Kapat
LGS Türkçe Konuları & Soru Dağılım Tablosu 2021 (MEB) LGS Türkçe Konuları & Soru Dağılım Tablosu 2021 (MEB) LGS Türkçe konuları ve LGS Türkçe soru dağılımı hakkında bilgiler yer almakta olup çalışma planı PDF şeklinde verilmiştir. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / LGS Türkçe Konuları & Soru Dağılım Tablosu 2021 (MEB)

LGS Türkçe Konuları & Soru Dağılım Tablosu 2021 (MEB)

LGS Türkçe Konuları & Soru Dağılım Tablosu 2021 (MEB)

2021 LGS Türkçe konuları belli olmaya başladı. 2021 yılında gerçekleşecek olan LGS Türkçe konuları ve soru dağılımlarını içeren bu yazımızın öğrencilere yararlı olacağını düşünmekteyiz.

Lgs Türkçe Konuları

LGS (Liselere Geçiş Sistemi), sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşmakta olup toplam 60 soruyu içermektedir. Sınav süresi 90 dakika olan bu sınavda öğrenciler, 6.sınıf, 7.sınıf ve 8.sınıf müfredatında olan konulardan sorumlu olacaktır.

2021 LGS Türkçe Konuları

2021 LGS Türkçe konularını derlediğimiz listemiz aşağıdadır:

 •  Fiilimsiler
 • Sözcükte Anlam
 • Deyimler ve Atasözleri
 • Söz Sanatları
 • Cümlede Anlam
 • Parçada Anlam
 • Cümlenin Ögeleri
 • Noktalama İşaretleri
 • Metin Türleri
 • Fiilde Çatı
 • Cümle Türleri
 • Yazım Kuralları
 • Anlatım Bozukluğu
 • Sözel Mantık / Görsel Okuma

Lgs Türkçe Konuları

Yukarıda yer verilen LGS Türkçe konuları MEB tarafından bildirilmiştir. Konularda hiçbir değişikliğin olmadığı, öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olacağı görülmektedir.

2021 LGS Türkçe Soru Dağılımı

LGS Türkçe bölümünde 20 adet soru bulunmaktadır. Bu sorular Türkçe dil bilgisi konuları ve anlamaya dayalı konuları içermektedir. Daha verimli bir çalışma için konu çalışmalarınızın hemen ardından yapacağınız soru çözümlerinin size çok yararı olacaktır. Özellikle Türkçe dil bilgisi konuları için Türkçe konu anlatımı kitaplarından ya da eğitim videolarından yararlanabilirsiniz. Anlamaya yönelik sorular için ise düzenli olarak kitap okumanız sizi geliştirecektir.

Konular 2018 2019 2020
Fiilimsiler 1 1 1
Sözcükte Anlam 2 2 1
Deyimler ve Atasözleri 1
Söz Sanatları 1
Cümlede Anlam 2 2 2
Parçada Anlam 8 3 4
Cümlenin Öğeleri 1
Noktalama İşaretleri 1 1 1
Metin Türleri 1 1 2
Fiilde Çatı
Cümle Türleri 1 1 1
Yazım Kuralları 1 1 1
Anlatım Bozukluğu 1 1
Sözel Mantık / Görsel Okuma 1 7 7
Toplam 20 20 20

Türkçe konularını iyi bir şekilde öğrenmeniz, sonraki çalışma aşamaları için önemli bir rol oynamaktadır. Konuya olan hakimiyetiniz iyi olmalıdır. Konu öğreniminden sonra değerlendirme yapmalısınız.

Konuyu tam olarak anladığınızdan emin olmalısınız ki bir süre sonra anlamadığınızı farkettiğinizde tekrar o konuya dönmek zorunda kalmayın. Bu size zaman kaybettirecektir. Bu yüzden her konu çalışması bittiğinde kendinizi değerlendirin, ne öğrendiğinizi kendinize sorun.

Lgs Türkçe Konuları

 Bilginin kalıcılığını artırmak için düzenli olarak test çözmeniz ve ders tekrarı yapmanız gerekmektedir.

Hangi yıllarda hangi konulardan kaç soru çıktığını bilmeniz, dersi analiz ederek çalışmanızı sağlayacaktır. LGS Türkçe konuları soru dağılımı sayesinde LGS Sınavında hangi üniteler çıkacak, LGS' de konulara göre soru sayısı gibi aklınızda olan bütün soruların cevabını almış olacaksınız.

Lgs Türkçe Konuları

2021 LGS Türkçe soru dağılımı için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz: Hangi yıllarda hangi konulardan kaç soru çıktığını bilmeniz, dersi analiz ederek çalışmanızı sağlayacaktır. LGS Türkçe konuları soru dağılımı sayesinde; LGS Sınavında hangi üniteler çıkacak, LGS' de konulara göre soru sayısı gibi aklınızda olan bütün soruların cevabını almış olacaksınız.

LGS' ye Öğretmen Tercihim ile Hazırlan

Alanında uzman on binlerce öğretmenin özel ders verdiği Öğretmen Tercihim'i sende hemen ziyaret et. LGS dersleri ile ilgili dilediğin öğretmenden özel ders al. Sınavda başarıyı yakala.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Fahriye 26-03-2021 10:51:55

LGS Türkçe Konuları için çocuğumu çalıştırıyorum. Konu bakımından detaylı bir yazı olmuş teşekkürler

Cevapla
ÖğretmenTercihim 29-03-2021 11:35:57

Merhaba, Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Sınavda çocuğunuza başarılar.

Zeynep 24-05-2021 10:49:10

LGS Türkçe konularını böyle açıklayıcı verdiğiniz için teşekkürler

Cevapla
ÖğretmenTercihim 24-05-2021 12:48:59

Biz teşekkür ederiz Zeynep, Başarılar dileriz

Türkçe Eğitmenleri

İlan Detayları