ayt-cografya-konulari

2021 AYT Coğrafya konularını sizler için derledik. AYT Coğrafya bölümde hangi konulardan sorumlu olacağınız. Hangi konulardan kaçar adet soru sorulacağı tablo halinde bulunmaktadır. AYT Coğrafya konularına nasıl çalışacağınız hakkında bir fikriniz yok ise bloğumuz içinde yer verdik.

İçerik Başlıkları:

AYT Nedir?

2021 AYT sınavı YKS’ nin 2. oturum sınavı olarak adlandırılır. ÖSYM‘nin yaptığı AYT sınavı alan bölümü ile alakalı sorular içermektedir. AYT sınavı baraj puanı ise 160 puandır. AYT sınavı sonucu ise genel olarak temmuz ayında açıklanmaktadır. Tercih sonuçları ise ağustos ayında açıklanmaktadır.

AYT Sınavı Ne Zaman?

AYT sınavı 27 Haziran 2021 tarihinde yapılacaktır.

AYT Coğrafya Konuları

AYT Coğrafya Konuları

2021 AYT sınavında Coğrafya dersinden öğrencilerin sorumlu olduğu konular belli olmaya başladı. Geçmiş yıllara göre çok bir farklılık göstermeyen AYT Coğrafya konularında öğrencilerin başarılı olabilmek için düzenli bir şekilde ders çalışmaları gerekmektedir. Siz değerli öğrenciler için hazırladığımız coğrafya konularını aşağıda bulabilirsiniz.

AYT Coğrafya Konuları;

 • Ekosistem
 • Doğadaki Ekstrem Olaylar
 • İlk Medeniyet ve Şehirler
 • Nüfus Politikaları
 •  Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme
 • Ekonomik Faaliyetler
 • Göç ve Şehirleşme
 • Türkiye Ekonomisi
 • Türkiye’nin Jeopolitik Konumu
 • Bölgesel Kalkınma Projeleri
 • İklim ve Yer şekilleri
 • Ülkeler Arası Etkileşim
 • Küresel ve Bölgesel Örgütler
 • Üretim Alanları ve Ulaşım Ağları
 • Bölgeler ve Ülkeler
 • Çevre ve Toplum
 • Doğal Afetler

AYT Coğrafya Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2013 2012 2011
Dünya’nın Şekli ve Hareketleri 1
Coğrafi Konum 2 1 1 4 4 4
Harita Bilgisi 1 1 2 2
İç Kuvvetler 1 1
Ekosistem 2 3 3 3 2 2
İlk Medeniyet ve Şehirler 2 1 1 2
Nüfus Politikaları 2 1 1 4 1 3 3 1 2
Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme 1 4 3 1 2 2 2 1
Ekonomik Faaliyetler 1 1 1 1 4 1 2 2
Göç ve Şehirleşme 1
Türkiye Ekonomisi 2 2 3 5 5 8 2 8 10
Türkiye’nin Jeopolitik Konumu 1 2 3 2
Bölgesel Kalkınma Projeleri 1 1 1 2
İklim ve Yer şekilleri 3 1 1 5 2 5 5 7 6
Küresel ve Bölgesel Örgütler 1 2
Ülkeler Arası Etkileşimler 1 1 1 1
Üretim Alanları ve Ulaşım Ağları 1 1 1 1 1 2
Bölgeler ve Ülkeler 2 1 1 8 7 3 6 6 7
Çevre ve Toplum 3 5 9 4 6 2 2
Doğal Afetler 1 1 4 2 2
SORU SAYISI 17 17 17 38 38 38 38 40 40

Bitirmiş olduğunuz kitapları aşağıda bulunan pdf’e işleyebilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/pdf/aytcografyacalisma.pdf

Coğrafya Çalışmanın En Etkili 2 Yolu

İki tür coğrafya vardır: fiziksel coğrafya ve beşeri coğrafya. Fiziksel coğrafya, iklim ve hava sistemleri, kaya oluşumları, okyanuslar ve tektonik plakaların değişmesi dahil olmak üzere dünyanın fiziksel özelliklerinin ve süreçlerinin incelenmesidir. Öte yandan insan coğrafyası, insan toplumlarını – nasıl oluştuklarını, nasıl işlediklerini ve gelişmek ve hayatta kalmak için karşılaştıkları mücadeleleri – inceler. Çoğu öğrencinin lise veya üniversite kariyerlerinde bir noktada okuyacakları coğrafya dalı fiziksel coğrafyadır.

Coğrafya kpss

Coğrafya genellikle tarih ve ekonomi araştırmalarına geçer. Dünyanın coğrafi özelliklerinden hangisi (dağlar, nehirler, doğal kaynaklar vb.) İnsan yerleşimini ve göçünü etkiledi? Hangi tarihsel olaylar insanların belirli bölgelere yerleşmesine ve yerleşmesine neden oldu? Bu insanlar nasıl geçimini sağlıyor? Bu bölgelerde hangi ürünler yetişiyor? Bu bölgelerin desteklediği başlıca endüstriler nelerdir? Coğrafya okurken, bu soruları ve daha fazlasını cevaplamaya çalışacaksınız.

Aşağıda, coğrafyayı daha etkili ve verimli bir şekilde çalışmanıza ve öğrenmenize yardımcı olacak ipuçlarını, becerileri ve stratejileri keşfedeceğiz.

1. Hafıza tekniklerini kullanın.

Dünyamız 5 okyanus, 7 deniz, 7 kıta, 179 büyük nehir, 196 ülke, 300’ün üzerinde dağ sırası, 1.720 il ve 4.416 tanınmış şehre ev sahipliği yapmaktadır. Coğrafi açıdan bakıldığında, dünya insan vücudu kadar karmaşıktır. Neyse ki, bir coğrafya öğrencisi olarak, yaşadığınız dünyanın her yönünü ezberlemeniz gerekmeyecek, ancak çok şey öğrenmeniz gerekecek. Aşağıdakiler, yüzlerce coğrafi olguyu ve özelliği ezberlemenize ve hatırlamanıza yardımcı olabilecek stratejilerdir.

2021 KPSS coğrafya'da çıkacak konuları

Anımsatıcı Aygıtlar

Anımsatıcı aygıtlar, insan zihninin yeni veya aşina olmayan bir şeyi tanıdık bir şeyle ilişkilendirmesini sağlayan bir ilişkilendirme biçimidir. Anımsatıcı araçlar genellikle öğrenciler tarafından belirli gerçekleri ve ayrıntıları hatırlamak için kullanılır. Ayrıca, büyük bilgi ve veri listelerini ezberlemede çok etkilidirler.

Anımsatıcı cihazlar, bilgileri kısa cümleler, kafiyeli kelimeler veya aşina olabileceğiniz başka herhangi bir şeyle ilişkilendirerek çalışır – örneğin, tanıdık bir şarkı. Aslında müzik, şehirler, eyaletler ve hatta ülkeler de dahil olmak üzere büyük coğrafi bilgi listelerini ezberlemek için en güçlü anımsatıcı araçlardan biridir. Dünyadaki 196 ülkenin tamamını ezberlemek ve onları asla unutmamak mı istiyorsunuz? İmkansız diyorsun? Sadece mümkün değil, müziğin anımsatıcı bir araç olarak kullanılması aslında oldukça kolay.

Bilgiyi organize edin

Organizasyon, bilgileri, özellikle coğrafi bilgileri hatırlamanın anahtarıdır. Hatırlamak istediğiniz bilgileri mantıksal kategoriler halinde düzenleyin. Bu, hafızanızı artırmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, dünyadaki başlıca nehir yollarını ezberlemeye çalışıyorsanız, kıtaların düzenlediği nehirleri ezberlemeyi düşünebilirsiniz. Kıtaları hatırlamak çok kolay. Her kıta için nehirleri ezberledikten sonra, tüm dünyadaki başlıca nehir yollarını bileceksiniz.

kpss konuları

Bilgileri görselleştirin

Çoğumuz için, bir resmin ayrıntılarını (gördüklerimizi) hatırlamak bir dersin ayrıntılarını (duyduklarını) hatırlamaktan çok daha kolaydır. Görselleştirme, hemen hemen her konuyu incelerken kullanılabilecek bir ezberleme stratejisidir, ancak coğrafya çalışırken özellikle etkilidir. Görselleştirme iki şekilde uygulanabilir. Öncelikle zihninizde soyut bir kavramla ilgili imgeler oluşturarak uygulanabilir. İkincisi ve daha da önemlisi coğrafi bilgileri konum, boyut ve şekil ile ilişkilendirerek uygulanır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 50 eyaletin tamamını öğrenmek, bir harita üzerinde konumlarını ezberlerken ve bunları şekil ve boyutlarıyla ilişkilendirirken yazılı bir listeyi ezberlemeye çalışmaktan çok daha kolaysa.

kpss cografya konuları

Sık Gözden Geçirme

Coğrafya dersinizde başarılı olmak istiyorsanız, notlarınızı sık sık gözden geçirmeniz önemlidir. Hafızayı saklama ve hatırlamanın anahtarlarından biri, sınavlarınızdan haftalar önce notlarınızı ve diğer çalışma materyallerini tutarlı bir şekilde gözden geçirmektir. Coğrafya, öğrencilerin ders çalışmayı sevdikleri sınıflardan biridir. Bir ülkedeki tüm eyaletleri bir gecede ezberlemek mümkündür, ancak bilgiler testinizden çok uzun süre sonra size kalmayacaktır. Bilgileri kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğe taşımak için, sık sık gözden geçirme gereklidir.

coğrafya kpss konuları

2. Konuları Ertelemeyin.

Coğrafya öğrenme konusunda ciddiyseniz, ertelemeyin ve tıka basmayın. Öğrencilerin coğrafya çalışmalarını sınavdan önceki güne kadar ertelemeleri çok cazip geliyor. Coğrafya, sınavdan önceki gün tıkanmanın işe yarayabileceği bir konudur – kısa vadede. Ezberlemede iyiyseniz, çok sayıda coğrafi bilgiyi bellek tekniklerini kullanarak kısa sürede ezberlemek mümkündür. Sıkışıklığın dezavantajı, tipik olarak elde edilen bilgilerin yalnızca birkaç gün veya en fazla birkaç hafta kalmasıdır. Coğrafyayı gerçekten öğrenmek istiyorsanız, derse katılın, düzenli notlar alın, notlarınızı dönem boyunca sık sık gözden geçirin ve çalışmalarınızı son dakikaya bırakmayın.

Sizde hemen https://www.ogretmentercihim.com/ adresini ziyaret edin. Alanında uzman yüzlerce Coğrafya öğretmeninden ister online ders, ister yüz yüze özel ders alın. Kendinizi geliştirmeye başlayın.

2021 AYT COĞRAFYA KONULARI ve SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK) 2021 AYT COĞRAFYA KONULARI ve SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK)

2021 AYT Coğrafya konularını sizler için derledik. AYT Coğrafya bölümde hangi konulardan sorumlu olacağınız. Hangi konulardan kaçar adet soru sorulacağı tablo halinde bulunmaktadır. AYT Coğrafya konularına nasıl çalışacağınız hakkında bir fikriniz yok ise bloğumuz içinde yer verdik.

İçerik Başlıkları: