Mühendis Alanları, Maaşları ve Alanları

Yazılım Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar ?

Bir web sayfasını her ziyaret ettiğinizde veya internet destekli bir uygulama kullandığınızda, bir yazılım mühendis çalışmasının sonucuyla ilgileniyorsunuz demektir.

Yazılım mühendisleri, yazılım ürünleri oluşturmak, bilgisayar oyunları geliştirmek ve ağ kontrol sistemlerini çalıştırmak için mühendislik ilkeleri ve programlama dilleri bilgilerini kullanan bilgisayar bilimi uzmanlarıdır.

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre , 2019’da yazılım geliştirici olarak çalışan 1 milyondan fazla kişi vardı.

Akıllı cihazlara gittikçe daha fazla güvenirken, yazılım geliştiricilerin sayısı sadece artacak ve iş görünümünün önümüzdeki 9 yıl içinde yüzde 21 artacağı tahmin ediliyor.

Yazılım geliştirmedeki kariyer hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için bu makale aşağıdaki konuları kapsayacaktır:

 • Yazılım Mühendisi Türleri
 • Yazılım Mühendisliği İşleri ve Maaşları
 • Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım Mühendisi Türleri

Yazılım mühendisliği alanı geniştir. Geliştiriciler, bilgisayar bilgi sistemleri oluşturmaktan ağ güvenliğini sürdürmeye ve müşteriye yönelik web sayfaları oluşturmaya kadar farklı teknik uzmanlık gruplarına sahiptir.

İki temel yazılım mühendisi türü vardır: uygulama yazılım geliştiricileri ve sistem yazılımı geliştiricileri.

Uygulamalar Yazılım Geliştiricileri

genel bakış

 • Müşteri odaklı
 • Son kullanıcının etkileşim kurması için yazılım tasarlayın
 • İOS, Android, Windows, Linux ve daha fazlası için uygulamalar geliştirin
 • Gereksinim analizi yapın
 • Yazılımı düzenleyin ve güncellemeleri düzenli olarak yayınlayın

Ön uç mu yoksa arka uç mu?

Her ikisi de

Kimlerle çalışıyorlar

Grafik tasarımcılar, proje yöneticileri, pazarlamacılar ve müşteri başarı personeli

Sistem Yazılım Geliştiricileri

genel bakış

 • Kullanıcıya dönük uygulamalar için işletim sistemleri ve ağlar oluşturun
 • Hem donanım hem de yazılım ihtiyaçlarından sorumlu
 • Farklı yazılım ürünlerini tek bir platforma entegre edin
 • Genellikle genel BT yöneticileri veya sistem mimarları olarak hizmet verir
 • BT standartlarını tasarlayın ve uygulayın
 • BT belgelerini koruyun ve yeni teknolojileri güncelleyin
Mühendis

Ön uç mu yoksa arka uç mu?

Çoğunlukla arka uç

Kimlerle çalışıyorlar

Veri bilimi uzmanları, kıdemli sistem mimarları, geliştirme ekipleri ve üst düzey yönetim

Yazılım Mühendisliği İşleri ve Maaşları

Güçlü endüstri talebi ve kendi teknik uzmanlıkları sayesinde, hem uygulamalar hem de sistemler tarafındaki yetenekli yazılım mühendisleri, sundukları değer için iyi bir şekilde ücretlendirilir. Bureau of Labor Statistics $ 103.620 de uygulamaları geliştiriciler için ve sistemler geliştiriciler için $ 110,000 de medyan yıllık maaş listeler.

Tabii ki, uygulamalar ve sistem geliştirici işleri, yazılım mühendisliği alanında mevcut olan tek iki pozisyon değildir. Diğer ortak roller arasında mobil geliştiriciler, uygulama mimarları, kalite güvence analistleri ve veritabanı yöneticileri bulunur.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

İki veya dört yıllık bir bilgisayar bilimi derecesini tamamlamak, yakın zamana kadar, bir yazılım mühendisi olarak bir kariyere başarılı bir şekilde başlamanın tek yolu olmuştur. Bilgi sistemleri, elektronik ve inşaat mühendisliği gibi alanlardaki diğer matematik ve bilimle ilgili dereceler ve hatta topluluk kolej kursları da insanların yazılım geliştirmeye geçiş yapmasını sağladı.

Ancak resmi bir derece veya bazı üniversite kursları artık bir web geliştiricisi olmanın tek yolu değil. Yazılım mühendisliğine hızlı bir şekilde geçmek isteyenler için kodlama bootcampları giderek daha popüler hale gelen bir seçenektir.

Mühendis

Kodlama eğitim kampları, pratik, dile özgü programlama becerilerine odaklanan ancak aynı zamanda tipik olarak bilgi teknolojisi temellerini de kapsayan, sekiz ila 30 haftalık yoğun programlardır. Çoğu eğitim kampı, öğrencileri en kısa sürede BT iş piyasasına girmeye ve belirli bir coğrafyada en çok talep edilen becerilere odaklanmaya hazırlamak için tasarlanmıştır  (Chicago’da bulunup bulunmadığınızı öğrenmek için bu noktalara bakın) .

Bir program seçmeden önce, ne tür bir iş aradığınızı ve bu nedenle hangi dili öğrenmeniz gerektiğini düşünün. New York’ta mı yaşıyorsunuz? NYC’deki bu 10 Ücretsiz Kodlama Sınıfına göz atın .

Eğitiminiz tamamlandıktan sonra, portföyünüzü oluşturmanız ve yazılım mühendisi özgeçmişinize dokunmanız gerekir .

Her Sektörün Yazılıma İhtiyacı Var

Uygun niteliklere sahip bir yazılım mühendisi, hemen hemen her sektörde her tür organizasyonla çalışabilir. BT firmaları yazılım geliştiricilerin, devlet kurumlarının, kar amacı gütmeyen kuruluşların, sağlık tesislerinin, ulaşım ve lojistik şirketlerinin ve diğer tüm işlerin yazılıma ihtiyacı olan işe alımında başı çekiyor.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar ?

Çoğu üniversite, bilgisayar mühendis alanları elektrik mühendisliğinin bir derecesi veya alt disiplini olarak sunar veya hem elektrik hem de bilgisayar mühendisliğinde çift derece sunar. Bilgi işlem, toplumun bir parçası haline geldiğinden, bir elektrik mühendisinin neyi bilmesi gerektiğini ve bir bilgisayar mühendisinin bilmesi gerekeni ayırmak zordur.

Bilgisayar mühendisliğinin, bilgisayarların tasarımı ve kullanımı ile ilgilenen elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi unsurlarının bir kombinasyonu olduğunu söylemek güvenlidir. Bilgisayar mühendisliği, küresel bir ekonomide iş ve endüstrinin bilimsel, teknolojik ve idari ihtiyaçlarını karşılamak için verimli dijital cihazları uygun yazılımla eşleştirmeyi amaçlamaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Müfredatının Sağlaması Gereken

Bir Bilgisayar Mühendisliği müfredatı öğrencilere temel bilim, matematik ve beşeri bilimler alanında bir temel sağlamalıdır. Yazılı ve sözlü iletişim becerileri program boyunca vurgulanmalı ve geliştirilmelidir. Ayrıca, ekip proje çalışması ve bir mühendisin etik ve mesleki sorumluluklarının takdiri herhangi bir bilgisayar mühendisliği programında yer almalıdır

Bilgisayar mühendisliğindeki daha yeni gelişmelerden bazıları dijital ve mikrobilgisayar uygulamaları, dijital sinyal işleme, görüntü işleme, telekomünikasyon, bilgisayar mimarisi, elektromanyetik uyumluluk ve bilgisayar vizyonunu içerir. Bu alanlar, sayısal sistem tasarımı, gömülü sistem tasarımı, işletim sistemleri ve bilgisayar mühendisliğindeki diğer daha geleneksel konularla birlikte vurgulanmaktadır. Bilgisayarın matematiksel analiz, tasarım, veri analizi ve enstrümantasyon için bir araç olarak kapsamlı kullanımı vurgulanmaktadır. Tasarım döngüsünün tekrarlayan doğası ve eşzamanlı dokümantasyon ve geliştirme ihtiyacı, ekip proje çalışmasıyla vurgulanır.

İstihdam Olanakları

Bilgisayar mühendis, dijital sistemler, işletim sistemleri, bilgisayar ağları, yazılım vb. Alanlarda uzmanlaşmıştır. Bilgisayar mühendisliği alanındaki profesyoneller en az bir lisans derecesine sahiptir; ancak, bilgisayar endüstrisinde çalışan birçok profesyonelin ileri dereceleri vardır. Bilgisayar mühendisliği mezunları, üniversiteler, endüstri ve devlet kuruluşları gibi çeşitli ortamlarda iş bulmaktadır. Bilgisayar mühendisliği ile ilgili araştırma ve mesleki alanların çok kısa bir listesi. IEEE Computer Society’nin bir yayını olan Careers in Computing’de genişletilmiş bir liste bulunabilir.

Bilgisayar Tasarımı ve Mühendisliği – Yeni bilgisayar devreleri, mikroçipler ve diğer elektronik bileşenler tasarlayın.
Bilgisayar Mimarisi – Yeni bilgisayar komut setleri tasarlayın ve güçlü ancak uygun maliyetli bilgi işlem sağlamak için elektronik veya optik bileşenleri birleştirin.
Bilgi Teknolojisi – Bir işletmeyi veya kuruluşu destekleyen bilgi sistemlerini geliştirin ve yönetin.
İletişim Sistemleri Mühendisi – Dijital ve optik iletişim sistemlerini tasarlayın, entegre edin ve dağıtın.

Bilgisayar mühendis, potansiyel işverenler için çekici kombinasyonlar olan ve öğrencinin yüksek lisans veya profesyonel okullarda okumaya devam etmesine olanak tanıyan elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanlarında kapsamlı bir eğitime sahiptir.

Mühendis

Bilgisayar mühendis, dünyadaki teknolojik büyüme dalgasını ilerletmeye yardımcı olan dinamik bir ana dal haline geldi ve olgunlaştı. Bilgisayar mühendislerinin bu kadar hızlı gelişen ve değişen bir alanda teknik yeterliliklerini sürdürmeleri zorunlu olduğundan, bilgisayar mühendisliği programları öğrencilere onları yaşam boyu öğrenenler olarak kariyere hazırlayan bir arka plan sağlar.

Sizde kendinizi bu alanda geliştirmek veya daha detaylı bilgi sahibi olmak için özel ders alabilirsiniz.