Kapat
2021 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılım Tablosu 2021 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılım Tablosu AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları sizler için hazırladık. 2021 AYT Biyoloji konuları, 2020 AYT biyoloji sınavdan çıkartılan konular nelerdir? Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / 2021 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılım Tablosu

2021 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılım Tablosu

2021 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılım Tablosu

2021 AYT Biyoloji konuları artık belli olmaya başladı. Özellikle sınavların yaklaşmasından dolayı öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında "2021 AYT konuları" geliyor.

Özellikle Tıp fakültesi, Diş Hekimliği fakültesi ve Eczacılık fakültesine yerleşmek isteyen öğrencilerimizin oldukça yüksek netler yapması gereken AYT Biyoloji konularını sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

İçeriğimizdeki başlıklara kısaca göz atalım.

 • AYT Biyoloji Konuları
 • AYT Biyoloji Soru Dağılımı
 • Biyoloji Dersinde Başarılı Olmak İçin İzlemeniz Gereken 8 Yol
 • Biyoloji Dersini Öğretmen Tercihim ile Halledin

AYT Biyoloji Konuları

2021 yılında yapılacak olan AYT sınavında Biyoloji dersi konuları belli olmaya başladı. Sınava hazırlanan siz değerli öğrencilerimizin hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmeniz avantajınıza olacaktır. Şimdi 2021 AYT Biyoloji konuları nelerdir? Hep beraber göz atalım.

ayt biyoloji konu başlıkları

 • Sinir Sistemi
 • Canlılar ve Çevre
 • Endokrin Sistem
 • Bitki Biyolojisi
 • Duyu Organları
 • Hücresel Solunum
 • Destek ve Hareket Sistemi
 • Fotosentez ve Kemosentez
 • Sindirim Sistemi
 • Canlılık ve Enerji
 • Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi
 • Genetik Şifre ve Protein Sentezi
 • Solunum Sistemi
 • Nükleik Asitler
 • Boşaltım Sistemi
 • Komünite ve Popülasyon Ekolojisi
 • Üriner Sistem
 • Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim

AYT Biyoloji konu dağılımı yukarıda verilen konulardan oluşmaktadır. Bazı konular birbirleriyle bağlantılıdır. Düzenli çalışma ile tüm konular hakkında yeterli seviyeye gelinebilir.

AYT Biyoloji Soru Dağılımı

AYT sınavında biyoloji dersinden toplam 13 soru sorulacaktır. Sorulan bu 13 soru yukarıda belirtilen konulardan oluşmaktadır. Sorulacak 13 soru ile ilgili farklı tarzları sürekli denemeler çözerek görebilirsiniz.

ayt biyoloji soru dağılımı

AYT Biyoloji soru dağılımı sizler için aşağıda listelenmiştir.

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018
Sinir Sistemi 1
Endokrin Sistem 1 1
Duyu Organları 1
Destek ve Hareket Sistemi 1
Sindirim Sistemi 1 1
Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi 1 1 1
Solunum Sistemi 1 1
Boşaltım Sistemi 1 1
Üriner Sistem 1
Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim
Komünite ve Popülasyon Ekolojisi 2 2
Nükleik Asitler 1 1
Genetik Şifre ve Protein Sentezi 2 1 3
Canlılık ve Enerji
Fotosentez ve Kemosentez 1 1 1
Hücresel Solunum 1 1
Bitki Biyolojisi 3 2
Canlılar ve Çevre 1 1
SORU SAYISI 13 13 13

 

2020 AYT Biyolojiden Çıkarılan Konular

 1. Bitki Biyolojisi 
 2. Bitkisel Dokular
 3. Canlılık ve Çevre 

Covid-19 sebebiyle 2. dönem konularından olan  bitki biyolojisi, bitkisel dokular ve canlılık ve çevre konuları kaldırılımıştır.

 

AYT Biyoloji Ücretsiz Çalışma PDF

Aşağıda bulunan AYT Biyoloji konuları PDF'ini indirerek bitirdiğiniz konuları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

ayt biyoloji ücretsiz pdf

AYT Biyoloji konuları ile bitireceğiniz kitapları ve konuları hazırlmaış olduğumuz PDF ile tablo halinde yazabilrisiniz.

ayt biyoloji özel ders

 

Biyoloji Dersinde Başarılı Olmak İçin İzlemeniz Gereken 8 Yol

Biyoloji dersi öğrencilere Kimya ve Fizik dersinden daha kolay gelmektedir. Bu yüzden Biyoloji' yi fazla önemsemeyip genelde diğer derslere çalışırlar. Ancak bu yaptıkları büyük bir hatadır. Biyoloji dersine de diğer derslere verilen önem gösterilmelidir.

Öğrencilerin Biyoloji dersinde daha başarılı olabilmeleri için izlemeleri gereken yolları aşağıda listeledik.

1. Düzenli Ders Çalışın

Ders çalışırken belirli bir rutine sahip olun. Konu çalışmalarını belirli sıklıkta yapın. Yaptığınız çalışmalardan sonra soru çözmeyi ihmal etmeyin.

Belirli bir düzende ve doğrultuda hareket etmek sizi başarıya götürecek en kolay yoldur.

2. Çalışırken Not Almayı İhmal Etmeyin

Öğrencilerin büyük bir kısmı ders çalışırken not almıyor. Çalışırken not almak öğrendiğiniz bilgilerin hafızanızda daha kolay tutunmasını sağlayacaktır. Ayrıca düzenli not tutma alışkanlığı edinmeniz hayatınızın her yerinde işinize yarayacaktır.

3. Konu Tekrarı Yapmayı Aksatmayın

Bilgiler zaman geçtikçe unutulur. Çalıştığınız her konuyu unutmamanız için tekrar etmeniz gerekmektedir. Düzenli yapılan konu tekrarları sayesinde öğrenci öğrendiklerini kolay kolay unutmayacaktır.

4. Düzenli Kitap Okuyun

Kitap okumak her bireyin yapması gereken oldukça yararlı bir aktivitedir. Özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin sözel olarak nitelendirilen derslerde başarılı olabilmeleri için düzenli kitap okumaları gerekmektedir.

Ayrıca kitap okumak, öğrencileri sınav stresinden biraz uzaklaştıracağı için, özellikle sınava hazırlanan her öğrenci düzenli kitap okuma alışkanlığı edinmelidir.

5. Deneme Çözmeyi İhmal Etmeyin

AYT sınavında başarılı olmak istiyorsanız sık sık deneme çözmeniz gerekmektedir. Sık sık denemelere girmek problem çözme yeteneğinizi artırır. Ayrıca farklı soru tarzlarıyla karşılaştıkça gerçek sınavda başarı sağlama ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Denemelerin yanında ÖSYM AYT çıkmış sorular çözmeyi de asla ihmal etmeyin. ÖSYM' nin soru sorma mantığı hakkında bilgi sahibi olmanız sizi rakiplerinizden önde başlatacaktır.

6. Motivasyonunuzun Düşmesine Asla izin Vermeyin

Sınava hazırlanan öğrencilerde motivasyon düşüklüğü çok sık yaşanmaktadır. Öğrenci kaybettiği motivasyonunu geri kazanmasını bilmelidir. Kendini motive eden aktiviteler ile uğraşmak hem öğrencinin rahatlamasına hem de motivasyonunu daha kolay toplamasını sağlayacaktır.

Korku ve üzüntü motivasyonu oldukça düşürür.

7. Heyecanınızın Önüne Geçin

Öğrenciler ne kadar çalışsa da sınav anında yaşadığı heyecan öğrencinin bildiği her şeyi unutmasına sebep olabilir. Öğrenci sınava girerken normal bir vakitte girdiği deneme sınavına giriyormuşçasına sınava gitmelidir. Sınav anında sık sık süre kontrolü yapılmamalıdır. Süre kontrolü yapmak öğrenciyi heyecanlandırır. Bu durumda öğrenci "sınavı yetiştiremeyeceğim" duygusuna kapılabilir.

Sınava girecek olan öğrenci, sınav yerine oldukça rahat bir kıyafet giyerek gitmesi çok iyi olacaktır.

8. Gerektiğinde Profesyonel Yardım Alın

Biyoloji oldukça kolay bir derstir. Ancak bazı öğrencilerin için oldukça kompleks bir yapısı vardır. Biyoloji çalışırken takıldığınız yerleri arkadaşlarınıza ya da okuldaki öğretmenlerinize sormaktan asla çekinmeyin.

AYT sınavının diğer konuları olan AYT Kimya Konuları ve AYT Fizik konuları içeriğimizi inceleyerek geçmiş yılların soru dağılımı tablolarını inceleyebilirsiniz

Biyoloji Dersini Öğretmen Tercihim ile Halledin

Yukarıda anlatılan her şeyi yaptın. Fakat hala biyoloji netlerim kötü mü? O halde hemen Öğretmen Tercihim' e katıl. Alanında uzman yüzlerce biyoloji öğretmeninden özel ders al. İster online ders, ister yüz yüze özel ders Biyoloji dersindeki eksiklerini hemen gider.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
Tarık 03-03-2021 09:21:33

Sınava az bir süre kalmasına rağmen içimde AYT biyoloji konularını yetiştiremiyecek gibi his var

Cevapla
ÖğretmenTercihim 09-03-2021 10:38:05

Merhaba Tarık, Düzenli çalışma ile konuları rahatlıkla yetiştirebilirsin.

Biyoloji Eğitmenleri

İlan Detayları