ayt-matematik-konulari

2021 AYT Matematik konuları hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız için bu içeriği hazırladık. YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT sınavında Matematik dersinden toplam 40 soru sorulmaktadır. Sorulan 40 sorunun yaklaşık 30-31 tanesi Matematik dersi konularından gelmektedir. Kalan soruları ise AYT Geometri konuları oluşturmaktadır.

Sınava giren adaylar için oldukça önemli olan Matematik, sınavı etkileyen en önemli derslerden biridir.

ÖSYM, YÖK ve MEB‘in verileri göz önüne alınarak hazırlanan içeriğimizi inceleyerek AYT Matematik testinde başarıya ulaşabilirsiniz.

2021 AYT Matematik Konuları

2021 AYT Matematik Konuları aşağıda verilmiştir. Verilen konulara göre çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz. Geçmiş yıllarda yapılan sınavlar baz alınarak oluşturulan AYT Matematik konularını inceleyerek uygun bir program hazırlayabilirsiniz.

 • İntegralle Alan Hesabı
 • Fonksiyonlar
 • Belirli İntegral
 • Polinomlar
 • Belirsiz İntegral
 • 2. Dereceden Denklemler
 • Türev Uygulamaları
 • Karmaşık sayılar
 • Türev Alma Kuralları
 • Parabol
 • Limit ve Süreklilik
 • Eşitsizlikler
 • Diziler
 • Permütasyon – Kombinasyon
 • Logaritma
 • Binom ve Olasılık

Yukarıda verilen konulara düzenli ve programlı çalışan öğrenciler için AYT sınavında başarı kaçınılmaz olacaktır. Konulara göre ders çalışma programı oluşturduktan sonra hazırlanan programa sadık kalmak oldukça önemlidir.

ayt matematik soru dağılımı

AYT Matematik Soru Dağılımı

AYT Matematik Konuları soru siz değerli öğrencilerimiz için hazırlanmıştır. Yıllara göre soru dağılımı verilen tablomuzu detaylıca inceleyip özel bir program ile sınava hazırlanabilirsiniz.

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2013 2012
Temel Kavramlar 2 2 1 3 3 6 3
Sayı Basamakları 3 1 1
Bölme ve Bölünebilme 1 1 1 1
EBOB – EKOK 1 1 1 1 1
Rasyonel Sayılar 1 1 1
Basit Eşitsizlikler 1 1 2 1 1 1
Mutlak Değer 1 1 1 1
Üslü Sayılar 1 1 2 1 2
Köklü Sayılar 2 1 1 1 2
Çarpanlara Ayırma 1 1 1 2 2
Oran Orantı 1 1
Kümeler ve Kartezyen Çarpım 2 1 2 2 2 1 1
Mantık 1 4 1 1 1 3
Fonksiyonlar 2 2 2 2 2 3 2
Polinomlar 2 2 1 3 1 2 2 2
2.Dereceden Denklemler 1 1 1 1 1
Parabol 1 1 1 1 1 1
Permütasyon-Kombinasyon-Olasılık – Binom 3 2 2 2 3 2 2 2
Trigonometri 4 3 3 2 4 2 3 4
Karmaşık Sayılar 2 1 1 2 3 3 3 3
Logaritma 3 3 2 3 1 2 3 2
Diziler 2 1 1 1 1 1 2 1
Seriler 1 1 1 1
Limit 2 2 2 2 1 1 4
Türev 4 4 5 5 7 6 6
İntegral 4 4 5 6 7 7 4
SORU SAYISI 30 32 29 50 50 50 50 50

AYT Matematik konuları soru dağılımı yukarıda bahsedilen konulardan oluşmaktadır.

AYT Matematik Konuları Ücretsiz PDF

AYT Matematik konularına çalışırken kullanabileceğiniz AYT Matematik PDF‘ini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.ogretmentercihim.com/pdf/aytmatematikcalisma.pdf

AYT MATEMATİK ÜCRETSİZ PDF

Sınava Girecek Öğrencilere 7 Etkili Tavsiye

2021 AYT Matematik konuları sınavına girecek adaylar için çalışma takvimi olarak TYT sınavı kasım ayının sonuna kadar sürmektedir. Artık AYT sınavı için çalışma rutinine girilmiştir. Sınava çalışırken zorluk çekiyorsanız ya da Odaklanma sorunu yaşıyorsanız sizin için hazırladığımız AYT Matematik konuları na etkili çalışmak için yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik.

AYT Matematik Konuları

1. Kendine İnan

Matematik dersinde başarılı olmanın yolu kendine inanmaktan geçer. Öğrencilerin matematiğe ön yargılı yaklaşması aslında çok büyük bir sorundur. Başarı, öncelikle kendine inanmaktan geçer.

Çalışmaya başlamadan önce kendinizi yapabileceğinize inandırın. Yüksek motivasyon ile çalışmaya başlamak, sizler için başarının sırrı olacaktır.

2. Düzenli Matematik Çalış

Ders çalışırken bir programa sadık kalmak oldukça önemlidir. Ne zaman ne çalışacağını bilmek sizin için oldukça yararlı olacaktır. Bir programa uymak vakit kaybetmenizin de önüne geçecektir.

Kendinize özel hazırlayacağınız programda matematiğe her gün yer vermeniz gerekmektedir. Düzenli matematik çalışmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

3. Konu Tekrarı Yapın

Sürekli yeni bir konuya çalışmak kısmen etkili olur. Başarıyı getiren düzenli tekrarlar yaparak öğrenilen konuları tam anlamıyla anlamaktan geçer. Öğrencilerin çok büyük bir kısmı konu tekrarı yapmayı aksatmaktadır. Siz değerli öğrencilerimize tavsiyemiz, programınıza belirli periyotlarla konu tekrarı eklemenizdir.

Matematik nasıl çalışılır

4. Not Alın

Ders çalışırken not tutmak oldukça önemlidir. Çalışılan konu hakkında kıs özet çıkarmak, kullanılan formülleri not almak daha kolay öğrenim sağlayacaktır.

Çalışırken aldığınız notlar, konu tekrarı yaparken oldukça işinize yaracaktır. Ayrıca not alarak çalışmak ilerleyen konularda da oldukça işinize yaracaktır.

Unutmayın AYT Matematik konuları sürekli olarak kendi üzerine daha da ekleyerek inşa edilir. Öğrenilen bir konu ilerleyen dönemlerde de karşınıza çıkacaktır.

5. Soru Çözmeyi İhmal Etmeyin

Ders çalıştıktan sonra öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlamak için düzenli soru çözmek gerekmektedir. Düzenli soru çözmek öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi için en kolay yöntemdir.

Belirli kaynaklardan yapılan soru çözümlerinin yanında AYT Matematik konuları denemesi çözmek oldukça yararlı olacaktır. AYT Matematik deneme çözmek farklı soru çeşitleriyle karşılaşmanızı sağlar. Ayrıca AYT Matematik çıkmış sorular çözmek ÖSYM’nin soru tarzlarını görmenizi sağlar.

6. Ezber Yapmayı Bırakın

Matematik diğer derslere nazaran daha az sözel içerik barındıran bir derstir. Ancak bazı öğrenciler özellikle formülleri ezberlemeye çalışmakta. Tamamen yanlış olan bu çalışma yönteminin yerine konunun mantığını anlamaya çalışmak gerekmektedir.

Konunun mantığını anlamak unutmanın önüne geçer. Öğrencilerimizin bir an önce ezber sistemini bırakıp doğru bir çalışma yöntemine geçmesi gerekmektedir.

Matematik

7. Gerektiğinde Özel Ders Alın

Çalışmalarınızın yetersiz geldiği yerlerde profesyonel yardım almaktan kaçınmak büyük bir hata olacaktır. Bazı öğrencileri oldukça zorlayan matematik dersindeki eksiklerini özel ders veren bir öğretmen yardımıyla kolayca halledebilirsin.

Rakiplerinin önüne geçmek için oldukça etkili bir strateji olan AYT matematik konuları için özel ders, eksiklerinizi daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

Matematiğe nasıl çalışmanız gerektiğini anlatan bu güzel içeriği izleyelim.

AYT Matematik Konuları Videoları

https://youtu.be/B2c5q3qoolA

Öğretmen Tercihim’ de bulunan binlerce öğretmen arasından size uygun olan birini seçerek özel ders alabilirsiniz. Dilerseniz öğrenci ilanı oluştur kısmında eksik olduğunu düşündüğün konulardan özel ders ilanı oluşturarak öğretmenlerden özel ders alabilirsiniz.

2021 YKS sınavına girecek tüm öğrencilere şimdiden başarılar dileriz.

2021 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM-YÖK-MEB) 2021 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM-YÖK-MEB)

2021 AYT Matematik konuları hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız için bu içeriği hazırladık. YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT sınavında Matematik dersinden toplam 40 soru sorulmaktadır. Sorulan 40 sorunun yaklaşık 30-31 tanesi Matematik dersi konularından gelmektedir. Kalan soruları ise Öğretmen Tercihim