Kapat
Tyt Matematik Konuları ve Tyt Matematik Soru Dağılımı 2022 TYT Matematik konuları ve Soru Dağılımı Tablosu güncel olarak yer verilmiştir. Ücretsiz Çalışma PDF'i ile çalışmalarınıza hız verebilirsiniz. Öğretmen Tercihim 1521 Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) textual 2020-11-11 2021-11-25 /uploads/5529077.webp /uploads/5529077.webp
tyt-matematik-konuları
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
11-11-2020 12 7 dakika

Tyt Matematik Konuları ve Tyt Matematik Soru Dağılımı

İçerikler
 • 2022 TYT Matematik Konuları
 • 2022 TYT Matematik Soru Dağılımı
 • 2022 TYT Matematik Sınavında Başarıya Ulaşmanın 4 Yolu
 • TYT Matematik Konuları Hakkında Sık Sorulan Sorular

2022 TYT Matematik Konuları

Matematik TYT konuları toplam 40 soru olup öğrenciler 21 Konu başlığından sorumlu olacaktır. 21 konudan sorumlu olmanız her konudan soru çıkacak anlamına gelmemektedir. Matematik TYT konuları sınavının genel hatlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aşağıda verilimş olan konu başlıkları 2021 TYT Matematik konuları ve 2022 TYT Matematik konu başlıklarlarının harmanlanmasından oluşmaktadr.

 • 1. Dereceden Denklemler
 • Temel Sayılar
 • Olasılık
 • Sayı Basamakları
 • Binom
 • Rasyonel Sayılar
 • Kombinasyon
 • Ondalık Sayılar
 • Permütasyon
 • Basit Eşitsizlikler
 • Fonksiyonlar
 • Mutlak Değer
 • Kümeler
 • Üslü Sayılar
 • Problemler
 • Köklü Sayılar
 • Oran-Orantı
 • Çarpanlara Ayırma
 • Denklem Çözme
 • Bölme-Bölünebilme
 • Ebob-Ekok

 

2022 TYT Matematik Soru Dağılımı

Üniversite sınavlarında Matematik dersinde sorulan soruların yıllara göre dağılımı siz değerli öğrencilerimiz için aşağıda tablo olarak hazırlanmıştır. Tabloyu kullanarak hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Konu Adı 2017 2018 2019 2020 2021
Temel Kavramlar ve İşlem Yeteneği 3 1 2  4 1
Sayı Basamakları 2 2  2 1
Bölme ve Bölünebilme 1  1  1
EBOB-EKOK  –  –
Rasyonel Sayılar 2 1 3  1 3
Basit Eşitsizlikler 1 1  – 1
Mutlak Değer 1 1 1  1 1
Üslü Sayılar 2 2 2  1  1
Köklü Sayılar 3 3 1  1  1
Çarpanlara Ayırma 1 1 1  –  –
Denklem Çözme 1 1  1  –
Oran-Orantı 1  – 1
Problemler 13 10 10  12 13
Kümeler 1 2 1  1  1
Fonksiyonlar 1 1 1  2  2
Permütasyon-Kombinasyon 1 1  1 2
Olasılık 1 1 1  1  1
İstatistik 1 2  1  –
Polinomlar 1 1  –  –
Toplam 33 29 29 30 30

2022 TYT Matematik Ücretsiz PDF İndir

TYT Matematik konuları çalışırken kullanabileceğiniz PDF ile derslerinizi ve çalışmalarınızı kontrol etmek, düzene koymak oldukça kolaylaşacaktır. Hemen konu takip PDF'ini indirmek için;

www.ogretmentercihim.com/pdf/tytmatematikcalisma.pdf

2022 TYT Matematik Soru Dağılımları yukarıdaki gibiydi. 2021 TYT Matematik Soru Dağılımı ile arasında çok büyük bir fark bulunmamaktadır. 2021 TYT Matematik konuları genel hatları 2022 TYT Matematik konuları göre konu bazlı birkaç soru sayısında değişimi olmaktadır.

   Siz de hemen özel ders almak ister misiniz?     

 

2022 TYT Matematik Sınavında Başarıya Ulaşmanın 4 Yolu

Öncelikle TYT konuları Matematik’ te alt yapınızın iyi olması gerekmektedir. Temel Matematik için günlük ortalama 3 saat sadece matematik dersine çalışma yapmalısınız. Ders çalışmalarında ilk olarak konulara çalışmalısınız. Ardından konularla ilgili soruları yaparak konuları pekiştirmeniz gerekmektedir. TYT Matematik konularına çalışma yaptıktan sonra TYT Matematik deneme alıp çözün. Çalıştığınız konuların denemelerini çözerek anlamadığınız konuları not alıp tekrardan o konulara göz gezdirmeniz lazım.

Bu çalışma düzenini günlük rutin haline getirdiğiniz taktirde artık TYT Matematik konuları üzerinde yüksek net çıkarmamak için hiçbir nedeniniz bulunmamaktadır. Yaptığınız bu günlük çalışma rutini sizlere nerelerde hata yaptığınızı gösterecek, konular üzerinde nasıl çalışma yapacağınızı gösterecektir.

Ayrıca sınav tarihi yaklaşmaya başladığından çıkmış sorular çözmekte yararınıza olacaktır. TYT konuları matematik çıkmış sorular çözülerek soru mantığı kavranabilir.

1. Matematik, Aktif Öğrenmeyi Gerektirir

Sözel derslerden farklı olarak, sadece dinleyerek, okuyarak matematikte başarılı olamazsınız. Matematik sürekli çalışmayı gerektirir. Kendinizi matematikte geliştirmek için sürekli test çözmeniz gerekmektedir. Eğer öğretmenler tarafından verilen ödevlerinizi yapmazsanız veya testlerinizi çözmezseniz. Matematikte başarılı olma ihtimaliniz azalacaktır.

Öğretmen Tercihim'de bulunan Rehber Matematik öğretmenleri ile iletişime geçebilirsiniz. Rehber matematik öğretmeni ile özel ders gerçekleştirin ya da öğretmen ile kendiniz içn çalışma programı oluşturun. Rehber Matematik öğretmenleri Öğretmen Tercihim'de binlerce bulunmaktadır. Size ve bütçenize uygun olan eğitmeni anında bulabilirsiniz. Öğretmenleri 2021 TYT Matematik sınava giren öğrenciler beraber çalışarak onlara yardımcı olup istedikleri bölümleri kazanmasını sağlamıştır.

Bazı insanlar TYT AYT Matematik konuları için birçok aday iyi olmadıklarını düşünüyor. Deneyimlerimiz, çoğu insanın matematik yapabildiğini gösteriyor, ancak çoğu insanın matematikte yetkin olmak için gerçekten çalışması gerekiyor. Dönem sonunda bir tarih sınavı için birkaç saat çalışmak genellikle yeterli olsa da, matematik rutin çalışma, günlük öğrenmeyi gerektirir. Matematikte başarılı olmak isteyen her öğrenci elinden geleni yapmalı, çok çalışmalıdır

2. Matematik Birikim Gerektirir

Matematik TYT konuları dersindeki birçoğu bir birbiriyle bağlantılıdır. Öğrendiğiniz her konu daha sonra öğreneceğiniz konularda karşınıza çıkacaktır. Örneğin İntegral öğrenebilmek için çok iyi Türev bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle öğrencilerin konuları çok iyi takip etmesi gerekmektedir. Öğrenciler kaçırdıkları konulardan matematik özel ders alarak aradaki farkı kapatabilirler.

Okulda ilerledikçe, bir matematik sınıfının diğerine dayandığını da göreceksiniz.

3. İlkelere Odaklanın

Matematik öğrenebilmek için belirli ders çalışma kurallarına uymanız gerekmektedir. Matematik çalışırken ezber yapmanız yararınıza olmayacaktır. Sürekli farklı soru kalıpları yaparak formüllerin tüm kullanım şekillerini görebilir, bu tarz sorularla formülleri pekiştirebilirsiniz.

4. Hedef Belirleyin

TYT Matematik konuları çalışmaya başlamadan kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Belirlediğiniz hedeflere ders süreci boyunca ulaşmaya çalışın. Bu sayede bir çalışma düzeni kurabilirsiniz. Bu hedefler kısa süreli, uzun vadeli olmalıdır. Belirlediğiniz bu hedefleri belirli tarihlerde kontrol edin. Ne kadar ilerlediğinizi görebilirsiniz.

TYT Matematik Konuları Hakkında Sık Sorulan Sorular

2022 TYT Ne Zaman?

2022 YKS’nin 1. oturumu olan TYT sınavı 18 Haziran 2022 tarihinde yapılacaktır. Sınava girecek olan aday öğrencilerin sınav saatinden en az 30 dakika önce sınav yerinde olmaları gerekmektedir. Sınav girişi ile ilgili daha detaylı bilgi için ÖSYM 'nin sitesine göz atabilirsiniz.

TYT Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır?

TYT sınavına başvuru için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. 1. yol E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. 2. yol ise başvuru merkezine giderek TYT sınavına başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

TYT Kaç Ayda Biter?

TYT (Temel Yeterlilik Testi) 4 ile 5 ay arasında tamamlanmaktadır. AYT (Alan Yeterlilik Testi) daha uzun bir zaman almaktadır.

TYT Temel Kavramlardan Kaç Soru Çıkıyor?

Temel kavramlar konusundan 2021 yılında toplamda 1 adet soru çıkmıştır.

TYT sınavı hakkında daha detaylı bilgiyi sizler için oluşturduğumuz TYT konuları ( www.ogretmentercihim.com/blog/tyt-konulari ) içeriğimizde bulabilirsiniz.

TYT sınavına hazırlanırken ÖSYM’nin tarafından sorulan soruların tarzlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için ÖSYM’nin yaptığı daha önceki sınavlar deneme olarak çözülüp tespit edilen eksiklerin acilen giderilmesi gerekmektedir. Bir matematik problemini çözmek için kullanılan birçok yöntem, diğer matematik problemlerini çözmek için kullanılabilir.

Dilerseniz ders almak istediğiniz konu üzerinde bir özel ders ilanı oluşturun öğretmenler size 24 saat içinde ulaşsın. Dilerseniz istediğiniz özel ders alanında öğretmenlerden özel ders talebinde bulunun. Öğretmen Tercihim' de Matematik TYT, AYT konularına yönelik özel ders veren binlerce öğretmen bulunmaktadır.

 

Öğretmen Tercihim ailesi olarak şimdiden başarılar dileriz.

Yorumlar
Çınar
20-10-2021
2022 TYT Matematik konuları ve soru dağılımı tablosunu detaylı olarak vermeniz etkili olmuş.
Ozan
20-10-2021
2022 TYT Matematik konuları ve soru dağılımının yanında ücretsiz matematik pdf vermeniz işime yaradı.
Atakan
20-10-2021
2022 TYT Matematik Soru Dağılım Tablosu detaylı verildiği için çok işime yaradı.
Saffet
20-10-2021
2022 TYT Matematik konuları çok karmaşık geldi.
Kaan
31-08-2021
TYT Matematik en çok çıkan konular bence problemler
Tarık
31-08-2021
TYT Mat konuları bence geçmiş yıllara göre kolay olacak.
Gaye
31-08-2021
AYT Matematik konuları ile birbiri ile bağlantılı bence konuları
Funda
31-08-2021
TYT Matematik konuları için ayırdığım zaman aralığı 3 ay içinde bitirmek. Bitirdikten sonra düzenli olarak tekrar etmeye başlıyacağım
Berk
31-08-2021
Kasım ayına kadar tyt matematik konularını bitirmeyi hedefliyorum. Düzenli bir çalışma rutini oluşturarak bitireceğime eminim.
Lale
31-08-2021
1. dönemin sonuna kadar tyt matematik konusunu bitirmeyi hedefiliyorum.
Safa
31-08-2021
Konuların güncel olması bu yıl ki tyt için çıkartacağım çalışma programında yardımcı olacak
Derya
31-08-2021
TYT Matematik konuların da eksiklerimin olduğunun farkında vardım bir an önce eksiklerimi kapatmaya çalışacağım
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) Eğitmenleri
Öğretmen Profil Resmi
MERVE ŞANLI Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) GAZİANTEP / ŞEHİTKAMİL
Ders Ücreti:
45₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Sjsjajs Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) HATAY / İSKENDERUN
Ders Ücreti:
100₺
Öğretmen Profil Resmi
Tahir Demir Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) KONYA / KARATAY
Ders Ücreti:
80₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
İbrahim Mutlu Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) KOCAELİ / GEBZE
Ders Ücreti:
100₺ - 120₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Muhammed Vergili Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) EDİRNE / Belirtilmedi
Ders Ücreti:
50₺ - 60₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
YUNUS EMRE AKÜREK Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) BİTLİS / MERKEZ
Ders Ücreti:
100₺ - 125₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Pelin ÖGEL Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ESKİŞEHİR / TEPEBAŞI
Ders Ücreti:
65₺ - 75₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Mehmet M OKTAY Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) MERSİN / AKDENİZ
Ders Ücreti:
100₺