Kapat

Kurs İşlemleri

Kurs işlemleri

Öğretmen Tercihim’ in yeni özelliklerinden biri olan online kurs oluşturmanın nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgi alarak siz de hemen kurs içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

“Öğretmen Tercihim online kurs özelliğini nasıl kullanabilirim?” sorusunu bir örnekle açıklayalım.

İlk olarak online kurs vereceğiniz branşı seçin. Belirlediğiniz konu başlığını alt başlıklara bölün.

Öğretmen panosunda yer alan “Kurslarım” sekmesine tıklayın.

Yen bir kurs eklemek için sağ üst kısımdaki “yeni kurs” butonuna tıklayın.

 

Ardından karşınıza çıkan sayfada kursunuz ile alakalı temel bilgileri eklemeniz gerekir. 

Örnek olarak “Doğal Sayılar” konusu için bir kurs oluşturalım.

 

Kurs Başlığı Nedir?

Öğrenciler tarafından görülen ve öğrencilerin dikkatini çekmeniz için eklenmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Kurs başlığınız ne kadar dikkat çekici olursa öğrenciler tarafından satın alınma olasılığı o kadar artmış olur.

Kurs Başlığı: 2 Saatte Tüm  Doğal Sayılar Sorularını Çözüyoruz

 

Kurs Kategorisi Nedir?

Oluşturmak istediğiniz online kursun hangi branşa ait olduğu ile alakalı bir bölümdür.

Kurs Kategorisi: Matematik

Kurs Seviyesi Nedir?

Bu online kurs seviyenizin hangi kitleye uygun olduğunu belirtmek için gerekli bir alandır. Ekleyeceğiniz kurs, her kitleye uygun olabilir veya başlangıç, orta ve ileri düzeylerden birine de hitap etmiş olabilir.

Kurs Seviyesi: Başlangıç, Orta, İleri

Kısa Açıklama Nedir?

Online kurs almak isteyen biri, online kursların listelendiği sayfada kurs başlığınızı ve kısa açıklamanızı görecektir. Kurs başlığında olduğu gibi kısa açıklamada da diğer kurs içeriklerinden farklı olarak kursunuz hakkında dikkat çekici ve ne gibi artı yönlerin olduğunu belirtmeniz gerekir.

Kısa Açıklama: Doğal sayılar konusunda ders almak isteyen her seviyede öğrenciye uygun. Ders içerisinde örnek soru çözümleri, konu özetleri, soru cevap bölümümüz bulunmaktadır.

Kurs Açıklaması Nedir?

Ekleyeceğiniz kurs hakkında daha detaylı bir açıklama yapacağınız kısımdır. Kursun içeriğinde hangi başlıklara yer verdiğinizi, hangi dokümanları kullandığınızı ve hangi öğrenme teknikleri ile ders anlattığınızı öğrencilere sunduğunuz alandır.

Kurs Açıklaması: Doğal sayılar konusunda ders almak isteyen kişilere özel hazırlamış olduğum bu kurs içeriğinde anahtar kelime tekniği, özet çıkarma tekniği ve zihinsel şema tekniği kullanıldı. Görsel öğrenme yönünüzün daha fazla çalışması için görseller ile anlatıma daha fazla yer verildi. Doküman olarak örnek sorular, konu özetleri, çıkmış sorular pdf halinde eklenmiştir.


 

 

Kurs Resmi Nedir?

Kurs başlığının yanında matematik branşında kurs almak isteyen öğrenciler tarafından görüntülenecek olan alan kurs resmidir. Kurs resminin oldukça dikkat çekici olması gerekir. Kurs resminizin içerisine kurs hakkında dikkat çeken unsurlar yerleştirin. Fikir olması açısından youtube video kapak görsellerini inceleyebilirsiniz.

Kurs İşlemleri

Kurs Yayınla;

Tamamlamış olduğunuz kurs içeriklerini “kurs yayınla” butonu ile ekibimizin onayı geldikten sonra yayına alabilirsiniz.

Önizle;

Hazırlamış olduğunuz kurs içeriğinin kullanıcılar ve öğrenciler tarafından nasıl göründüğünü bu butona tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kursu Sil;

Oluşturduğunuz kurs içeriğini kalıcı olarak silmek için bu butonu kullanmanız yeterlidir. Kurs içeriğiniz tam anlamı ile silinecektir.

Kurs Ayarları

Net Kurs Fiyatı;

Oluşturduğunuz kurs için kullanıcılardan ne kadar ücret talep edeceğinizi bu kısma girmeniz gerekmektedir.

Banka Hesabınız;

Kurs ücretinin hangi hesaba yatmasını istiyorsanız o hesabı seçmeniz gerekmektedir.

Kurs bölümlerinizi bu bölümde oluşturursunuz. Adım adım nasıl kurs içeriği oluşturulur inceleyelim.

 

Bölüm 1

Bölüm Başlığı;

Online kurs oluşturduğunuz içerikte konu ile bağlantılı olarak vermeniz gereken başlıklardan biridir. Bölüm başlığı, içeriğinizin hangi konu ile alakalı olduğunu gösterir.

Ders Başlığı;

Ders başlığı kısmı içeriğinizle alakalı olarak oluşturduğunuz alandır. Bölüm başlığı ile arasındaki fark, bölüm başlığı bölümün tamamını kapsayan alanın başlığıdır, ders başlığı ise bölümün içerisinde yer alan alt başlıktır.

 

Ders Videosu;

Ders videosu yükleme kısmında dikkat etmeniz gerekenler:

 • Video en az 10 veya 15 dakika olmalıdır.
 • Eğer bir slayt üzerinden anlatacak olursanız ses seviyenizin net olması gerekiyor.
 • Ekran başında kendinizi göstererek anlatacak olursanız yapmanız gereken, ışığı yüzünüzü tam ortalayacak şekilde sabitlemek olacaktır.
 • Sesinizin yankı yapmaması ve ve mikrofondan herhangi bir gürültü gelmemesi gerekir.
 • Video çözünürlüğü en az 720p olmalıdır. Çözünürlüğü düşük olan videoların, video onaylama ekibi tarafından reddedilme ihtimali bulunmaktadır.
 • Video içerisinde nefret söyleminden kaçınılması gerekmektedir.

Doküman Yükleme Alanı;

Videoları desteklemek amaçlı belgelerin eklendiği alandır. Dokümanlar bölümüne nelerin eklenebileceği aşağıda verilmiştir;

 • örnek sorular
 • konu özetleri
 • pdf çalışmaları
 • çıkmış sorular
 • çalışma formları
 • haftalık çalışma planları vb.


 

1.ders bölümünü ekledikten sonra eğer ana bölümünüz ile alakalı ise ders ekleme işlemine devam edebilirsiniz. Bölüm konusu bittiğinde ise yeni bir bölüm eklemesine başlayın.

 

Kurs ekleme işleminin tamamlanmasının ardından “kurs işlemleri” bölümünden “kursu yayınla” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Ekibimiz tarafından 3 ila 6 iş günü içerisinde onaylanacaktır. Kurs içeriğinde herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda onaylama işlemi yapılmayıp reddedilecektir.

 

Kurs Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

 • Video içeriğinde hakaret, nefret söylemi, siyasi görüş bildirme, +18 içerik paylaşımı
 • Eksik bilgi doldurmak
 • Ses ile alakalı bir sorunun varlığı
 • Video içeriklerinde herhangi bir kesinti yaşanması
 • Doküman içeriklerinde hatalar veya konu ile bağımsız doküman eklenmesi

Satış ve Ödeme

Oluşturduğunuz kurslar yönetici onayından sonra profilinizde ve kurslar sayfasında kullanıcılar için görüntülenebilir olacaktır. Kullanıcılar kursunuzu satın aldığında belirlediğiniz fiyat sisteme ödenir ve kullanıcı tarafından kursunuz erişilebilir olur. Bu erişim süresizdir ve yaptığınız tüm güncellemeleri kapsar. Fiyat güncellemeniz durumunda önceden satın alma yapanlardan herhangi bir tahsilat yapılmaz güncel fiyatınız sadece yeni satışlar için geçerlidir. Kursunuzu silseniz dahi satın alan kullanıcıların erişimi devam edecektir, kursu silmek demek sizin kursu satışa kapatmanız anlamına gelir.

Kursunuzu satın alan kullanıcıdan platform satış komisyonu ve ödeme aracılık sistemi ücretleri kesilir. 2022 yılı sonuna kadar platform komisyonu %0 (sıfır) olarak belirlenmiştir. Ödeme aracılık ücreti ise % 2.82 TL’dir. %0 satış komisyon kampanyası bitiş tarihi değiştirme hakkı Öğretmen Tercihim aittir.

Loading...