Kapat
Özel Ders Sürecini Daha İyi Hale Getirmeye İçin Öneriler Özel Ders Sürecini Daha İyi Hale Getirmeye İçin Öneriler Özel ders sürecine yönelik mükemmel önerilere yer verdiğimiz içeriğimizde, başarılı bir özel ders için ipuçlarına değinilmiştir. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / Özel Ders Sürecini Daha İyi Hale Getirmeye İçin Öneriler

Özel Ders Sürecini Daha İyi Hale Getirmeye İçin Öneriler

Özel Ders Sürecini Daha İyi Hale Getirmeye İçin Öneriler

İçeriğimizde özel ders sürecine yönelik bilgiler yer almakta olup, avantajlarına ve başarılı bir özel ders için ipuçlarına değinilmiştir.

ÖZEL DERS SÜRECİ

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, hayatın birçok alanında büyük değişimler meydana getirdi. Değişim gösteren alanlardan biri de eğitim oldu. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yüz yüze eğitime ara verildi ve bu sürecin ne kadar süreceği tam olarak bilinmiyor. Dolayısıyla akıllarda yeni hayat düzeninin artık bu yönde şekilleneceği düşüncesi yer alıyor.

özel ders

Online Özel Ders Nasıl Alınır?

Özel ders almak isteyen öğrenciler için hazırlanan bu başlık altında yararlı olabilecek bilgilere ulaşabilirsiniz:

Öğrenmek istenilen branş için yüz yüze veya çevrimiçi olarak alınan özel dersler, günümüzde en etkili öğrenme yöntemi olarak görünmektedir. Geleneksel yüz yüze eğitim almayı düşünen insanlar, almak istedikleri dersin alanına yönelik öğretmen tercihinde bulunarak eğitimin yapılacağı ortamı kararlaştırırlar. Uzaktan eğitime alışamayan ya da bundan fayda sağlamadığını düşünen insanlar genellikle yüz yüze eğitimi seçmektedir.

özel ders almak

 Yüz yüze özel derse pandemiden dolayı ilgi azalınca insanların online özel derslere olan isteğinin arttığı hissedilmektedir. Online özel ders sistemi, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıklarla beraber, insanların istediği yerden (internet erişiminin olduğu), öğrenmek istediği bilgilerin aktarılmasını sağlamaktadır.

Dersin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle ihtiyacınız olan alanı belirleyip özel ders ilan sayfalarını gözden geçirebilirsiniz. Bunu yaparken ders almak istediğiniz branşı ve bu branş için eğitim veren öğretmenlerin profillerini incelemelisiniz. Bütün bunların yanında bir diğer kriteriniz olan özel ders fiyatları yine incelemeniz gereken husus olarak karşınıza çıkacaktır. Dolayısıyla, almak isteyeceğiniz özel ders alanını belirlemeniz ve bu yönde bilgi seviyenizi bilmeniz, öğretmen tercihi ve özel ders fiyatları gibi kriterlerinize uygun bir eğitmen bulmanıza yardımcı olacaktır.

Online Özel Ders Nasıl Verilir?

“Özel ders vermek istiyorum” Diyorsanız bu başlık altında ders vermek için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgileri bulacaksınız:

Ders vermek isteyen öğretmenler, fazla sayıda öğrenciye ulaşabilmek için özel ders ilan sayfalarını kontrol edebilirler. Kendinize uygun platformu bulduğunuzda ders ilanı ver. Kendi alanlarında bilgiye ihtiyacı olan öğrencileri araştırıp iletişime geçmeleri, öğrenciler için bir tercih sebebi olabilir.

özel ders vermek

Uygun fiyatlı olan bir canlı ders sunmanız öğrencilerin ilgisini çekebilecek bir diğer faktör olacaktır. Profilinizde akademik bilgilerinize, ilgi alanlarınıza ve yetkinliklerinize yer vermenize dikkat edin. Öğrencilerin sizden eğitim alabilmesi için nedenlere ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Özel Ders Avantajları

·        İnternet erişiminin olduğu her yerden kolayca bilgiye ulaşmanı sağlayacaktır. Evde ders almanın konforlu bir öğrenim süreci geçirmenin yanında zamandan da tasarruf etmene olanak tanıyacaktır.

·        Özel derslerde dikkat dağıtıcı unsurlar sınıf ortamına kıyasla daha azdır. Bu da öğrencilerin özel derslerde derse odaklanma gücünü artırmaktadır.

Yüz Yüze Özel Ders

·        Öğretmenin dijital ortamda sağlayacağı kaynaklar yüz yüze eğitimden daha kapsamlı olacaktır. Bu kaynaklara erişimin daha kolay sağlandığı bilinmektedir.

·        Özel ders sayesinde öğretmen ile öğrenci birebir etkileşim içinde olacaktır. Öğretmen ders verdiği öğrencisi hakkında daha detaylı bilgiler edinecek, bilgi seviyesini daha rahat kontrol edebilecektir. Sadece bir öğrenciye odaklandığından dolayı öğretmen, öğrencinin konuya hâkim olup olmadığını daha net bir şekilde görebilecektir. Aynı zamanda öğrencide de bu durum geçerli olacaktır. Daha rahat bir ortamda öğrenim gören öğrenci, öğretmeniyle olumlu ilişkiler geliştirecek ve derse her an müdahalede bulunabilecektir. Sınıf ortamının aksine ilginin kendi üzerinde olduğunu hisseden öğrenci, kendini daha rahat ifade edecektir.

·        Özel ders sayesinde öğretmenler, öğrencilerin öğrenme şekillerini tanıma fırsatı bulacaktır. Öğrencinin görsel yeteneğinin mi fazla olduğunu yoksa okuma-yazma yeteneğinin mi kuvvetli olduğunu fark etmesi, öğretmenin öğrenme şekline yönelik plan oluşturması noktasında yardımcı olacaktır.

online özel ders

Verimli bir eğitim için nelere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan bu yazımız kılavuz niteliğinde olup özel ders almak isteyenler, özel ders vermek isteyen öğretmenler, ebeveynler ve eğitimle ilgilenen herkes için yararlı olabileceğini düşünüyoruz.

·        Başarılı bir ders için, yapılacak olan ödemelerin şartları her iki taraf içinde bilinmelidir. Ödeme tutarı, ödemenin nasıl ve ne zaman yapılacağı gibi koşullar belirlenmelidir.

·        Özel ders almadan önce, hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi veya hangi branşlara ilgi duyduğunuzu keşfetmeniz çok önemlidir.

·        Canlı ders almaya karar verdiğinizde kendinize en uygun öğretmeni seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu noktada öncelikle size öğretmenin sahip olduğu yetkinlikler yardımcı olacaktır.

·        Dersin yapıldığı alanda dikkat dağıtıcı bir cismin veya sesin olmamasına özen gösterilmelidir. Öğretmen ve öğrencinin sadece derse odaklanması, özel dersin daha verimli geçmesine olanak tanıyacaktır.

Özel Ders Sürecini Başarılı Hale Getirmek İçin 5 Yol

  1. Öğrencinize internet aracılığıyla kaynaklar gönderebilir, onlara düzenli olarak ödevler verebilirsiniz. Öğrencinize ne kadar fayda sağladığınızı görmek için ödevleri kontrol etmelisiniz.
  2. Öğretmen ders vereceği öğrencinin bilgi düzeyini bilmelidir. Konuya ne kadar hâkim olduğunu fark etmeli, bu yönde çalışma planı oluşturmalıdır. Öğrencinin bilgi düzeyine uygun bir anlatım, zamanın değerlendirilmesi açısından da oldukça önemlidir.
  3. Hazırlayacağınız çalışma planınızdan ona da bahsedin. Kendini nasıl bir çalışma süreci beklediğini bilmesi onu daha çok derse bağlayacaktır.
  4.  Öğretmen ile öğrencinin birbirini tanıması çok önemlidir. Öğretmenin anlatım biçimi, ses tonu, konuşma biçimi kısacası ders anlatım biçimi öğrenci açısından büyük önem taşırken; öğrencinin anlama biçimi, derse katılımı gibi durumlar da öğretmen açısından büyük önem taşımaktadır. Öğretmen ile öğrencinin uyumu belki de özel dersi en etkin kılmaya yarayan unsurdur. Bu yüzden karşılıklı olarak sık sık değerlendirme yapmak özel dersi yararlı kılacaktır.
  5.  Özel ders verenler öğrencilere saygı ve sevgi ile yaklaşmalılar. Öğrencilerin ders haricinde olan konuşmalarına izin verin. Bu gibi durumların, sizinle olan iletişiminize etki edeceğini unutmayın.

Her ders sonrasında, değerlendirme yapılmalıdır. Bu ders bana neler kattı? Bu gün ne öğrendim? Anlatılan bilgilere yönelik şüphelerim var mı? Anladım mı? Öğretmenim benimle yeterince ilgileniyor mu? Özel dersle alakalı bir kaygım var mı? Ders sonrası bu tür soruları kendinize sorun. Verimli sonuç alıp alamadığınızı, öğretmeninizle iletişiminizin ne denli güçlü olduğunu, karşılıklı bir etkileşimin olup olmadığını analiz etmeniz, sonraki süreçler için öğrenim döneminizde hayati önem taşıyacaktır.

Ebeveynler ders sonrasında çocuklarının dersten verim alıp alamadığını kontrol etmelidir. Birkaç dersten sonra öğrencide oluşan değişimleri irdelemeleri özel dersin değerlendirmesi konusunda fayda sağlayacaktır.

Canlı ders aracılığıyla öğrenciler birçok elektronik alet kullanmak durumunda kalabilir. Ebeveynler çocuklarının interneti daha iyi ve güvenli kullanmaları için onlara önerilerde bulunabilir.

Ebeveynlerin çocuklarını ödüllendirmeleri onları daha çok motive etmeye teşvik edecektir. Onlarla ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Özel Ders ve Aile

Özel Ders Öğretmeni Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Bire bir ders alırken bazen öğrenci ve öğretmen birbirleriyle uyuşmaz. Bu yüzden öğrenci ve veliler öğretmen seçerken oldukça dikkatli olmalıdır. Öğrenci ve velilerin öğretmen seçerken dikkat etmesi gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

1. İstekli ve İlgili Öğretmenler Bulun

Seçilen öğretmenin öğrenci ile dostane bir ilişki kurması oldukça önemlidir. Öğretmen ders dışında öğrenci ile arkadaşlık ilişkisi kurmalı ve öğrenciye çok yakın olmalıdır. Öğrencisiyle yakın ilişki kuran ilgili bir öğretmen öğrencisinin derslere ve eğitime olan bakış açısını değiştirebilir.

2. İletişimi Kuvvetli Öğretmenlerden Ders Alın

Özel ders veren öğretmende olması gereken en önemli özelliklerden biri de iletişim yeteneğinin üst düzey olmasıdır. Öğrenci ile iletişimi güçlü olan öğretmen ders anlatırken hiç zorluk yaşamaz.

3. Önceliğiniz Asla Para Olmasın

Öğretmen seçerken paradan önce dikkat etmeniz gereken başka konular bulunmaktadır. Ücreti düşük olduğu için öğretmen tercih etmek oldukça yanlış bir davranıştır. Önceliğiniz öğretmen ve öğrenci arasındaki uyum ve öğretmenin ders anlatma yetenekleri olmalıdır.

4. Okul Müfredatına Bağlılığını Kontrol Edin

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı müfredatta belirli aralıklarla güncellemeler yapmaktadır. Özel ders vermek isteyen öğretmenlerin bu güncellemeleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenciyi bilmesine gerek olmayan bir konu ile sıkabilir.

5. Öğretmenden Doküman Kullanmasını İsteyin

Ders veren öğretmenin doküman kullanması oldukça önemlidir. Doküman kullanımı ile öğrencinin derste not tutma ihtiyacı minimuma inecektir. Doküman üzerinden ders anlatımı öğrenci tekrar yaparken de oldukça işine yarayacaktır.

özel ders süreci

6. Öğretmenin Ulaşılabilirliğini Sorgulayın

Öğrencinin ders bittikten sonra öğretmenine ulaşması oldukça önemlidir. İki ders arasında öğrendiklerine çalışan öğrenci takıldığı yerler olduğunda bunu öğretmenine sorarak gidermelidir. Ayrıca öğretmen öğrencisini harici olarak da kontrol etmeli ve yardımcı olmalıdır. bu gibi sebeplerden dolayı öğretmenin ulaşılabilir olması oldukça önemlidir.

7. Deneme Dersi Almadan Anlaşmayın

Bir öğretmen bulduğunuzda öğretmen ile öncelikle deneme dersi için anlaşmak en doğru yoldur. Bu sayede öğrenci öğretmeni hakkında fikir sahibi olabilir. Deneme dersinden memnun kalınmadığında öğretmen ile yolları ayırmak en doğru karardır. Aksi takdirde hem boş yere ücret ödenmiş olacak hem de dersten bir yarar sağlamak oldukça zor olacaktır.

8. Öğretmenin Referanslarını Araştırın

Öğretmenin daha önce ya da mevcut özel ders verdiği öğrenciler ile iletişime geçmek öğretmen hakkında bilgi sahibi olmanın bir başka yoludur. Bu sayede öğretmeni daha iyi tanıyabilir, hakkında yapılan yorumları görebilir ve öğretmen seçimi yaparken bu bulguları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Alanında uzman binlerce öğretmenin bulunduğu, her gün yüzlerce ders gerçekleşen Öğretmen Tercihim'e kayıt olun. İster öğretmen, ister öğrenci olarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayın.

9. Öğretmenin Nitelikli Olmasına Dikkat Edin

İster öğretmen ister üniversite öğrencisi olsun öğretmenin nitelikli olması oldukça önemlidir. Nitelikli bir öğretmen öğrencisine öğretmek istediğini kolaylıkla aktarabilir. Bu sayede öğrencinin dersten aldığı verim oldukça artar.

10. Programı Öğrenciye Göre Yapmasına Dikkat Edin

Özel ders sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de öğrencinin rahat ettiği saatlerde dersin gerçekleşmesidir. Bu sayede öğrenci dersten aldığı verimi artırabilir. Öğretmen ve öğrencinin özel ders için mükemmel zamanı seçmesi, ayrıca dersi daha eğlenceli hale getirecektir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Murat hoca 03-12-2020 00:39:12

Bende bu sitede özel ders vermek istiyorum ne yapmam gerek?

Cevapla
ÖğretmenTercihim 04-12-2020 15:05:42

Kayıt ol kısmından öğretmeni seçerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz Murat Bey

Öğrenci Koçluğu Eğitmenleri

İlan Detayları