yazilim-muhendisi

Yazılım Mühendisi çağımızın vazgeçilmez meslek dallarından biri haline gelmiştir. Bu yazımızda sizlere ne iş yapar, nasıl olunur, aldığı maaşları sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yazılım mühendisliği, 4 yıllık bölümlerden biridir. Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin Yazılım Mühendisliği bölümünden okunmaktadır. Yüksek lisans yaparak kendinizi daha da iyi geliştirebilirsiniz.

Yazılım mühendisi

Yazılım mühendisleri, günümüzün bilgisayar, akıllı telefon ve teknolojik olan bütün araç ve gereçlerin yazılım kısımlarında yer almaktadır. İş imkanı bakımından en çok açık bulunan bölümlerinden biridir.

Freelance olarak çalışarak da kendinize ek gelir elde edebilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım Mühendisi olmak için problem çözme yeteneği yüksek olmalı, çözüm yolları bulma, hızlı ve analitik düşünebilme yeteneklerinin yüksek olması gerekmektedir. Yazılım da anlık sorunlar ile karşılaşma olasılığınız her zaman için yüksektir.

4 yıllık bir Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olmak zorundasınız. Kendinizi daha iyi geliştirmek ve düşünme yapınızı geliştirmek için yüksek lisans ve doktora yapmanız gerekmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne Yapar?

Yazılım Mühendisi programlama dilleri ile yeni bir program, program geliştirme gibi birçok alanda çalışmaktadır. Yazılım ile kullanıcıların ihtiyaçlarına göre oluşturdukları sisteminin omurgasını oluştururlar. Planlanan bir yazılımda, yazılımcılar ve programcılar iş birliği yaparak programın yapım aşamasını kontrol etmektedirler.

Yazılım mühendisi

Yapabileceği işlerden bazıları:

  • Mantıksal tasarımları yapar, uygular ve test eder.
  • Yazılan kodların sürdürülebildiğini ve kararlılığını arttırmak için iyileştirmeler yapar.
  • API sorunlarını çözmek ve geliştirmek için geliştirme yaparlar.
  • Güvenli bir alt yapı oluşturmak için sürdürülebilir bir kod dizini oluştururlar.
  • Karmaşık bir kod dizini, sunucu oluşturur ve ana dizinin sorunlarını çözer.
  • Güçlü veri tabanı ve ETL araçlarının kurulumuna yardımcı olur.
  • Veri tabanı performansının darboğazlarını ölçer ve iyileştirme yapar.
  • Alınan verilerin sindirilmesini ve eyleme dönüştürülmesini sağlar.
  • Kod dizinin ilerleyen süreçte çıkan sorunlarına çözüm bulurlar.

Yazılım mühendisi kariyer yolları

Yazılım mühendisleri için kodlama işlerinin ötesinde birçok farklı kariyer yolu vardır. Sonuç olarak, Çalışma İstatistikleri Bürosu, yazılım mühendisleri için işlerin önümüzdeki on yıl içinde% 21 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Tüm meslekler için öngörülen büyüme oranı sadece% 5’tir.

Aşağıda, en yaygın yazılım mühendisi kariyer yollarından bazılarını ve bir yazılım mühendisinin bu rollerde neler yaptığını özetledik:

Yazılım mühendisi

Web Geliştiricisi

Web geliştiricileri, web üzerinde bilgi ve hizmetler sunmak için web siteleri ve uygulamalar oluşturur. Bir Front-end web geliştiricisi, bilgilerin okunabilir olmasını ve iyi bir kullanıcı deneyimi ile ilgi çekici olmasını sağlar. Arka uç web geliştiricileri, uygun işlevselliği ve uygulamaların cihazlar, internet bağlantı hızları ve diller arasında hızlı yüklenmesini sağlar.

Mobil Geliştirici

Mobil geliştiriciler, iOS ve Android mobil işletim sistemleri için uygulamalar oluşturur. Aynı uygulamanın farklı ekran boyutlarında, işletim sistemi sürümlerinde ve platformlarda sorunsuz çalışmasını sağlarlar.

Test ve Kalite Güvence Mühendisi

Kalite güvence mühendisleri, koddaki hataları yakalamaktan ve kod tabanının yüksek kalitede olmasını sağlamaktan sorumludur.

Sistem Mühendisi

Sistem mühendisleri, donanım ve yazılımın bir karışımı olan sistemler oluşturur. Sistemlerin tasarımı ve oluşturulmasında gereksinimler, güvenilirlik, performans, bakım ve lojistik gibi daha büyük sorunlara odaklanırlar.

Makine Öğrenimi Mühendisi / Veri Bilimcisi

Veri bilimcileri, kritik iş sorunlarını çözmek için istatistikleri ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Temel güçleri, işletmelerin bilinçli kararlar alabilmesi için bulgularını net bir şekilde açıklamaktır.

Veri Mühendisi

Veri mühendisleri, veri bilimcileri tarafından tüketilecek verileri hazırlar. Görevlerinden bazıları, verileri kaynaktan almak, temizlemek, dönüştürmek ve başkaları tarafından verimli bir şekilde erişilebilmesi ve kullanılabilmesi için saklamaktır.

Yazılım dersi hakkında bilgi ve ders almak için linkten giriş sağlayabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Yazılım Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Yazılım Mühendisi çağımızın vazgeçilmez meslek dallarından biri haline gelmiştir. Bu yazımızda sizlere ne iş yapar, nasıl olunur, aldığı maaşları sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yazılım mühendisliği, 4 yıllık bölümlerden biridir. Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin Yazılım Mühendisliği bölümünden okunmaktadır. Yüksek lisans yaparak kendinizi daha da iyi geliştirebilirsiniz.

Öğretmen Tercihim