Kapat
TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU 2021 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT sınavında Fizik konuları belirlendi. TYT Fizik konuları ve Fizik soru dağılımını içeriğimizde topladık. Öğretmen Tercihim
Öğretmen Tercihim / Blog / TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU

TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU

TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU

2021 TYT Fizik konuları nelerdir? Bu yıl girilecek olan TYT ve AYT sınavına hazırlanmakta olan adaylar için TYT fizik konularını bir araya getirdik. Bu yıl MEB'in (Milli Eğitim Bakanlığı) en son yaptığı açıklamaya göre adayların tüm konulardan sorumlu olacağını belirtmiştir.

TYT Fizik Konuları

TYT sınavında Fen Bilimleri testinden öğrencilere toplam 20 soru sorulmaktadır. Sorulan 20 sorunun 7 tanesini 2021 TYT Fizik konuları oluşturmaktadır.

tyt fizik konu başlıkları

Genelde 9. sınıf ve 10. sınıf konularından soru sorulan sınavda, öğrenciler düzenli çalıştığı taktirde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Şimdi gelin TYT Fizik konularını beraber inceleyelim.

Fizik Bilimine Giriş
Madde ve Özellikleri
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Basınç
Isı, Sıcaklık ve Genleşme
Hareket
Dinamik
İş, Güç ve Enerji
Elektrik
Optik
Manyetizma
Dalgalar

Yukarıda belirtilen konulara öğrencilerin hakim olması gerekmektedir. Hemen bir ders çalışma programı oluşturarak çalışmalara başlanmalıdır. Düzenli ders çalışmak başarıya ulaşmanızda oldukça etkili olacaktır. Ders çalışma programı ile ilgili blogumuzu inceleyerek sizde hemen kendinize özel bir program oluşturabilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/blog/ders-programi

TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT Fizik soruları yukarıda belirletilen konulardan gelecek sorulardan oluşacaktır. Konuların soru dağılımını aşağıda bulunan tablodan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

tyt fizik soru dağılımı

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
Fizik Bilimine Giriş 1 1 1 1 1 1 1
Madde Ve Özellikleri 1 2 1 1 1 1
Sıvıların Kaldırma Kuvveti 1 1 1 1 1
Basınç 1 1 1 1 1
Isı, Sıcaklık ve Genleşme 1 1 1 1 2 2 2 2 1
Hareket 1 1 1 1 1 1 1 1
Dinamik 1 1 1 1
İş, Güç  ve  Enerji 1 1 3 1 2 1 2
Elektrostatik 1 1 1 1
Elektrik Akımı 1 1 1 1 1 1 3 3
Optik 1 2 2 3 1 1 1 1 2
Manyetizma 1 1 1 1 1 1 1
Dalgalar 1 1 1 1 1 1
SORU SAYISI 7  7 7 14 14 14 14 14 14

TYT sınavında fizik dersinden soru kaçırmamak için yapmanız gerekenleri iyi bilmeniz gerekmektedir.

Öncelikle sık sık fizik denemeleri çözmeniz gerekmektedir. Farklı kaynaklardan denemeler çözmek farklı soru çeşitleriyle karşılaşmanızı sağlar. Farklı tarzda sorular çözerseniz gerçek sınavda bir sürpriz ile karşılamazsınız. Ayrıca daha önceki ÖSYM TYT Fizik çıkmış sorular çözerek ÖSYM' nin tarzı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

TYT Fizik Çalışırken Uygulayabileceğiniz 6 Taktik

Fizik çalışırken öğrenciler oldukça özverili olmalıdır. Fizik dersinin içerisinde bulunan bazı konular oldukça zorlayıcıdır. Öğrencilerin çabuk pes etmemek için uygulayabileceği bazı yollar bulunmaktadır.

1. Temel Bilgilerde Ustalaşın

Fizik, diğer her şeyin geliştiği bir dizi merkezi teoriye dayanır. Bu nedenle, sınavda çözmeniz gereken problemlerin bu temel kavramlara veya bunların bir varyasyonuna dayanması çok muhtemeldir. Sonuç olarak, karmaşık problemi ezberlemeye çalışmak yerine, temel ilkeleri ve farklı konular arasındaki bağlantıyı anlamanıza yardımcı olacak temel kavramları ve teorileri özümsemeniz tavsiye edilir.

2. Matematik Becerilerinizi Güçlendirin

Daha önce de belirtildiği gibi, Fizik dersinin birçok matematiksel unsuru içerdiğini göreceksiniz. Bu, birden çok formül ve problemin üstesinden gelmekte ustaysanız, bu konuda kolayca ustalaşacağınız anlamına gelir. Fiziğin yanında Matematiği de inceleyin veya çalışın; bu, formül ve kavramların yönetimini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3. Basitleştirin

Durumu olabildiğince basitleştirmeye çalışın. Fizik problemini okuduğunuzda ilk başta çözmek zor görünebilir, ancak başta bir göz atın ve soruyu analiz etmeye başlayın. Bunu ilk düşündüğünüzden daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Sakin kalmak ve sorunu aşina olduğunuz bir duruma zihninizde basitleştirerek getirmeye çalışmak önemlidir.

4. Çizimleri Kullanın

Yukarıdaki noktayı uygulamanın harika bir yolu çizimler veya grafiklerdir. Zihin Haritalarının faydalarını daha önce tartışmıştık, ancak fiziği anlamak ve çalışmak için çizimler de gerekli olabilir. 

5. Çalışmak için Bilgi Kartları Kullanın

Yeni sözcükleri, ölçü birimlerini, genel ilkeleri ve ortaya çıkan diğer kavramları not alın. Bu, teori dizisini takip etmenize ve problem çözme ile karşı karşıya kaldığınızda olumlu sonuçları olacak yeni bilgileri güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

6. Düzenli Konu Tekrarı Yapın

Bilgiler, üzerinden belirli periyotlarda geçilmedikçe unutulur. Kendinize uygun olarak hazırladığınız ders çalışma programında 2021 TYT Fizik konuları bulunsun. Ayrıca oluşturduğunuz programda konu tekrarlarına da yer verin. Düzenli yapılan konu tekrarı öğrendiğiniz bilgileri daha kolay pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Bu altı teknik, özellikle birlikte kullanıldığında her seviyedeki birçok Fizik öğrencisine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, her öğrencinin kendi öğrenme ve bilgiyi özümseme yolu vardır. Bu nedenle hangisinin size en uygun olduğunu keşfetmek için farklı teknikler denemenizi öneririz.

TYT Fizik Sınavına Öğretmen Tercihim ile Hazırlan

Alanında uzman birçok fizik öğretmeninin bulunduğu Öğretmen Tercihim' de sende yerini al. İster online ders, ister yüz yüze özel ders alarak Fizik dersinde kendini geliştir. Hemen https://www.ogretmentercihim.com/ sitesini ziyaret et. Öğrenci kaydını oluştur. Özel ders almaya başla.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
selda 13-01-2021 10:53:15

tyt fizik konuları için güzel bir içerik olmuş

Cevapla

Fizik Eğitmenleri

İlan Detayları