Mühendis Nedir? Tanım ve Örnekler

Mekatronik mühendis, gelişmiş otomatik üretim endüstrimizin ihtiyaçlarını karşılamak için mühendislikle ilgili birkaç disiplini birleştiren mühendis endüstrisinde yakın zamanda geliştirilmiş bir alandır. Mekatronik mühendisleri hem elektrik mühendisliği hem de mekanik konusunda uzmanlaşmıştır ve birden fazla mühendislik disiplininde çeşitli işlerde çalışabilirler. Bu yazıda, mekatronik mühendisliğinin ne olduğunu, bir mekatronik mühendisinin ne yaptığını ve bu kariyer yolunu takip etmek için atabileceğiniz adımları keşfedeceğiz.

Mekatronik mühendislisi nedir?

Mekatronik mühendisliği, bilgisayar, mekanik ve elektronik mühendisliği dahil birçok farklı disiplini içeren bir mühendislik alanıdır. Bu tür mühendislik, hem mekanik hem de elektrik sistemlerine odaklanır ve bilgisayar sistemleri, robotik, kontrol sistemleri, elektronik ve telekomünikasyon kullanımını içerebilir. Mekatronik mühendisliği kullanılarak tasarlanmış ürün örnekleri arasında DVD’ler, araba kilitlenme önleyici fren sistemleri ve bilgisayar sabit diskleri bulunur. Bu ürünlerin her biri mekanik olmakla birlikte, çalışması için bilgisayar ve elektrik kontrol sistemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Mekatronik mühendis ne yapar?

Bir mekatronik mühendisi, çeşitli mühendislik alanlarında çalışabilir ve birkaç farklı görevi yerine getirebilir. Mekatronik mühendisleri genellikle bir mekanik ekip, bir mühendislik ekibi veya her ikisiyle birlikte çalışır. Genellikle elektronik, gerçek zamanlı yazılım, enstrümantasyon ve diğer mekanik ve / veya elektrikli makinelerle çalışırlar. Bir mekatronik mühendisi tipik olarak ürün geliştirmede temel bir rol oynar ve geliştirme süreci boyunca elektronik, yazılım, mekanik ve kontrol mühendisliği gibi mühendislik ilkelerini kullanır.

Bir mekatronik mühendisinin ortak görevleri şunları içerir:

 • Sorunlara çözüm geliştirmek için mekanik, bilgisayar ve / veya elektronik teknolojiyi kullanın.
 • Otomasyonu uygulayarak mevcut üretim süreçlerini iyileştirin.
 • Mekanik ve / veya elektrik ihtiyaçlarıyla ilgili çeşitli ürünler geliştirin ve oluşturun.
 • Mevcut ve yeni mekatronik ekipmanın uygulanabilirliğini inceleyin.
 • Ürün performansını artıran kontrol sistemleri uygulayın.
 • Mühendislik sistemlerinin simülasyonunu ve modellemesini gerçekleştirin.

Bir mekatronik mühendisi robotik, imalat ve havacılık gibi sektörlerde çalışabilir. Laboratuvarlar, ofisler, işleme tesisleri ve küresel işletmeler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar.

Nasıl mekatronik mühendis olunur

Mekatronik mühendisi olarak kariyer peşinde koşan çoğu kişinin attığı adımlar şunlardır:

 1. Lisans derecesi alın. Çoğu eyalet, mekatronik mühendisi olarak çalışmaya uygun olmak için minimum bir lisans derecesine sahip olmanızı gerektirir. Mekatronik mühendisleri için ortak ana dallar arasında mekatronik mühendisliği, makine mühendisliği, robotik veya ilgili bir alan bulunur. Bunlar tipik olarak dört ila beş yıllık programlardır ve öğrencilere mekatronik endüstrisi ile ilgili temel mühendislik ilkeleri hakkında bilgi sağlar.
 2. Tecrübe kazan. Birçok işveren, potansiyel mekatronik mühendisi adaylarının benzer bir sektörde stajyer veya mühendis olarak birkaç yıllık deneyime sahip olmasını ister. Otomasyon, fabrika üretimi veya ilgili bir alanda çalışmak veya staj yapmak değerli uygulamalı deneyim sağlayabilir. Ek olarak, bir mekatronik mühendisi olarak bağımsız çalışma sertifikası alabilmek için, muhtemelen en az dört yıllık bir mühendis olarak çalışma deneyimine sahip olmanız gerekecektir.
 3. Sertifikalı olun. Mekatronik mühendisi olarak kariyerinizi ilerletmek için alabileceğiniz çeşitli sertifikalar vardır. En yaygın sertifikalardan bazıları arasında PMMI Mekatronik: Endüstriyel Elektrik 1, PMMI Mekatronik: Endüstriyel Elektrik 2, PMMI Mekatronik: Mekanik Bileşenler 1 ve PMMI Mekatronik: Programlanabilir Mantık Denetleyicileri 1. Tüm bu sertifikalar Paketleme Makineleri İmalat Enstitüsü aracılığıyla sunulur.

Mekatronik mühendisliği işleri

Bir mekatronik mühendisinin takip edebileceği birkaç farklı kariyer vardır. Aşağıdakiler, bir mekatronik mühendisinin yapabileceği en yaygın işlerden birkaçıdır:

 • Otomobil mühendisi
 • Proje Mühendisi
 • Sistem Mühendisi
 • Yazılım Mühendisi
 • Enstrümantasyon Mühendisi

Otomobil mühendisi

Bir otomotiv mühendisi, arabalar, kamyonetler, otobüsler, kamyonlar ve motosikletler dahil olmak üzere araçların geliştirilmesi ve iyileştirilmesiyle ilgilenir. Bir otomotiv mühendisi olarak, mekatronik mühendisliği becerilerinizi araçların mekanizmalarını ve sistemlerini tasarlamak için kullanabilirsiniz. Otomotiv mühendisleri ayrıca mevcut araç sistemlerindeki sorunları çözmek için çalışırlar ve aynı zamanda araba üretimini denetlerler.

Proje Mühendis

Bir proje mühendisi, bir mekanik veya teknik mühendislik projesinin tasarımı ve oluşturulması boyunca bir mühendislik ekibini denetler. Proje mühendisleri, genellikle paydaşlar ve ekipler dahil olmak üzere bir projeyle ilgili tüm taraflarla çalışır. Bir mühendislik projesi süresince planlama, bütçeleme ve proje personelinden doğrudan sorumludurlar.

Sistem Mühendis

Sistem mühendisleri, öncelikle sistemlerin ve süreçlerin verimliliğini geliştirmek ve sürdürmekten sorumludur. Yazılım, ürün geliştirme ve üretim gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Bir sistem mühendisinin hedefi, çok az insan müdahalesi ile baştan sona ürün geliştirebilen sistemler yaratmaktır.

Yazılım Mühendisi

Yazılım mühendisi, bilgisayar yazılımı geliştirmek, tasarlamak ve oluşturmak için yazılım mühendisliği ilkelerini kullanan bir profesyoneldir. Bu mühendisin geliştirebileceği yaygın yazılım türleri arasında ara yazılım, iş uygulamaları, video ve bilgisayar oyunları ve ağ kontrol sistemleri bulunur. Bir yazılım mühendisi, işletmeler için bilgisayar programları ve uygulamaları tasarlayarak, kurarak ve sürdürerek bir uygulama mühendisi olarak da çalışabilir. Bir yazılım mühendisi ayrıca bir yazılım geliştiricisi, bilgisayar programcısı veya bilgisayar bilimcisi olarak da anılabilir.

Enstrümantasyon Mühendis

Bir enstrümantasyon mühendisliği, bir üretim ortamında makine ve kontrol sistemlerini tasarlamak, kurmak ve bakımını yapmaktan sorumludur. Ayrıca önceden tasarlanmış ve yerinde olan işletim kontrol sistemlerinden sorumlu ekipleri de denetleyebilir ve yönetebilirler. Bir enstrümantasyon mühendisi tarafından tasarlanabilecek yaygın ürünler arasında kan şekeri monitörleri, duman dedektörleri ve makine sensörleri bulunur. Bu tür bir mühendis, çeşitli endüstrilerde çalışabilir ve biyomedikal firmaları, savunma müteahhitlerini, devlet kurumlarını ve özel mühendislik firmalarını içeren kuruluşlar tarafından istihdam edilebilir.

Endüstri Mühendis Nedir, Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisi, üretim süreçlerinde israfı ortadan kaldırmanın yollarını bulur. Bir ürün yapmak veya bir hizmet sağlamak için çalışanları, makineleri, malzemeleri, bilgileri ve enerjiyi kullanmak için verimli yollar tasarlarlar. Endüstri mühendisleri genellikle diğer profesyoneller, endüstri mühendisliği teknisyenleri ve üretim personeli ile ekipler halinde çalışır .

Bu makalede:

 1. Endüstri Mühendisi nedir?
 2. Endüstri Mühendisi ne yapar?
 3. Bir Endüstri Mühendisinin çalışma yeri nasıldır?

Endüstri Mühendisi ne yapar?

Mühendis

Endüstri mühendisi genellikle şunları yapar:

 • Üretim ve hizmet yöntemlerini ve faaliyetlerini anlamak için üretim programlarını, mühendislik özelliklerini, süreç akışlarını ve diğer bilgileri gözden geçirin
 • Parçaların veya ürünlerin nasıl üretileceğini veya maksimum verimlilikle nasıl hizmet verileceğini öğrenin
 • Finansal planlama ve maliyet analizini daha verimli hale getirmek için yönetim kontrol sistemleri geliştirin
 • Üretim sorunlarını çözmek veya maliyetleri en aza indirmek için kalite kontrol prosedürleri uygulayın
 • Tasarım ve üretim standartlarını geliştirmek için müşteriler ve yönetimle birlikte çalışın
 • Ürünlerin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için faaliyetleri ve üretim planlamasını koordine etmek için kontrol sistemleri tasarlayın
 • Müşterilerle ürün özellikleri, satın almalar hakkında satıcılar, üretim yetenekleri hakkında yönetim personeli ve projelerin durumu hakkında personel hakkında görüşün

Endüstri mühendisleri, becerilerini üretimden işletme yönetimine kadar birçok farklı duruma uygular. Örneğin, aşağıdakiler için sistemler tasarlarlar:

 • Üretim tesislerinde ağır parçaların taşınması
 • Üretim veya işleme tesislerini bulmak için en karlı yerleri bulmak dahil olmak üzere bir şirketten müşterilere mal ulaştırmak
 • İnsanların işlerini ne kadar iyi yaptığını değerlendirmek
 • Ücretli işçiler

Endüstri mühendisleri, tüm bu farklı projelerde, işin en verimli şekilde nasıl yapılacağına odaklanır, zaman, ihtiyaç duyulan işçi sayısı, işçilerin yapması gereken eylemler, hatasız sonuca ulaşmak, mevcut teknoloji, çalışanlar gibi birçok faktörü dengeler. ‘güvenlik, çevresel kaygılar ve maliyet.

İsrafı azaltmanın ve performansı artırmanın yollarını bulmak için önce ürün gereksinimlerini dikkatlice incelerler. Daha sonra, bu gereksinimleri en verimli şekilde karşılamak için imalat ve bilgi sistemlerini tasarlamak için matematiksel yöntemler ve modeller kullanırlar.

Endüstri mühendisi olmaya uygun musunuz?

Endüstri mühendislerinin farklı kişilikleri vardır . Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler, bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci, yani maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu sana benziyor mu? Endüstri mühendisinin en iyi kariyer maçlarınızdan biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer testimize katılın.

Bir Endüstri Mühendisinin çalışma yeri nasıldır?

Endüstri mühendisleri, görevlerine bağlı olarak hem ofislerde hem de iyileştirmeye çalıştıkları ortamlarda çalışırlar. Örneğin, sorunları gözlemlerken, bir fabrika katındaki işçileri veya bir hastanedeki personeli izleyebilirler. Sorunları çözerken, kendilerinin veya başkalarının topladığı verilere bakan bir bilgisayardaki ofiste olabilirler.

Endüstri mühendisleri genellikle diğer profesyoneller ve üretim personeli ile ekipler halinde çalışır. Çeşitli çalışma ortamlarında süreçleri gözlemlemek ve değerlendirmeler yapmak için seyahat etmeleri gerekebilir. Çoğu tam zamanlı çalışır.