Kapat
Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir? Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir? Uzaktan Eğitim nedir? gibi soruların cevabını bulabileceğiniz içeriğimizde uzaktan eğitim hakkında merak edilenler hakkında bilgi verildi. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim tanımı, öğrenci ve öğretmenin farklı mekanlarda gelişmiş teknolojileri kullanarak yürüttüğü eğitimleri tanımlar. İnternet olan her yerde eğitime ve bilgiye ulaşılabilen bu eğitim metodunda öğrenciler kolaylıkla derslerini takip edebilmektedirler. Covid-19 salgının dünyada ve Türkiye'de hızla yayılması ile ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde uzaktan ders metoduna geçilmiştir. İlköğretim ve lise seviyesinde EBA uzaktan eğitim ile yürütülen, üniversite de ise auzef ve uzem eğitim sistemleri kullanılmaktadır. Her okulun kendine göre belirlediği eğitim programları ile öğrenciler derslerini internet üzerinden gerçekleşmektedir.

online eğitim

Online Eğitim Nedir Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden gerçekleşen bu eğitim yönteminde okullar yüz yüze eğitim gibi ders programları belirlemektedir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin müsaitlik durumuna göre düzenlenen eğitim programları ile eğitimin devam etmesi amaçlanmaktadır. Ders saatleri öğrencileri fazla zorlamayacak şekilde hazırlanmıştır. Eba uzaktan eğitim hem internet üzerinden hem de televizyon üzerinden ders sürecini ilerletmektedir. Bu süreç ne kadar sürecek bilinmemekle beraber pandemi sürecinin de bitmesiyle uzaktan eğitimin bitmesi ve yüz yüze eğitime geçilmesi beklenmektedir.

Uzaktan eğitimde internet üzerinden anlatımı kolaylaştıracak interaktif araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlar ile derslerin daha verimli geçtiği düşünülmektedir.

online ders

Üniversite Uzaktan Eğitim Nasıl Olur

Üniversitelerde online eğitim biraz daha farklı işlemektedir. Her üniversite uzaktan eğitimi kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Uzem ve Auzef gibi programlar başlatan üniversitelerde dersler belirlenen ders programı takip edilerek işlenmektedir.

üniversite uzaktan eğitim

Uzaktan Eğitimde Sınav Yapılacak Mı?

Uzaktan eğitim sürecinde çoğu üniversite sınavlarını online olarak gerçekleştirdi. YÖK tarafından sınav metodunun nasıl olacağı üniversitelerin kararına bırakılmıştı. Üniversiteler ise farklı online sınav metotları ile sınavları gerçekleştirdi.

uzaktan eğitim sınav

İlköğretim, ortaöğretim ve lise de ise sınavların nasıl yapılacağı hala belirsizliğini koruyor. Yılbaşından sonra yapılması planlanan yüz yüze sınavlar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ertelendi.

Uzaktan Eğitim Ne Zaman Bitecek

Covid-19 sebebiyle yaklaşık bir senedir devam eden eğitim portalı ne zaman biteceği hala bir netlik kazanmış değil. Vaka sayılarının azalması ile 2021 yılında yüz yüze eğitime geçilmesi beklenmektedir.

uzaktan eğitim

Dilediğiniz öğretmenden eğitim alabileceğiniz Öğretmen Tercihim'i ziyaret edin. Özel ders alarak kendinizi geliştirmeye başlayın.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Fatoş 24-05-2021 10:43:07

2 yıldır uzaktan eğitim alıyor ve yüz yüze eğitme göre her şey daha güzel

Cevapla
ÖğretmenTercihim 24-05-2021 17:00:41

Merhaba Fatoş, umarız uzaktan eğitimden istediğin performansı alıyorsundur. Başarılar dileriz.

Öğrenci Koçluğu Eğitmenleri

İlan Detayları