Kapat
Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır 2021 ? YKS Tercihleri ve Fazlası Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır 2021 ? YKS Tercihleri ve Fazlası Üniversite Tercihleri nasıl yapılır? Tercih Kılavuzu, Tercih Motoru, Üniversite tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için içeriğimizde yer verdik. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır 2021 ? YKS Tercihleri ve Fazlası

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır 2021 ? YKS Tercihleri ve Fazlası

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır 2021 ? YKS Tercihleri ve Fazlası

YKS sınavının ardından derin bir rahatlama evresine girdiniz. Bu sene tercih yapacak olan adayların en çok merak ettiği konular “Tercih işlemleri nasıl yapılır? YKS tercihleri ne zaman başlayacak? 2021 üniversite tercihleri nasıl yapılır? ” dır. Bunun için hazırladığımız içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumaya devam edin.

yks-tercih-nasil-yapılır

YKS Nasıl Tercih Yapılır?

Bu içerikte öğrencilerin merak ettikleri “Yks tercih nasıl yapılır 2021 , Tercih nasıl yapılır YKS” gibi soruların cevapları aşağıdadır.

YKS Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Aile baskısına dikkat edin! Sonuçta bu bölümü siz okuyacaksınız ve mezun olduğunuzda bu mesleği siz icra edeceksiniz. Bu nedenle istemediğiniz bir bölümü sırf aileniz istiyor diye tercih etmeyin.
 2. Tercih edeceğiniz bölüm için gelecek araştırması yapın! Bunu söylememizin nedeni “mezun olunca ne yapacağım?” gibi belirsizliklerin önüne geçmeniz için. Bu nedenle tercih edeceğiniz mesleğin mezun olduktan sonraki iş olanaklarına mutlaka göz atın.
 3. EN ÖNEMLİ KISIM! Gitmeyeceğiniz bir fakülteyi “zaten gelmez” diyerek tercih ederek riske girmeyin. Özellikle bunu öneren ve “benim hatırıma yaz” diyen rehber öğretmeniniz veya ailenize dikkat edin. Çünkü bu şekilde yapan pek çok öğrenci maalesef gelmez diye düşündükleri o yerlere yerleştiler. Siz de bu gibi istenmeyen durumların önlemek için tercihlerinizi dikkatli bir şekilde yapın.
 4. Sevgiliniz, en yakın arkadaşınız veya sevdiğiniz bir akrabanız ile aynı yeri tercih etmeye çalışmayın! Çünkü her şey planlarınıza göre gitmezse büyük bir hayal kırıklığına uğrama riskiniz yüksek.
 5. Eğer bir sonraki sene tekrar sınava hazırlanmayı düşünüyorsanız tercih yapmayın. Çünkü kesin gitmeyi planlamadığınız tercihleri yapmak bir sonraki sene puanınızı düşürecektir.
 6. Tercih yaparken seçilme oranınız yüksek olan bölümleri orta kısımlara yazmaya özen gösterin. Çünkü bu durum, istediğiniz fakülteye yerleşme oranınızı artıracaktır.

yks-tercih-sık-sorular-sorular

YKS Tercihi Sık Sorulan Sorular

Üniversite tercihleri yaparken en çok merak edilen soruları aşağıda sizin için derledik. Bunlar dışında kafanıza takılan her türlü soru için bize yorum bırakmayı unutmayın.

Tercih Dönemi Ne Zaman 2021?

Peki, “Tercih dönemi ne zaman YKS? YKS tercihleri ne zaman 2021? Üniversite tercihleri ne zaman yapılır?” için hemen cevaplamasını yapalım.

26 Haziran ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleşen YKS sınavının sonuçları, 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacaktır. Merakla beklenen YKS tercih süreciyse hala bir netlik kazanmamıştır. 2020 yılına göre 27 Haziran ve 28 Haziran tarihlerinde yapılan YKS’ nin sonuçları 27 Temmuz tarihinde açıklandı. 2020 yılındaki tercihler ise 6 Ağustos tarihinde başlamıştı.

Üniversite Kaç Tercih Hakkımız Var?

Bu kısımda kaç tane tercih hakkına sahip olduğunuz yer almaktadır. Özellikle merak edilen “Üniversite tercihleri kaç tane yapılır? Üniversite tercih hakkı kaç tane?” sorularının cevabı için okumaya devam edin.

Bu sene, üniversite tercihi için adayların tam 24 tercih hakkı bulunmaktadır. Önceleri bu sayı 30 tercih hakkı şeklindeydi. Ancak Genel Kurul kararına göre bu sayı 24’e kadar düşmüştür. Bunun gerekçesi olarak da tercihlerdeki özensizlik gösterilmiştir.

Ösym Tercih Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite tercihleri, ÖSYM’nin sitesinde bulunan tercih kılavuzuna göre yapılmaktadır. Bu tercih kılavuzu dikkate alındığı için incelemeden tercihlerinizi kesinleştirmeyin.

Başvuruyu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta baraj puanları kısmıdır. Eğer ilk oturum olan TYT’ den 150 baraj puanını geçemediyseniz TYT puanınınız hesaplanamamaktadır. Bu da ayt puanınızın geçersiz olmasına sebep olmaktadır. Eğer ikinci oturum olan AYT’ den 180 baraj puanını geçemediyseniz AYT puanınız hesaplanamamaktadır.

Tercih Sıralaması Nasıl Yapılmalı?

Öğrencilerin merak ettiği “Tercih sırası neye göre yapılır? Tercih sıralaması önemli mi?” gibi soruların cevapları şöyledir:

Tercih yaparken sıralamada dikkat etmeniz gerekenlerden biri üniversitenin kalitesidir.

Bir diğer özellik ise yurt, ulaşım, yemek ve yabancı dil eğitimi gibi faktörlerdir. Bütün bu kriterleri boş bir kağıda yazın. Daha sonra tercih sıralamanızı yapın.

Üniversite Puanları Nereden Bakılır?

Üniversite puanları için ÖSYM‘nin kendi sitesine göz atabilirsiniz. T.C Kimlik Numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak puanlarınızı görebilirsiniz.

250 Puanla Hangi Üniversiteye Girebilirim 2021?

Bu puan ile girebileceğiniz 4 yıllık fakülteler arasında şunları sıralayabiliriz:

 • İç Mimarlık
 • Matematik
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Orman Mühendisliği
 • Ebelik
 • Uzay Bilimleri ve Teknolojileri
 • Fizik
 • Beslenme ve Diyetetik
 • Hemşirelik
 • Biyokimya
 • Bitki Koruma
 • İstatistik
 • Şehir ve Bölge Planlama
 • Peyzaj Mimarlığı
 • Dil ve Konuşma Terapistliği

Yukarıda sıraladığımız bölümler 250 puan türü ile tercih edebileceğiniz bölümlerdir. Ancak her branşın tercih edildiği puan türü farklıdır. Bu nedenle puan türünüze göre tercih yapınız.

TYT Puanı İle Öğrenci Alan 4 Yıllık Bölümler

Temel Yeterlilik Sınavı olarak da bilinen TYT, YKS’ nin birinci oturumudur. Bu oturumda Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerini yapmalısınız.

TYT ile tercih yapabileceğiniz bölümler 2 yıllıktır. Bu nedenle sadece Temel Yeterlilik Testiyle 4 yıllık bir bölüm tercih edemezsiniz. Eğer 4 yıllık bir fakülte tercih etmek istiyorsanız ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testine de girmelisiniz.

Hangi branşta hangi bölümün yer aldığını öğrenmek için Sözel Bölümler ve Eşit Ağırlık Bölümleri içeriklerimize göz atabilirsiniz.

NOT: AYT Puan Hesaplama için puan hesaplama motoruna göz atabilirsiniz. Aynı zamanda Tercih Robotu 2021 ile anında tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Tercihlerinizi kesinleştirmeden önce YÖK ATLAS ve ÖSYM Tercih Kılavuzunu inceleyin!

Her türlü soru ve görüşleriniz için bize yazmayı unutmayın! En kısa zamanda size geri dönüş yapacağız.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Serap 30-06-2021 10:19:27

Üniversite tercihleri ile alakalı bir bilgiye ihtiyacım vardı teşekkürler

Cevapla
ÖğretmenTercihim 30-06-2021 10:29:30

Rica ederiz Serap Hanım

YKS Eğitmenleri
İlan Detayları