tyt-cografya-konulari

2021 TYT Coğrafya konuları şekillenmeye başladı. Öğrencilerin zorlandığı derslerden biri olan Coğrafya’da sizi başarıya ulaştıracak püf noktaları ve soru dağılımını içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Toplam 5 soru sorulan TYT Coğrafya sınavında konu dağılımını bilmek sınava hazırlanırken size oldukça kolaylıklar sağlayacaktır.

Coğrafya Konular

YKS Hakkında Bilgiler

İlk olarak 2017-2018 yılında uygulanmaya başlanan YKS, YGS ve LYS’nin yerine gelmiştir. YGS ve LYS’ye göre bazı farklılıklar bulunduran YKS üç oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum olan TYT (Temel Yeterlilik Testi) öğrencilerin lise 1 ve lise 2’de gördüğü derslerden oluşan konulardan soru gelmektedir.

2021 TYT Coğrafya Konular

İkinci oturum olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavında ise öğrenciler lisede seçtikleri alanlardan sorumlu olacaktır. Toplam 160 sorudan oluşan AYT sınavında öğrencilere 180 dakika süre verilecektir.

TYT sınavından bir gün sonra yapılır.

Üçüncü ve son oturum olan YDT (Yabancı Dil Testi) ise genelde lisede yabancı dil alanını seçmiş öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Genelde AYT sınavı ile aynı gün öğleden sonra yapılır.

TYT Nedir?

TYT (Temel Yeterlilik Testi) YKS’nin ilk oturumudur. Üniversiteye yerleşmek isteyen tüm adayların girmesi gereken sınav olan TYT sınavında adaylara toplam 120 soru sorulmaktadır. Adaylara 120 soru için 135 dakika süre verilmektedir.

2021 TYT Coğrafya Konular

40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler sorusuyla karşılaşacak öğrenciler düzenli çalışma ve program ile sınavda kolayca başarıya ulaşacaklardır.

TYT Ne Zaman?

2021 TYT sınavı 26.06.2021 tarihinde yapılacaktır. Sınava 15 dakika kala sınav binasına öğrenciler alınmayacaktır. Öğrencilerimizin bu süreye dikkat etmeleri gerekmektedir.

TYT Coğrafya Konuları

2020 TYT Coğrafya konuları ile aynı konulardan sorumlu olacak öğrenciler konulara dikkatli çalışmaları halinde başarıya ulaşacaklardır. Özellikle eşit ağırlık alanında sınava hazırlanan adaylar için oldukça önemli olan TYT Coğrafya konu dağılımı siz değerli öğrencilerimiz için aşağıda paylaşılacaktır.

TYT Coğrafya konuları;

 • Doğa ve İnsan
 • Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
 • Coğrafi Konum
 • Harita Bilgisi
 • Atmosfer ve Sıcaklık
 • İklimler
 • Basınç ve Rüzgarlar
 • Nem, Yağış ve Buharlaşma
 • İç Kuvvetler / Dış Kuvvetler
 • Su – Toprak ve Bitkiler
 • Nüfus
 • Göç
 • Yerleşme
 • Türkiye’nin Yer Şekilleri
 • Ekonomik Faaliyetler
 • Bölgeler
 • Uluslararası Ulaşım Hatları
 • Çevre ve Toplum
 • Doğal Afetler
Coğrafya Konular

Yukarıda verilen konulara düzenli çalışan bir öğrenci için başarı kaçınılmaz olacaktır. TYT Coğrafya en çok çıkan konular da yukarıda verilen listenin içinde bulunmaktadır. Öğrencilerin düzenli ders çalışmayı bitirdikten sonra TYT coğrafya soruları çözmeleri avantajlarına olacaktır. Soru çözmek konuların pekiştirilmesini kolaylaştıracaktır.

Aşağıda bulunan linkten TYT Coğrafya PDF indirebilir, konu takibini daha iyi yapabilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/pdf/tytcografyacalisma.pdf

TYT Coğrafya Konuları Soru Dağılımı

TYT sınavında Coğrafya dersinde sorulan soruların geçmiş yıllara göre dağılımı siz değerli öğrenciler için aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır. Öğrenciler aşağıda verilen soru dağılımı tablosunu kullanarak bir çalışma programı oluşturabilirler. Tabloya göre oluşturulan program sayesinde öğrenciler nelere çalışması gerektiğini bilecektir.

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
Doğa ve İnsan 1 1 1 1 1
Dünya’nın Şekli ve Hareketleri 1
Coğrafi Konum 1 1
Harita Bilgisi 1 1 1 1
Atmosfer ve Sıcaklık 1
İklim Bilgisi 1 1 3 2 1 4
iç ve Dış Kuvvetler 1 1 1 2 3
Nüfus ve Yerleşme 1 2 1 2 3 2
Türkiye’nin Yer Şekilleri 1
Ekonomik Faaliyetler 1 1 1
Bölgeler 1 1 2 1 2
Uluslararası Ulaşım Hatları 1 1 1
Doğal Afetler 1 1 1 1 1
SORU SAYISI 5 5  5 12 12 12 12

Yukarıda verilen soru dağılımına göre ders çalışan öğrenciler düzenli TYT Coğrafya konuları test çözerek ve TYT Coğrafya deneme çözerek başarıya ulaşabilirler.

Ayrıca ÖSYM’nin geçmiş yıllarda yaptığı TYT Coğrafya çıkmış sorular çözülerek ÖSYM’nin soru tarzı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Coğrafya Konular

TYT’ye Öğretmen Tercihim ile Hazırlan

Alanında uzman binlerce eğitmenin bulunduğu Öğretmen Tercihim’e kayıt ol. İster Coğrafya ister Matematik gibi yüzlerce branştan özel ders veren öğretmenlerden ders talep et. Özel ders almaya başla.

2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM-YÖK) 2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM-YÖK)

2021 TYT Coğrafya konuları şekillenmeye başladı. Öğrencilerin zorlandığı derslerden biri olan Coğrafya’da sizi başarıya ulaştıracak püf noktaları ve soru dağılımını içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Toplam 5 soru sorulan TYT Coğrafya sınavında konu dağılımını bilmek sınava hazırlanırken size oldukça kolaylıklar sağlayacaktır.

Öğretmen Tercihim Öğretmen Tercihim