Kapat
2022 TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU Bir Einstein olmazsın fakat bu bilgiler ile 2022 TYT Fizik konuları testinde +6 net yaparsın. Ücretsiz PDF ile TYT Fizik çalışmalarına hız katarsın. Öğretmen Tercihim 1238 Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) textual 2020-12-09 2021-11-25 /uploads/2981966.webp /uploads/2981966.webp
tyt-fizik-konuları
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)
09-12-2020 0 6 dakika

2022 TYT FİZİK KONULARI ve TYT FİZİK SORU DAĞILIM TABLOSU

İçerikler
  • 2022 TYT Fizik Konuları
  • 2022 TYT Fizik Soru Dağılımı
  • TYT Fizik Çalışma Ücretsiz PDF
  • TYT Fizik Çalışırken Uygulayabileceğiniz 6 Taktik
  • TYT Fizik Hakkında En Çok Sorulan Sorular
  • TYT Fizik Sınavına Öğretmen Tercihim ile Hazırlan

2022 TYT Fizik konuları nelerdir? Bu yıl girilecek olan TYT - AYT sınavına hazırlanmakta olan adaylar için TYT fizik konularını bir araya getirdik. Bu yıl YÖK'in en son yaptığı açıklamaya göre adayların tüm konulardan sorumlu olacağını belirtmiştir.

2022 TYT Fizik Konuları

Temel Yeterlilik Testi sınavında Fen Bilimleri testinden öğrencilere toplam 20 soru sorulmaktadır. Sorulan 20 sorunun 7 tanesini 2022 TYT Fizik konuları oluşturmaktadır. 2021 TYT Fizik konuları ile benzerlik göstermektedir.

Şimdi gelin TYT Fizik konularını beraber inceleyelim.

Fizik Bilimine Giriş
Madde ve Özellikleri
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Basınç
Isı, Sıcaklık ve Genleşme
Hareket
Dinamik
İş, Güç ve Enerji
Elektrik
Optik
Manyetizma
Dalgalar

Yukarıda belirtilen konulara öğrencilerin hakim olması gerekmektedir. Hemen bir ders çalışma programı oluşturarak çalışmalara başlanmalıdır. Düzenli ders çalışmak başarıya ulaşmanızda oldukça etkili olacaktır. Temel Yeterlilik Testi Ders çalışma programı blogumuzu inceleyerek hemen kendinize özel bir program oluşturabilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/blog/ders-programi

2022 TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT Fizik soruları yukarıda belirletilen konulardan gelecek sorulardan oluşacaktır. Konuların soru dağılımını aşağıda bulunan tablodan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

SORU DAĞILIMI 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
Fizik Bilimine Giriş 1 1 1 1 1 1 1
Madde Ve Özellikleri 1 1 2 1 1 1 1
Sıvıların Kaldırma Kuvveti 1 1 1 1 1
Basınç 1 1 1 1 1 1
Isı, Sıcaklık ve Genleşme 1 1 1 1 1 2 2 2 2 1
Hareket ve Kuvvet 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Dinamik 1 1 1 1
İş, Güç  ve  Enerji 1 1 3 1 2 1 2
Elektrostatik 1 1 1 1
Elektrik Akımı 1 1 1 1 1 1 3 3
Elektriksel Enerji ve Güç 1
Manyetizma 1 1 1 1 1 1 1
Dalgalar 1 1 1 1 1 1 1
Optik 1 1 2 2 3 1 1 1 1 2
SORU SAYISI 7 7  7 7 14 14 14 14 14 14

Temel Yeterlilik Testi sınavında fizik dersinden soru kaçırmamak için yapmanız gerekenleri iyi bilmeniz gerekmektedir.

TYT Fizik Çalışma Ücretsiz PDF

TYT Fizik konuları çalışırken kullanabileceğiniz PDF ile derslerinizi ve çalışmalarınızı kontrol etmek, düzene koymak oldukça kolaylaşacaktır. Hemen konu takip PDF'ini indirmek için;

https://www.ogretmentercihim.com/pdf/tytfizikcalisma

Öncelikle sık sık fizik denemeleri çözmeniz gerekmektedir. Farklı kaynaklardan denemeler çözmek farklı soru çeşitleriyle karşılaşmanızı sağlar. Farklı tarzda sorular çözerseniz gerçek sınavda bir sürpriz ile karşılamazsınız. Ayrıca daha önceki ÖSYM TYT Fizik çıkmış sorular çözerek ÖSYM' nin tarzı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Siz de hemen özel ders almak ister misiniz?   

 

TYT Fizik Çalışırken Uygulayabileceğiniz 6 Taktik

Fizik çalışırken öğrenciler oldukça özverili olmalıdır. Fizik dersinin içerisinde bulunan bazı konular oldukça zorlayıcıdır. Öğrencilerin çabuk pes etmemek için uygulayabileceği bazı yollar bulunmaktadır.

1. Temel Bilgilerde Ustalaşın

Temel Yeterlilik Testi Fizik konuları, diğer her şeyin geliştiği bir dizi merkezi teoriye dayanır. Sınavda çözmeniz gereken soruların temel kavramlara veya bunların bir varyasyonuna dayanması muhtemeldir. Sonuç olarak, karmaşık problemi ezberlemeye çalışmamalısınız. Temel ilkeleri, farklı konular arasındaki bağlantıyı anlamanıza temel kavramlar, teorileri çalışmanız tavsiye edilir.

2. Matematik Becerilerinizi Güçlendirin

Daha önce de belirtildiği gibi, Temel Yeterlilik Testi Fizik konuları dersinin birçok matematiksel unsuru içerdiğini göreceksiniz. Bu, birden çok formül, problemin üstesinden gelmekte ustaysanız, bu konuda kolayca ustalaşacağınız anlamına gelir. Fiziğin yanında Matematiği de inceleyin veya çalışın; bu, formül, kavramların yönetimini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3. Basitleştirin

Durumu olabildiğince basitleştirmeye çalışın. Temel Yeterlilik Testi Fizik problemini okuduğunuzda ilk başta çözmek zor görünebilir, ancak başta bir göz atın, soruyu analiz etmeye başlayın. Bunu ilk düşündüğünüzden daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Sakin kalmak, sorunu aşina olduğunuz bir duruma zihninizde basitleştirerek getirmeye çalışmak önemlidir.

4. Çizimleri Kullanın

Yukarıdaki noktayı uygulamanın harika bir yolu çizimler veya grafiklerdir. Zihin Haritalarının faydalarını daha önce tartışmıştık, ancak fiziği anlamak ve çalışmak için çizimler de gerekli olabilir. 

5. Çalışmak için Bilgi Kartları Kullanın

Yeni sözcükleri, ölçü birimlerini, genel ilkeleri ve ortaya çıkan diğer kavramları not alın. Bu, teori dizisini takip etmenize ve problem çözme ile karşı karşıya kaldığınızda olumlu sonuçları olacak yeni bilgileri güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

6. Düzenli Konu Tekrarı Yapın

Bilgiler, üzerinden belirli periyotlarda geçilmedikçe unutulur. Kendinize uygun olarak hazırladığınız ders çalışma programında 2022 TYT Fizik konuları bulunsun. Ayrıca oluşturduğunuz programda konu tekrarlarına da yer verin. Düzenli yapılan konu tekrarı öğrendiğiniz bilgileri daha kolay pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Bu teknikler, özellikle birlikte kullanıldığında her seviyedeki öğrenme, bilgiyi özümseme yolu vardır. Bu nedenle hangisinin size uygun olduğunu keşfetmek için farklı yollar denemeniz gerekir.

TYT Fizik Hakkında En Çok Sorulan Sorular

TYT Fizik Konuları Kaç Adet?

2022 TYT Fizik Konuları toplamda 12 adet konudan oluşmaktadır. Bunların 10 adeti 12. sınıf konularından oluşmaktadır. Diğer kalan konular ise 11. sınıf ve 10. sınıf konularından oluşmaktadır.

Fizik TYT Konuları Nelerdir?

2022 TYT Fizik konuları toplamda 12 konu başlığından oluşamaktadır. Konu başlıkları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıda verilen soru dağılımı tablosunu inceleyebilirsiniz.

TYT Fizik Kaç Ayda Biter?

TYT fizik konuları ortalama 1 ayda tamalanabilmektedir. Fakat düzenli tekrar yapılması gerekmektedir.

 

TYT Fizik Sınavına Öğretmen Tercihim ile Hazırlan

Alanında uzman birçok fizik öğretmeninin bulunduğu Öğretmen Tercihim' de sende yerini al. İster online ders, ister yüz yüze özel ders alarak Fizik dersinde kendini geliştir. Hemen https://www.ogretmentercihim.com/ sitesini ziyaret et. Öğrenci kaydını oluştur. Özel ders almaya başla.

Yorumlar
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) Eğitmenleri
Öğretmen Profil Resmi
Seren işçi Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) BURSA / NİLÜFER
Ders Ücreti:
50₺ - 70₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Ezgi Oral Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) İZMİR / BORNOVA
Ders Ücreti:
60₺ - 60₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Ayfer Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) MUŞ / MERKEZ
Ders Ücreti:
50₺ - 70₺
Öğretmen Profil Resmi
Havana Alçiçek Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) KONYA / SEYDİŞEHİR
Ders Ücreti:
60₺ - 70₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Nesrin Kuduban Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) BURSA / OSMANGAZİ
Ders Ücreti:
75₺ - 100₺
Öğretmen Profil Resmi
Sadettiner Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) AMASYA / MERZİFON
Ders Ücreti:
80₺ - 120₺
İlk ders ücretsiz!
Öğretmen Profil Resmi
Yunus Çelik Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) SAMSUN / ATAKUM
Ders Ücreti:
150₺
Öğretmen Profil Resmi
Ahmet Boz Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ANTALYA / MURATPAŞA
Ders Ücreti:
100₺ - 150₺
İlk ders ücretsiz!