verimli-ders-calisma-teknikleri-ile-basariya-ulasin

Siz de ders çalışmak isteyip çalışamayanlardan mısınız? Ders çalışmaya nereden başlamanız gerektiği hakkında kafanız mı karışık. Saatlerce çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamıyorum mu diyorsunuz. O zaman mutlaka sizin için oluşturduğumuz içeriğimizi okumaya devam edin! Sizi hem başarıya ulaştıracak hem de motivasyonunuzu artıracak ders çalışma teknikleri hakkında bilgi sahibi olun.

ders çalışma teknikleri

Verimli ders çalışma nedir?

Çalışıyorum çalışıyorum olmuyor. Saatlerce masanın başından kalkmıyorum daha ne yapmalıyım? Bu sorular ders çalışma sürecinde hepimizin kafasını kurcalamıştır. Daha fazla uzatmadan sizi bu kafa karışıklığından kurtaralım. Öncelikle ders çalışmak demek masanın başında günün yarısından fazlasını geçirmek demek değildir. Bu konuya bir açıklık getirdikten sonra asıl ders çalışmanın ne olduğuna bir bakalım. Uzmanlar buna verimli çalışmak adını vermişler. Yani gün içerisinde 1 saat çalışıyorsanız önemli olan 1 saatin tamamını verimli kullanabilmek. Bu yöntem saatler süren can sıkıntılı çalışmadan çok daha etkili emin olun. Hem zaten araştırmalar saatlerce yapılan çalışmalarda bilgilerin kalıcı olarak akılda kalmadığını çoktan gösterdi. Sınava hazırlıkta en son istediğimiz bu olumsuzluğun önüne geçmek kısa ama verimli ders çalışma teknikleri ile mümkün. O zaman verimli ders çalışma için öncelikli olarak nasıl bir yol izlemeliyiz ona bakalım.

Amaç belirleyerek başlayın!

Amaç belirlemeden yola çıkmak mı? Aklınızdan bile geçirmeyin. Dünya üzerinde başarı sağlanan her şeyin ilk adımı amaç belirlemeden geçiyor. Öyle ki, nereye gideceğinizi bilmeden direksiyonun başına geçmek size sadece zaman kaybettirecektir. Bu da zaten stresliyken daha çok strese girmenize sebep olacaktır. Bu yüzden başlamadan önce mutlaka ilk adım olarak amaç belirlemeyi unutmayalım. Bu teknik verimli ders çalışma teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Teknik sayesinde ne istediğiniz ve bu doğrultuda neler yapmanız gerektiğinin farkına varabilirsiniz.

Plansız yola çıkmayın

Amaç belirledik. Peki sırada ne var? Genelde herkesin ağzından düşürmediği “plan yapmadan çalışma” nın burada haklılığını söylemekle devam edebiliriz. Hangi konuya ne zaman çalışacağınızı bilmeden gelişigüzel ilerlemek bir süre sonra tıkanmanıza neden olabilir. Bunun önüne geçmek için ilk iş genel bir plan oluşturmakla başlamaktır. Peki şimdi bunu nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için gelin aşağıdaki maddeleri izleyerek etkili bir ders çalışma planı için neler yapmalıyız ona bakalım.

  • Öncelikle bütünden parçaya doğru ilerleyin
  • Dersleri ve konuları liste halinde çıkarın
  • Hangi ay hangi konuyu bitireceğinizin kabaca planını oluşturun
  • Aylık plandan sonra haftalık ve günlük olacak şekilde planlama yapın
  • Planınızı mutlaka görebileceğiniz bir yere asın
  • Ders çalışma sürecinizde arada kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın
  • Hazırladığınız ders çalışma programını süsleyerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz

Ders çalışmaya saat kaçta başlamalıyım?

Verimli ders çalışma tekniklerini anlatırken saatlerin etkisinden bahsetmemek olmazdı. O zaman “ders çalışmaya saat kaçta başlamalıyım?” sorusuna günün farklı saat aralıklarını inceleyerek bir göz atalım. Araştırmalara göre 07.30-12.00 saatleri arasında zihin, ezber yapmak için en açık olduğu evrededir. Özellikle bu saatlerde türkçe, tarih ve coğrafya gibi sözel derslere çalışmanız öğrenmede çok yardımcı olacaktır. Saat 12.00-14.00 arasında problem çözme becerisi en yüksek seviyededir. Matematik gibi problem çözmenin yüksek olduğu sayısal dersleri bu zaman diliminde çalışabilirsiniz. Bir diğer zaman dilimi olan 16.00-18.00 saatleri, ezber yapmanın kuvvetli olduğu aralıklardır. Bu saat diliminde gün içerisinde öğrendiğiniz bilgilerin bir tekrarını yapmanız son derece faydalı olacaktır.

Uygun ders çalışma ortamı nasıl olmalı?

Her ne kadar ders çalışma önemli olsa da dersi çalışırken ortamın fiziksel özelliklerinin de bir o kadar önemli olduğunu unutmamak gerek. Ders çalışmada ortam faktörünün öğrenmeye etkilerine hep birlikte bir göz atalım.

Çalışma ortamının düzenli olması

Dağınık ortamda zihni toplamak bir o kadar zordur. Bunun önüne geçmek için mutlaka ders çalıştığımız odanın ve masanın düzenli olması önemlidir. Çünkü kalabalık ortamda zihnin bir konuya odaklanması son derece güç bir hal almaktadır. Bu da istediğiniz kadar emek gösterin verimli olmayacaktır. Bu durum ortamın genel fiziksel özellikleri için de geçerlidir. Fiziksel faktörlerin ortalama seviyede olması verimli ders çalışırken size yardımcı olacaktır.

Ders çalışırken masanın konumuna dikkat edin!

Çoğu zaman sıcacık yataklarımızdan kalkıp masanın başına geçmeye üşeniriz. Yine de kalkıp masanın başına geçtiğimizde gözümüz hep o sıcacık yatağımıza doğru kayar. İşte bunun önüne geçmek için çalışma masanızı yatağınızı görmeyeceğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz. Ders çalışmak için masanızın başına geçtiğinizde sırtınızı yatağa doğru dönerek oturabilirsiniz.

Ders çalışırken ortamın fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

Ders çalışırken ortamın uygun fiziksel özelliklere sahip olması son derece önemlidir. Bunun için ilk olarak ferah ve aydınlık bir oda tercihinde bulunmalısınız. Çünkü karanlık bir odada zihniniz otomatik olarak uyku pozisyonuna geçecek ve ders çalışma sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu süreçte etkili olan bir diğer etken oda ısısıdır. Ortalama seviyeye sahip oda sıcaklığı ders çalışma sürecinizi olumlu etkileyecektir.

Doğal ışığın verimli ders çalışmaya etkisi

Doğal ışık, ortamın fiziksel özellikleri arasında etkili yere sahiptir. Verimli ders çalışma tekniklerine etkisi olan doğal ışık, bilginin zihne alınmasında etkilidir. Doğal ışıkta ders çalışmak daha dinç hissettirerek konsantrasyon seviyesinin artmasını desteklemektedir.

Konuyu öğrenmenin önemi

Bir türlü soru çözemiyor musunuz? O zaman ilk önce konuyu tam olarak öğrenmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Öğretmenler genelde ders çalışmaya ilk olarak konuyu öğrenerek başlamak gerektiğini söyler. Bu konuda haklı oldukları yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü bir konuyu detaylarıyla öğrenmeden soru çözümüne geçmek hem sizi strese sokacak hem de zaman kaybına sebep olacaktır.

Etkili ders çalışmada tekrarın önemi

Hocam ben tarihi anlamıyorum. Hocam çalışıyorum çalışıyorum sözel dersler bir türlü aklımda kalmıyor… Bu kafa karışıklıkları hepimizin zaman zaman başına gelmiştir. Uzmanlar tam da burada devreye girerek bize “tekrar yapın!” diyorlar. Aslında öğrenilen her yeni bilginin uzun süreli belleğe aktarılmadığı taktirde unutulmaya mahkum olduğunun haberini veriyorlar. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için haftada bir günü mutlaka tekrar günü olarak ayırmalıyız. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken yeni bir konu öğrenir gibi tekrarı geçiştirmemektir. Eğer konu çalıştığınız gibi tekrar yaparsanız bu saatler sürecek ve sizi strese sokacaktır. Bunun yerine aldığınız notları veya önemli olarak işaretlediğiniz yerleri hızlı bir şekilde tekrar edin. Ardından hemen soru çözümüne başlamalısınız. Soru çözümü de bir çeşit tekrar yöntemidir. Bu yöntem, unutmanın önüne geçerken aynı zamanda verimli ders çalışma tekniklerinden en etkili olanıdır da diyebiliriz. Böylece ne kadar çok soru çözerseniz, öğrendiğiniz bilginin uzun süreli belleğinize aktarılmasını o kadar kolay olur.

Mutlaka derse hazırlıklı gidin

Dersi derste öğrenmek. Herkesin dilinde olan şu kavram… Her ne kadar sık sık söylense de zaman kaybını önlemede önemli bir yeri olduğunu unutmamalıyız. Derse gitmeden önce o günkü dersler ilgili hazırlık yaparsanız size sadece tekrarı ve soru çözümü kalır. Bu da sınava hazırlıkta sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

Verimli ders çalışma tekniklerinden: Pomodoro Tekniği

Bu kadar bilgiden sonra bir de verimli ders çalışırken süre kullanımı alanında bilimselliği kanıtlanan bir teknikten bahsedelim. Pomodoro tekniği. Bu teknik çalışma süresini 25 dakika ders ve 5 dakika mola şeklinde bölerek kullanılır. Gün içerisinde 30 dakikalık periyotlar halinde çalışmayı amaçlayarak uzun süreli dikkat toplayamayanlara önerilir. Böylece sıkılmadan daha verimli ders çalışmanız sağlanır. Etkili ders çalışma teknikleri arasında yer almaktadır.

Sıkılmadan verimli ders çalışmak mümkün mü?

Hepimiz hedeflediğimiz lise veya üniversite için etkili ders çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Peki bu süreci en az sıkılma ile nasıl atlatabiliriz? Bunun için ilk olarak neyi neden istediğimizi bilmemiz gerekiyor. Bu da bizi motivasyon artırmaya götüren en önemli faktör. Çoğu zaman süreç içerisinde bunu fark etmek zorlaşabiliyor. Zaten stres altındayken bir de en zoru olsa da bunun farkına varmada ihtiyacımız olan şeyler; sessiz bir ortam, kağıt ve kalem. İlk olarak kağıda hedefimizi ve bu doğrultuda planlarımızı yazarak başlayabiliriz. Yazmanın etkili olmayacağını düşünüyorsanız hayalinizin resmini çizebilirsiniz. Böylece tam olarak ne istediğimizi somut bir şekilde görebiliriz. Bu da motivasyonu artırırken aynı zamanda kendimize her gün neden çalıştığımızı hatırlatmada etkili bir yöntem olacaktır. Bunun dışında bir diğer yöntem olarak haftanın bir gününü dinlenmeye ayırmanızı önerebiliriz. Sürekli aynı şeyi yapmak bir süre sonra sıkılmaya ve hayatın amacını sorgulamaya itecektir. Bundan dolayı haftada sizin için uygun olan bir günü mutlaka dinlenmeye ayırmalısınız. Bu süreçte olabildiğince dışarı çıkın ve arkadaşlarınızla eğlenin. Böylece motivasyonuz artarken aynı zamanda daha çok enerji toplayabilirsiniz.

ders çalışma teknikleri

Kendi başınıza ders çalışmaktan sıkıldınız mı? Alanında uzman öğretmenlerden ister online ister birebir ders alırken aynı zamanda süreci rahatça planlamanızı sağlayan ve ders çalışma teknikleri oluşturmanıza yardımcı olacak Öğretmen Tercihim‘e bir göz atabilirsiniz.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri ile Başarıya Ulaşın Verimli Ders Çalışma Teknikleri ile Başarıya Ulaşın

Siz de ders çalışmak isteyip çalışamayanlardan mısınız? Ders çalışmaya nereden başlamanız gerektiği hakkında kafanız mı karışık. Saatlerce çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamıyorum mu diyorsunuz. O zaman mutlaka sizin için oluşturduğumuz içeriğimizi okumaya devam edin! Sizi hem başarıya ulaştıracak hem de motivasyonunuzu artıracak ders çalışma teknikleri hakkında bilgi sahibi olun.

Öğretmen Tercihim Öğretmen Tercihim