Kapat
TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılım Tablosu TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılım Tablosu 2022 TYT Matematik konuları ve geçmiş yıllardaki TYT Matematik soru dağılımını inceleyebilir, Matematik için ücretsiz PDF'i indirebilirsiniz. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılım Tablosu

TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılım Tablosu

TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılım Tablosu

2022 TYT Matematik konuları ile ilgili anlatıma geçmeden sizlere TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavı hakkında genel bir bilgi verelim. YKS ilk olarak 23 Haziran 2018 yılında YGS, LYS yerine müfredata alınmıştır. TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavının genel oturum süresi 135 dakikadır. TYT sınavı 10.00’ da başlamaktadır. Sınavı en son giriş 10:00’ da olup 09:45’ ten sonra içeri sınav adayları alınmamaktadır. Sınav girişi ile ilgili daha detaylı bilgi için ÖSYM 'nin sitesine göz atabilirsiniz.

tyt matematik konu başlıkları

2022 TYT Matematik Konuları

Matematik TYT konuları toplam 40 soru olup öğrenciler 21 Konu başlığından sorumlu olacaktır. 21 konudan sorumlu olmanız her konudan soru çıkacak anlamına gelmemektedir. Matematik TYT konuları sınavının genel hatlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • 1. Dereceden Denklemler
 • Temel Sayılar
 • Olasılık
 • Sayı Basamakları
 • Binom
 • Rasyonel Sayılar
 • Kombinasyon
 • Ondalık Sayılar
 • Permütasyon
 • Basit Eşitsizlikler
 • Fonksiyonlar
 • Mutlak Değer
 • Kümeler
 • Üslü Sayılar
 • Problemler
 • Köklü Sayılar
 • Oran-Orantı
 • Çarpanlara Ayırma
 • Denklem Çözme
 • Bölme-Bölünebilme
 • Ebob-Ekok

tyt matematik özel ders

TYT Matematik Ücretsiz PDF İndir

TYT Matematik konuları çalışırken kullanabileceğiniz PDF ile derslerinizi ve çalışmalarınızı kontrol etmek, düzene koymak oldukça kolaylaşacaktır. Hemen konu takip PDF'ini indirmek için;

tyt matematik ücretsiz pdf

TYT Matematik Soru Dağılımı

Üniversite sınavlarında Matematik dersinde sorulan soruların yıllara göre dağılımı siz değerli öğrencilerimiz için aşağıda tablo olarak hazırlanmıştır. Tabloyu kullanarak hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Konu Adı 2016 2017 2018 2019 2020
Temel Kavramlar ve İşlem Yeteneği 3 1 2  4 1
Sayı Basamakları 2 2  2 1
Bölme ve Bölünebilme 1  1  1
EBOB-EKOK  –  –
Rasyonel Sayılar 2 1 3  1 3
Basit Eşitsizlikler 1 1  – 1
Mutlak Değer 1 1 1  1 1
Üslü Sayılar 2 2 2  1  1
Köklü Sayılar 3 3 1  1  1
Çarpanlara Ayırma 1 1 1  –  –
Denklem Çözme 1 1  1  –
Oran-Orantı 1  – 1
Problemler 13 10 10  12 13
Kümeler 1 2 1  1  1
Fonksiyonlar 1 1 1  2  2
Permütasyon-Kombinasyon 1 1  1 2
Olasılık 1 1 1  1  1
İstatistik 1 2  1  –
Polinomlar 1 1  –  –
Toplam 33 29 29 30 30

 

2022 TYT Matematik Soru Dağılımları yukarıdaki gibiydi. 2022 TYT Matematik Soru Dağılımı ile arasında çok büyük bir fark bulunmamaktadır.

TYT Matematik Sınavında Başarıya Ulaşmanın 4 Yolu

Öncelikle TYT konuları Matematik’ te alt yapınızın iyi olması gerekmektedir. Temel Matematik için günlük ortalama 3 saat sadece matematik dersine çalışma yapmalısınız. Ders çalışmalarında ilk olarak konulara çalışmalısınız. Ardından konularla ilgili soruları yaparak konuları pekiştirmeniz gerekmektedir. TYT Matematik konularına çalışma yaptıktan sonra TYT Matematik deneme alıp çözün. Çalıştığınız konuların denemelerini çözerek anlamadığınız konuları not alıp tekrardan o konulara göz gezdirmeniz lazım.

Bu çalışma düzenini günlük rutin haline getirdiğiniz taktirde artık TYT Matematik konuları üzerinde yüksek net çıkarmamak için hiçbir nedeniniz bulunmamaktadır. Yaptığınız bu günlük çalışma rutini sizlere nerelerde hata yaptığınızı gösterecek, konular üzerinde nasıl çalışma yapacağınızı gösterecektir.

Ayrıca sınav tarihi yaklaşmaya başladığından çıkmış sorular çözmekte yararınıza olacaktır. TYT konuları matematik çıkmış sorular çözülerek soru mantığı kavranabilir.

1. Matematik, Aktif Öğrenmeyi Gerektirir

Sözel derslerden farklı olarak, sadece dinleyerek, okuyarak matematikte başarılı olamazsınız. Matematik sürekli çalışmayı gerektirir. Kendinizi matematikte geliştirmek için sürekli test çözmeniz gerekmektedir. Eğer öğretmenler tarafından verilen ödevlerinizi yapmazsanız veya testlerinizi çözmezseniz. Matematikte başarılı olma ihtimaliniz azalacaktır.

Bazı insanlar TYT AYT Matematik konuları için birçok aday iyi olmadıklarını düşünüyor. Deneyimlerimiz, çoğu insanın matematik yapabildiğini gösteriyor, ancak çoğu insanın matematikte yetkin olmak için gerçekten çalışması gerekiyor. Dönem sonunda bir tarih sınavı için birkaç saat çalışmak genellikle yeterli olsa da, matematik rutin çalışma, günlük öğrenmeyi gerektirir. Matematikte başarılı olmak isteyen her öğrenci elinden geleni yapmalı, çok çalışmalıdır

2. Matematik Birikim Gerektirir

Matematik TYT konuları dersindeki birçoğu bir birbiriyle bağlantılıdır. Öğrendiğiniz her konu daha sonra öğreneceğiniz konularda karşınıza çıkacaktır. Örneğin İntegral öğrenebilmek için çok iyi Türev bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle öğrencilerin konuları çok iyi takip etmesi gerekmektedir. Öğrenciler kaçırdıkları konulardan matematik özel ders alarak aradaki farkı kapatabilirler.

Okulda ilerledikçe, bir matematik sınıfının diğerine dayandığını da göreceksiniz.

3. İlkelere Odaklanın

Matematik öğrenebilmek için belirli ders çalışma kurallarına uymanız gerekmektedir. Matematik çalışırken ezber yapmanız yararınıza olmayacaktır. Sürekli farklı soru kalıpları yaparak formüllerin tüm kullanım şekillerini görebilir, bu tarz sorularla formülleri pekiştirebilirsiniz.

4. Hedef Belirleyin

TYT Matematik konuları çalışmaya başlamadan kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Belirlediğiniz hedeflere ders süreci boyunca ulaşmaya çalışın. Bu sayede bir çalışma düzeni kurabilirsiniz. Bu hedefler kısa süreli, uzun vadeli olmalıdır. Belirlediğiniz bu hedefleri belirli tarihlerde kontrol edin. Ne kadar ilerlediğinizi görebilirsiniz.

2022 TYT Ne Zaman?

2022 YKS’nin 1. oturumu olan TYT sınavı 18 Haziran 2022 tarihinde yapılacaktır. Sınava girecek olan aday öğrencilerin sınav saatinden en az 30 dakika önce sınav yerinde olmaları gerekmektedir.

TYT Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır?

TYT sınavına başvuru için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. 1. yol E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. 2. yol ise başvuru merkezine giderek TYT sınavına başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

TYT sınavı hakkında daha detaylı bilgiyi sizler için oluşturduğumuz TYT konuları içeriğimizde bulabilirsiniz.

TYT sınavına hazırlanırken ÖSYM’nin tarafından sorulan soruların tarzlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için ÖSYM’nin yaptığı daha önceki sınavlar deneme olarak çözülüp tespit edilen eksiklerin acilen giderilmesi gerekmektedir. Bir matematik problemini çözmek için kullanılan birçok yöntem, diğer matematik problemlerini çözmek için kullanılabilir.

Dilerseniz ders almak istediğiniz konu üzerinde bir özel ders ilanı oluşturun öğretmenler size 24 saat içinde ulaşsın. Dilerseniz istediğiniz özel ders alanında öğretmenlerden özel ders talebinde bulunun. Öğretmen Tercihim' de Matematik TYT, AYT konularına yönelik özel ders veren binlerce öğretmen bulunmaktadır.

Öğretmen Tercihim ailesi olarak şimdiden başarılar dileriz.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Muhammed 02-02-2021 12:57:57

Konuları detaylı olarak vermeniz bizim için avantaj oldu

Cevapla
ÖğretmenTercihim 02-02-2021 12:59:19

Sizler için yazıyoruz işinize yarıyorsa ne mutlu bize Muhammed Bey

ÖğretmenTercihim 03-02-2021 16:28:41

Rica Ederiz Muhammet Bey. Size de şimdiden başarılar dileriz.

Yasemin 02-02-2021 13:03:23

Böyle güzel bilgileri bize sunduğunuz için çok teşekkür ederiz... Bütün blogları zevkle takip ediyorum.

Cevapla
Ümit 02-02-2021 13:03:35

Diğer blog yazarları konu başlıklarını verip bırakmış, siz ise çalışmak için detay bile vermişsiniz bravo

Cevapla
ÖğretmenTercihim 02-02-2021 13:05:11

Siz değerli sınav adaylarımız için her zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz teşekkürler

Furkan 02-03-2021 10:00:36

2020 konuları ile 2021 konularını karşılaştırmanız çok güzel olmuş

Cevapla
Mine 02-03-2021 11:42:32

Verdığiniz bilgileri takıp edıyorum uyguluyorum ve en onemlısı kendımı ıyılestırebılıyorım.tskler

Cevapla
ÖğretmenTercihim 08-03-2021 09:13:33

Merhaba Mine Hanım, Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Matematik Eğitmenleri

İlan Detayları