Amerikan Futbolu Oyunu Hakkında Her Şey

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler rekabetçi sporlardan biri Amerikan futbolu dur. Aynı zamanda yaygın olarak ‘futbolla mücadele’ veya ‘ızgara’ olarak da anılır. Oyunu izlemek ve oynamak heyecan verici çünkü iki rakip takım arasında fiziksel oyun ve stratejinin mükemmel bir kombinasyonuna sahip. Takımlar, karşı takımın kale direğinde topa vurarak puan alır.

Oyunun genel stratejisi, topu takım üyeleri arasında ya koşarak ya da başka bir takım üyesine geçirerek pas vermektir. Bir takımın puan kazanmasının birkaç yolu vardır. Kazanan, verilen maç için süre dolduğunda oyunda en yüksek puana sahip olan takımdır.

Amerikan futbolunun Kanada futboluna çarpıcı bir benzerliği olmasına rağmen, her iki oyun da belirgin farklılıklar içeriyor. Amerika’da futbol, ​​lise futbolu, kolej futbolu ve profesyonel futbol gibi çeşitli seviyelere ayrılabilir. Bu oyunların her birinin kendi kuralları vardır. Profesyonel Amerikan futbol takımı “Ulusal Futbol Ligi” olarak bilinir.

Amerikan futbolu sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler değil. Spor, Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, İsviçre, İsveç, Finlandiya, Japonya, Meksika, İspanya, İsrail, Avusturya ve Pasifik Adasının çeşitli ülkelerinde çok seviliyor. Amerikan Futbolu, oyunun oynandığı beş kıtada Uluslararası Amerikan Futbolu Federasyonu tarafından kontrol edilmektedir.

Oyun Geçmişi :

Oyunun geçmişi, rugby futbolunun ve federasyon futbolunun çok daha önceki formlarına kadar uzanıyor. Amerikan futbolunun rugby futbol oyununda çeşitli varyasyonlarla geliştirildiği ve kurallardaki değişikliklerin “Amerikan Futbolunun Babası” olarak anılan Walter Camp tarafından formüle edildiği söylenebilir.

Ancak profesyonel futbol 1892’ye kadar tanıtılmadı. Ohio Ligi 1903’te kuruldu ve önde gelen profesyonel ‘Lig’ olarak kabul ediliyor. Amerikan Profesyonel Futbol Birliği 1920’de ortaya çıktı ve adını birkaç yıl sonra Ulusal Futbol Ligi veya daha çok bilinen adıyla NFL olarak değiştirdi.

Futbol oynarken saha 360 x 160 fit olmalıdır. Oyundaki puanlama alanı “bitiş bölgesi” olarak adlandırılır. Oyun, hangi takımın seçileceğini belirleyen bir bozuk paranın atılmasıyla başlar. Oyun, oyunun ikinci çeyreği bittikten sonra on iki dakikalık bir ara ile dört adet 15 dakikalık çeyreğe bölünür.

Oyuncular, ellerinde topla koşarak, yani acele ederek veya bir takım arkadaşına atarak topu puan alanlarına taşıyabilirler. Amerikan piyangosu gibi Amerikan futbolu da Amerikan yaşamının önemli bir unsuru haline geldi. Tıpkı dünyadaki diğer ülkelerin Amerikan futbolunu nasıl oynayabildiği ve tadını çıkarabildiği gibi, kendi ülkelerinden Amerikan piyango oynamanın da tadını çıkarabilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/