tyt-fizik-konulari

2021 TYT Fizik konuları nelerdir? Bu yıl girilecek olan TYT ve AYT sınavına hazırlanmakta olan adaylar için TYT fizik konularını bir araya getirdik. Bu yıl MEB‘in (Milli Eğitim Bakanlığı) en son yaptığı açıklamaya göre adayların tüm konulardan sorumlu olacağını belirtmiştir.

İçerik Başlıklarımız:

YKS Nedir?

YKS (Yükseköğretim Kurumu Sınavı) ÖSYM tarafından 2017-2018 yılında ilke kez uygulanmaya başlamıştır. Sınavlar genel olarak yaz mevsiminde 2 gün içinde yapılmaktadır. Sınav ilk olarak 1. gün TYT sınavına girerler. 2. gün ise AYT Sınavına girmektedirler.

TYT Nedir?

TYT (Temel Yeterlilik Testi) YKS sınavına girecek olan tüm adaylar ilk olarak TYT sınavına girerler. TYT sınavı genel olarak 9. sınıf ve 10. sınıf konularından çıkmaktadır. TYT sınavı 120 sorudan oluşmaktadır. Sınava giren adaylara 120 soru için toplam 135 dakika süre verilecektir. Temel Yeterlilik Testine giren adayların 180 puan barajı geçmek zorundadır. 2. gün ise AYT sınavına girecektir.

TYT Başvuru Tarihi?

Temel Yeterlilik Sınavı başvuru tarihi 04 Şubat 2021 – 02 Mart 2021 saat 23.59 tarihleri arasında yapılacaktır. Hem TYT, hem AYT sınavının başvuruları beraber yapılacaktır. Adayların başvuru takvimini düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir.

TYT Sınavı Ne Zaman?

TYT Sınavı 26 Haziran 2021 saat 10.00′ da başlayacaktır, toplam 135 dakika sürüp ilk 30 ve son dakika çıkışlar yapılmayacaktır. Adaylar 120 soru için verilen süreyi iyi değerlendirmelidir.

Özellikle Türkçe ve Matematik bölümünde öğrenciler fazla vakit kaybetmektedir. O yüzden siz değerli öğrencilerimize tavsiyemiz sınava ilk olarak en iyi bildiğinizi düşündüğünüz dersten başlamanızdır.

AYT Nedir?

AYT (Alan Yeterlilik Testi) TYT sınavına girerek 180 puan barajını geçenlerin AYT sınavı dikkate alınacaktır. AYT sınavı toplam 160 sorudan oluşmaktadır. Alan Yeterlilik Testi sınavına girecek öğrencilere 160 soru için 180 dakika verilecektir. AYT barajı ise 160 puanından oluşmaktadır.

AYT sınavı 27 Haziran 2021 tarihinde yapılacaktır.

Fizik Newton

TYT Fizik Konuları

TYT sınavında Fen Bilimleri testinden öğrencilere toplam 20 soru sorulmaktadır. Sorulan 20 sorunun 7 tanesini 2021 TYT Fizik konuları oluşturmaktadır.

Genelde 9. sınıf ve 10. sınıf konularından soru sorulan sınavda, öğrenciler düzenli çalıştığı taktirde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Şimdi gelin TYT Fizik konularını beraber inceleyelim.

Fizik Bilimine Giriş
Madde ve Özellikleri
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Basınç
Isı, Sıcaklık ve Genleşme
Hareket
Dinamik
İş, Güç ve Enerji
Elektrik
Optik
Manyetizma
Dalgalar

Yukarıda belirtilen konulara öğrencilerin hakim olması gerekmektedir. Hemen bir ders çalışma programı oluşturarak çalışmalara başlanmalıdır. Düzenli ders çalışmak başarıya ulaşmanızda oldukça etkili olacaktır. Ders çalışma programı ile ilgili blogumuzu inceleyerek sizde hemen kendinize özel bir program oluşturabilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/blog/ders-programi

TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT Fizik soruları yukarıda belirletilen konulardan gelecek sorulardan oluşacaktır. Konuların soru dağılımını aşağıda bulunan tablodan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
Fizik Bilimine Giriş 1 1 1 1 1 1 1
Madde Ve Özellikleri 1 2 1 1 1 1
Sıvıların Kaldırma Kuvveti 1 1 1 1 1
Basınç 1 1 1 1 1
Isı, Sıcaklık ve Genleşme 1 1 1 1 2 2 2 2 1
Hareket 1 1 1 1 1 1 1 1
Dinamik 1 1 1 1
İş, Güç  ve  Enerji 1 1 3 1 2 1 2
Elektrostatik 1 1 1 1
Elektrik Akımı 1 1 1 1 1 1 3 3
Optik 1 2 2 3 1 1 1 1 2
Manyetizma 1 1 1 1 1 1 1
Dalgalar 1 1 1 1 1 1
SORU SAYISI 7  7 7 14 14 14 14 14 14

TYT sınavında fizik dersinden soru kaçırmamak için yapmanız gerekenleri iyi bilmeniz gerekmektedir.

https://www.ogretmentercihim.com/pdf/tytfizikcalisma.pdf

Öncelikle sık sık fizik denemeleri çözmeniz gerekmektedir. Farklı kaynaklardan denemeler çözmek farklı soru çeşitleriyle karşılaşmanızı sağlar. Farklı tarzda sorular çözerseniz gerçek sınavda bir sürpriz ile karşılamazsınız. Ayrıca daha önceki ÖSYM TYT Fizik çıkmış sorular çözerek ÖSYM’ nin tarzı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

2021 YKS sonuçlarının her sene olduğu gibi bu senede temmuz ayının son haftasında açıklanması öngörülmektedir.

YKS sonuçları tahminen 28 Temmuz 2021 tarihinde ilan edilecektir.

TYT Fizik

Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

YKS sınavının sonuçlarının açıklanmasından itibaren öğrenciler tercihlerini yapmaya başlarlar. Yapılan tercihlerin sonucu tahminen 26 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacaktır. Sonuçların tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda blog hemen güncellenecektir.

TYT Fizik Nasıl Çalışılır?

Fizik çalışırken öğrenciler oldukça özverili olmalıdır. Fizik dersinin içerisinde bulunan bazı konular oldukça zorlayıcıdır. Öğrencilerin çabuk pes etmemek için uygulayabileceği bazı yollar bulunmaktadır.

Fizik Nasıl Çalışılır: Hafızanızı Geliştirmek için 6 Teknik

Fizik çalışırken dikkat uygulamanız gereken metotları aşağıda siz değerli öğrencilerimiz için bir araya getirdik.

TYT Fizik konuları

1. Temel Bilgilerde Ustalaşın

Fizik, diğer her şeyin geliştiği bir dizi merkezi teoriye dayanır . Bu nedenle, sınavda çözmeniz gereken problemlerin bu temel kavramlara veya bunların bir varyasyonuna dayanması çok muhtemeldir. Sonuç olarak, karmaşık problemi ezberlemeye çalışmak yerine, temel ilkeleri ve farklı konular arasındaki bağlantıyı anlamanıza yardımcı olacak temel kavramları ve teorileri özümsemeniz tavsiye edilir.

2. Matematik Becerilerinizi Güçlendirin

Daha önce de belirtildiği gibi, Fizik dersinin birçok matematiksel unsuru içerdiğini göreceksiniz. Bu, birden çok formül ve problemin üstesinden gelmekte ustaysanız, bu konuda kolayca ustalaşacağınız anlamına gelir. Fiziğin yanında Matematiği de inceleyin veya çalışın; bu, formül ve kavramların yönetimini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

tyt fizik konuları

3. Basitleştirin

Durumu olabildiğince basitleştirmeye çalışın. Fizik problemini okuduğunuzda ilk başta çözmek zor görünebilir, ancak başta bir göz atın ve soruyu analiz etmeye başlayın. Bunu ilk düşündüğünüzden daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Sakin kalmak ve sorunu aşina olduğunuz bir duruma zihninizde basitleştirerek getirmeye çalışmak önemlidir.

4. Çizimleri Kullanın

Yukarıdaki noktayı uygulamanın harika bir yolu çizimler veya grafiklerdir. Zihin Haritalarının faydalarını daha önce tartışmıştık, ancak fiziği anlamak ve çalışmak için çizimler de gerekli olabilir. 

Fizik

5. Çalışmak için Bilgi Kartları Kullanın:

Yeni sözcükleri, ölçü birimlerini, genel ilkeleri ve ortaya çıkan diğer kavramları not alın. Bu, teori dizisini takip etmenize ve problem çözme ile karşı karşıya kaldığınızda olumlu sonuçları olacak yeni bilgileri güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

6. Düzenli Konu Tekrarı Yapın

Bilgiler, üzerinden belirli periyotlarda geçilmedikçe unutulur. Kendinize uygun olarak hazırladığınız ders çalışma programında 2021 TYT Fizik konuları bulunsun. Ayrıca oluşturduğunuz programda konu tekrarlarına da yer verin. Düzenli yapılan konu tekrarı öğrendiğiniz bilgileri daha kolay pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Bu altı teknik, özellikle birlikte kullanıldığında her seviyedeki birçok Fizik öğrencisine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, her öğrencinin kendi öğrenme ve bilgiyi özümseme yolu vardır. Bu nedenle hangisinin size en uygun olduğunu keşfetmek için farklı teknikler denemenizi öneririz.

TYT Fizik Formüller

TYT Fizik Sınavına Öğretmen Tercihim ile Hazırlan

Alanında uzman birçok fizik öğretmeninin bulunduğu Öğretmen Tercihim’ de sende yerini al. İster online ders, ister yüz yüze özel ders alarak Fizik dersinde kendini geliştir. Hemen https://www.ogretmentercihim.com/ sitesini ziyaret et. Öğrenci kaydını oluştur. Özel ders almaya başla.

TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK) TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIMI (ÖSYM-YÖK)

2021 TYT Fizik konuları nelerdir? Bu yıl girilecek olan TYT ve AYT sınavına hazırlanmakta olan adaylar için TYT fizik konularını bir araya getirdik. Bu yıl MEB‘in (Milli Eğitim Bakanlığı) en son yaptığı açıklamaya göre adayların tüm konulardan sorumlu olacağını belirtmiştir.

İçerik Başlıklarımız: