Kapat
Yökdil Konu Başlıkları ve Soru Dağılım Tablosu 2021 (ÖSYM) Yökdil Konu Başlıkları ve Soru Dağılım Tablosu 2021 (ÖSYM) 2021 yılında girilecek olan Yökdil sınavı için konu başlıkları ve soru dağılımını sizler için derledik. 2021 Yökdil Konu başlıkları Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Yökdil Konu Başlıkları ve Soru Dağılım Tablosu 2021 (ÖSYM)

Yökdil Konu Başlıkları ve Soru Dağılım Tablosu 2021 (ÖSYM)

Yökdil Konu Başlıkları ve Soru Dağılım Tablosu 2021 (ÖSYM)

Her yıl 2 kez ÖSYM tarafından yapılmakta olan Yökdil sınavı için bu yıl yapılacak olan sınavın çıkan soru tiplerine ve soru dağılımına yer vereceğiz.

yökdil

Yökdil Soru Tipleri

6 Adet Kelime Alanında Çıkacak Soru Dağılımı:

  • 1 phrasal verb
  • 5 normal kelime sorusu

14 Adet Gramer alanında çıkacak soru tipleri:

  • Preposition Bilgisi
  • Bağlaç bilgisi
  • Tense bilgisi
  • Gerund & infinitive bilgisi
  • Relative Clause & Noun Clause bilgisi

YÖKDİL Cloze Test 10 Adet Soru

Cloze test’te aynı YDS sınavında olduğu gibi kelimeler ve gramer anlamındaki bilginizi ölçen 10 soru bulunmaktadır. Ama YÖKDİL Cloze Test soru branşındaki soruların kökleri cümle şeklinde olmamaktadır. Paragraf şeklinde olur. YÖKDİL sınavına giren adaylar her paragraf alanında 5 adet soru sorulmaktadır.

Cümle Tamamlama Alanında çıkacak sorular (11 adet soru sayısı)

YÖKDİL sınavında çıkacak olan soru tiplerinde cümle tamamlama alanındaki sorular hem okuduğunu anlama ile ilgili hem de gramer bilginizi ölçmek için değerlendirildiği soru tiplerindendir.

Türkçe-İngilizce Çeviri Soruları (12 adet soru bulunur)

YDS’de adaylara 6 soru Türkçe-İngilizce Çeviri sorusu sorulacaktır. Ancak YÖKDİL sınavında toplam 12 adet soru Türkçe-İngilizce Çeviri sorusu sorulacaktır. Bu soruların %50'si Türkçeden İngilizceye çeviri; diğer yarısı İngilizceden Türkçe'ye çeviriden oluşmaktadır.

yökdil

Paragraf Tamamlama alanında çıkacak soru tipleri (6 adet soru sayısı)

YÖKDİL paragraf tamamlama soruları YDS de olduğu gibi çok zor değildir. . Burada 4-5 cümlelik bir paragraf sorusunda herhangi bir cümle çıkartılarak adaylardan tamamlaması istenir.

Paragraf tamamlama soru tipi (6 adet soru sayısı)

Bu soru tipi de yine adaylara paragraf yönlendirmektedir. Paragraf tamamlama alanında sizden cümle bozan alanı çıkarmanız istenir.

YÖKDİL Paragraf kısmı ile alakalı Sorular (15 adet soru sayısı )

YDS’de 20 paragraf sorusu bulunmaktadır. YÖKDİL sınavındaysa 5 paragraf sorusu bulunur. Bu soruların altında 3 er adet soru bulunmaktadır. YÖKDİL’de daha az paragrafın olması sınava girecek olan adaylar için bir nevi avantajdır.

Yökdil sınavı neden?

  •  YÖKDİL’de soruların Sağlık alanında girecek olan adaylar, Sosyal Bilimler alanında girecek olan adaylar, Fen Bilimleri alanında girecek olan adaylar şeklinde ayrılması adaylar için avantajlı bir durumdur.
  • YÖKDİL sınavı YDS sınavına göre daha basit fakat sınava verilen süre 180 dakika bu da bir yökdil sınavı için avantajdır. Yani sorular bu sürede rahatlıkla bu süre zarfı içinde yapılabilir.

 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Berna 21-01-2021 10:50:20

Sınava şimdiden çalışmaya başlıyorum teşekkürler

Cevapla

YÖKDİL Eğitmenleri

İlan Detayları