine de sınavlarda oldukça başarılı olabilirler. Diğer öğrenciler neredeyse sınavlarından önce veya sınav sırasında zayıf test performansına hatta panik ataklara yol açabilecek kaygılarından neredeyse etkilenmezler .

Sınav kaygısının fiziksel belirtileri şunları içerir:

 • Terlemek
 • sallama
 • Hızlı kalp atımı
 • Kuru ağız
 • Bayılma
 • Mide bulantısı

Daha hafif test kaygısı vakaları midede "kelebek" hissine neden olabilirken, daha ciddi vakalar aslında öğrencilerin fiziksel olarak hasta olmasına neden olabilir. İnsanlar testten önce kusabilir veya ishal yaşayabilir.

Test kaygısının duygusal belirtileri şunları içerebilir:

 • Depresyon
 • Kendine güvensiz
 • Öfke
 • Umutsuzluk duyguları
 • sıkıntı
 • Yetersizlik duyguları

Öğrenciler genellikle durumlarını değiştirmek veya küçümsemek ve semptomları ve zayıf test performansı için kendilerini çaresiz hissetmek için çaresiz hissederler.

Bilişsel ve davranışsal belirtiler şunları içerebilir:

 • Kıpırdanmayı
 • Test durumlarından açıkça kaçınma
 • Unutkanlık
 • Kendinden kuşku duyma
 • Olumsuz kendi kendine konuşma

Bazı durumlarda, sınav kaygısı o kadar şiddetli olabilir ki, öğrenciler korkularının kaynağını önlemek için okulu bırakacaklardır. Madde kötüye kullanımı, birçok öğrencinin reçeteli ilaçlar ve alkol gibi aşağı çekerek endişelerini kendi kendine tedavi etmeye çalıştığı için de ortaya çıkabilir.

Sınav kaygısı, bir sınav sırasında konsantre olmayı çok zorlaştırır. Test kaygısı olan birçok kişi, bilgileri kapsamlı bir şekilde incelemiş ve soruların cevaplarını bildiğinden emin olsalar bile testin cevaplarını boşaltıldığını bildirmiştir. Olumsuz kendi kendine konuşma, teste konsantre olma sorunu ve yarış düşünceleri de test kaygısının yaygın bilişsel belirtileridir.

Sınav Kaygısı Ne Kadar Yaygındır?

Anksiyete bozuklukları oldukça yaygındır. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne göre , ABD'li yetişkinlerin% 19.1'inde geçen yıl bir tür anksiyete bozukluğu vardı. Tüm ABD yetişkinlerinin yaklaşık% 31,1'i yaşamları boyunca bir noktada en az bir anksiyete bozukluğu yaşayacaktır. Bir çalışma , okul çağındaki öğrencilerin% 10 ila% 40'ının herhangi bir yerinde test kaygısı yaşadığını buldu. Endişe Duymak Nasıldır?

sınav kaygısı

Sınav Kaygısı neden yaşanır?

Öğrencilerin sınavlar karşısında endişe yaşamalarına yol açabilecek bir dizi farklı faktör vardır. Araştırmalar, çocuklarına çok fazla akademik baskı uygulayan ebeveynlerin kaygı testine katkıda bulunabileceğini göstermiştir.  Bu ebeveyn baskısını hisseden öğrencilerin sınavlar sırasında ve sınavlar sırasında fiziksel kaygı belirtileri yaşama olasılıkları daha fazladır.

Test kaygısının diğer bazı olası nedenleri şunlardır:

 • Kötü performans testi. Önceki sınavlarda başarısız olan öğrencilerin ileride endişeli olmaları daha olasıdır.
 • Hazırlık eksikliği. Bir sınav için erteleme veya ders çalışamama sınav sırasında kaygı düzeylerini artırabilir.
 • Başarısızlık korkusu. Özdeğer duygusunu test puanlarına bağlayan öğrenciler, iyi performans göstermeleri için büyük bir baskı yaşarlar. İyi performans için bu yüksek basınç, daha fazla kaygıya yol açabilir.

Test kaygısı da kendini besleyebilir. Bir öğrenci ne olursa olsun bir düzeyde test kaygısı yaşadığında, ister hazırlıksız öğretmenlerden isterse öğretmenlerden veya ebeveynlerden gelen yüksek dış baskıdan dolayı olsun, gelecekte benzer kaygıyı tekrar yaşama olasılığı daha yüksektir. Öğrenciler anksiyete belirtileri yaşamaktan o kadar korkabilir ki durumları test etmekten daha da korkarlar.

Bir çalışma , öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin bu tür kaygıyı yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

sınav kaygısı

Tedaviler

Test kaygısı tedavisi genellikle bir sınav öncesi ve sırasında stres seviyelerini yönetmek için kendi kendine yardım ve terapötik stratejileri içerir. Öğrencilere, sınavlarda başarılı olmaları için gereken hazırlık ve yeteneklere sahip olmalarını sağlamak için genellikle çalışma teknikleri ve test alma becerileri konusunda yardımcı olunur. Öğrencilerin test alma yeteneklerine güven duymalarına yardımcı olmak da yardımcı olabilir.

Şiddetli anksiyetesi olan veya panik atak yaşayan öğrencilere, bu semptomları kontrol etmeye yardımcı olmak için anti-anksiyete ilaçları da verilebilir. Bilişsel davranış terapisi (CBT), maruz kalma terapisi ve farkındalığa dayalı stres azaltma (MBSR), test kaygısı semptomlarının tedavisinde de yardımcı olabilecek psikoterapi yaklaşımlarıdır.Anksiyeteyle Başa Çıkma İpuçları

sınav kaygısı

Sınav Kaygısının Üstesinden Gelmeye Yardım Yolları

Neyse ki, öğrencilerin bu hoş olmayan ve çoğu zaman zararlı semptomları hafifletmek için atabilecekleri adımlar vardır.

Sınav kaygısının üstesinden gelmenin bazı yolları şunlardır:

 • Stres yönetimi stratejileri uygulayın. Derin nefes alma gibi rahatlama teknikleri bir testten önce ve test sırasında rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Yeterince uyumak ve sağlıklı yemekler yemek gibi kişisel bakım alışkanlıkları, kaygı belirtilerini yönetmede yardımcı olabilir.
 • İyi alışkanlıklar oluşturun. İyi çalışma alışkanlıkları geliştirmeye çalışın ve testlere iyi hazırlandığınızdan emin olun. Bunu yapmanın iyi bir yolu, okurken belirlediğiniz hedefler için kendinizi ödüllendirmektir.
 • Hataları kabul etmeyi öğrenin. Öz-değerinizi testin sonucuna bağlamayın. Bu bir testtir ve bir kişi olarak sizin değeriniz notlara bağımlı değildir.
 • Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin. Teste odaklanın ve düşüncelere müdahale ederek dikkatinizi dağıtmamaya çalışın.

Öğrenciler genellikle sınav kaygısı ile kendi başlarına baş etmeye çalışırken, yardımcı olabilecek kaynaklar vardır. Siz veya çocuğunuzun ekstra desteğe ihtiyacı varsa, bir okul danışmanı, doktor veya akıl sağlığı uzmanından randevu alın.

Gittikçe büyüyen ve daha fazla gelişen özel ders piyasasına siz de ilk adımınızı öğretmentercihim.com ile atın!

Yazıyı Paylaş
Yorumlar

Psikolojik Danışmanlık Eğitmenleri

İlan Detayları